Kurumsal SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO konusu ile ilgilenen birçok kişinin bileceği üzere SEO hizmeti alt kategorilere ayrılmaktadır ve en çok rağbet gören alt kategori Kurumsal SEO olduğu için birçok kurumsal şirket Kurumsal SEO Danışmanı aramaktadır. Kurumsal SEO nedir, Kurumsal SEO danışmanı nedir ve kurumsal SEO danışmanı ne iş yapar gibi sorulara cevap arayan kurumsal şirket sayısı da bir hayli fazladır.

Aslında teorik olarak cevabı oldukça basit olsa da özellikle SEO’dan anlamayıp kurumsal SEO hizmeti verdiğini iddia eden kişilerden ve firmalardan uzak durulabilmesi adına bu makalemde bir kurumsal SEO ile ilgili faydalı olabilecek tüm bilgileri vermeye çalışacağım.

Kurumsal SEO Nedir?

Kurumsal SEO; küçük, orta ve büyük ölçekli kurumsal şirketlerin web sitelerini, hedef anahtar kelimelerde Google gibi arama motorlarında üst sıralara taşıyan bir arama motoru optimizasyonu hizmetidir. Kurumsal SEO çalışmalarında verilen SEO hizmeti tamamen kurumsal bir şirkete ve bu şirketin ürünleriyle hizmetlerine yönelik olacağından bu kategoride verilen SEO hizmetine Kurumsal SEO Hizmeti demek yanlış olmaz.

Kurumsal SEO hizmeti kapsamında yapılan çalışmalar genel olarak hedef anahtar kelimelerdeki rekabet durumuna göre minimum 6 aydan başlar ve yine rekabet durumuna göre 2 yıla kadar çıkabilir.

Oldukça kapsamlı bir planlama ve strateji gerektiren kurumsal SEO hizmetlerinde hizmet öncesi tüm analizler ve veriler değerlendirilerek çalışmalarda sadece hedef anahtar kelimelerde hizmet alan şirketin kurumsal web sitesinin Google’da ve diğer arama motorlarında ilk sıralara çıkması değil aynı zamanda marka bilinirliğinin arttırılması, marka imajının oluşturulması ve rakiplerle arasındaki rekabette ilk sıraya yerleşmesi sağlanır.

Kurumsal SEO Neden Önemlidir?

Kurumsal SEO’nun neden önemli olduğunu içinde bulunduğumuz çağın artık dijital bir çağ olduğunu düşünerek de anlayabiliriz. İnternet öncesi dönemde insanlar ve kurumsal şirketler aradığı her şeyi geleneksel yöntemlerle araştırıyorken günümüzde herkes her şeyi internette ve dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google’da araştırmaktadır. Hal böyleyken bir kurumsal şirketin web sitesini, ürünleri ve hizmetleriyle alakalı arama terimlerinde Google’da ilk sıralarda görmek istemesi kaçınılmaz bir istek olacaktır.

Herhangi bir sektörde yıllarca sektörün en kaliteli, en uygun fiyata sahip ve en istikrarlı ürünlerini üretene bir şirket markasına, web sitesine ve bilinirliğine yatırım yapmadığı takdirde rakiplerinden biri bu adımı attığında daha çok bilinir ve görünür olmayı başaracaktır. Bu durumda belki de sektörün en iyisi olmaya aday olan şirket bu rekabette gerilerde kalarak zamanla tüm marka değerini ve bilinirliğini yitirecektir.

Günümüzde Google’ın bir araştırma yapmak için %90 seviyelerine yakın oranda insanlar tarafından kullanıldığı ön görülüyor ancak Google, herhangi bir arama terimiyle alakalı en az 10 sayfalık 100 sonuç getiriyorken Google’ın ilk sayfasından sonraki sayfalara geçiş sayısı son derece azdır. Google’da herhangi bir arama yaptığınızda ilk sayfa dışında 2. ve 3. sayfalara kaç defa geçiş yaptığınızı düşünerek bu verinin gerçekliğini ölçebiliriz. Peki bu veriye dayanarak markanızın, ürünlerinizin ve hizmetlerinizin bilinirliğini Google’da ilk sıralarda yer almadan nasıl sağlayabilirsiniz? İşte bu yüzden kurumsal SEO son derece önemlidir.

Kurumsal SEO Nasıl Yapılır?

Kurumsal SEO nasıl yapılır sorusunun cevabını 3 ayrı soruda incelememiz gerekiyor. Bu sorular Kurumsal SEO Analizi Nasıl Yapılır, Kurumsal SEO Planlaması Nasıl Yapılır, Kurumsal SEO Çalışması Nasıl Yapılır şeklindedir. Hemen bu 3 soruyu da tek tek ele alayım ve kurumsal SEO çalışması nasıl yapılır cevap vereyim.

Kurumsal SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Kurumsal SEO analizi nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça kapsamlıdır ve izlenmesi gereken adımlar bulunuyor. Bu adımları maddeler halinde anlatmam gerekirse aşağıdaki gibi maddelendirebilirim.

 • İlk olarak kurumsal SEO hizmeti verilecek olan kurumsal web sitesinin Google Search Console, Google Analytics, Yandex.Metrica, Bing Webmaster Tools gibi webmaster araçları ile entegrasyonu yapılır ve buralardan alınması gereken tüm veriler alınır.
 • Kurumsal web sitesinin Google Pagespeed ve GTmetrix gibi araçlarla hız skoru, site açılma yüzdeleri gibi veriler elde edilir.
 • Semrush, Ahrefs, Screaming Frog gibi SEO araçları ile hem kurumsal web sitesinin teknik ve içerik analizleri yapılır hem de rekabet durumu ve rakip analizleri gerçekleştirilir.
 • Yine SEO araçları üzerinden hedef anahtar kelimelerin analizleri yapılır, ilk sıralarda yer alınması gereken anahtar kelimeler tespit edilir.

Bu adımlar izlendikten sonra Kurumsal SEO Planlaması aşamasına geçilebilir.

Kurumsal SEO Planlaması Nasıl Yapılır?

Kurumsal SEO analizi sonrası elde edilen verilere göre çalışmalara geçmeden önce eldeki veriler doğrultusunda bir planlama yapılması gerekmektedir. Planlama olmadan ya da diğer bir deyişle strateji olmadan dijital pazarlamanın en önemli alt kollarından biri olan SEO çalışmasını yapmak tamamen vakit kaybı olacaktır.

Kurumsal SEO analizi ile elde edilen veriler sonrası planlama için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Web sitesinin hız ve kullanıcı deneyimi sorunu varsa kurumsal SEO çalışmalarına başlamadan önce hosting & sunucu değişikliği, tasarım değişikliği gibi durumlar gerekiyorsa ilk olarak bu kısmın planlaması yapılır.
 • Kurumsal SEO hizmeti verilecek olan kurumsal web sitesinde, eldeki verilere göre yapılması gereken teknik düzenlemeler ve içerik düzenlemeleri bir rapor haline getirilir ve uygulama sırasına alınır.
 • Rakiplerin hangi anahtar kelimelerde ve hangi faktörlere bağlı olarak güçlü oldukları analiz edilir ve rakiplerin önüne geçilebilmesi için gerekli adımlar planlanır.
 • Rekabet durumuna bağlı olarak rekabeti düşükten yükseğe doğru gidilecek şekilde çalışmaların yol haritası çıkarılır.
 • Anahtar kelime analizleri sonucu elde edilen anahtar kelimeler gruplanır, kolaydan zora doğru stratejik olarak listelenir ve bu anahtar kelimelerin hangi sayfalarda, hangi içeriklerde, hangi dış kaynaklarda ve nasıl kullanılacağı planlanır.
 • İhtiyaç duyulan backlink gücü hesaplanır ve buna göre faydalanılacak backlink kaynakları tespit edilir.

Olabildiğince özet bir şekilde anlattığım kurumsal SEO planlamasından sonraki adım olan Kurumsal SEO Çalışması adımına geçebiliriz.

Kurumsal SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Kurumsal SEO çalışması nasıl yapılır sorusunun cevabı bu aşamaya geldiğimize göre ilk aşamaya göre kolaylaşmıştır çünkü analizlerimiz ve stratejimiz hazır demektir. Her ne kadar işimizi bir nebze kolaylaştırmış olsak da çalışmaların uygulaması da son derece önem ve hassasiyet içerdiğinden oldukça dikkatli olmamız gerekiyor.

Kurumsal SEO çalışmasında izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • İlk olarak kurumsal SEO hizmeti alan kurumsal web sitesinin tamamen hazır olabilmesi için yapılması gereken tüm teknik SEO çalışmaları planlar doğrultusunda yapılır.
 • Sitenin başta hız faktörü olmak üzere teknik açıdan kusursuz hale gelmesinin ardından elde edilen anahtar kelimeler ve veriler doğrultusunda hazırlanan stratejiye göre içerik düzenlemeleri, güçlendirmeleri, daha anlaşılır olması açısından site içi SEO çalışmaları yapılır.
 • Site içi SEO çalışmalarından sonra gidişat webmaster araçlarından takip edilir ve site dışı SEO çalışmalarına, yani backlink, tanıtım, reklam, PR, paravan blog gibi planlanan çalışmalara geçilir.
 • Genel olarak tüm çalışmalar ilk 3 maddedeki çalışmalara bağlı olarak daha önce hazırlanan planlamaya uygun bir şekilde yürütülür.

Genel olarak kurumsal SEO çalışmasında izlenmesi gereken adımlar bunlardır ve bu adımlar ile kurumsal SEO çalışması yapılabilir ancak unutulmaması gereken konu şu; kağıt üzerinde bu anlatılanlar kolay ve basit görünse de kurumsal SEO çalışması bir disiplin gerektirir.

Kurumsal SEO Danışmanlığı Nedir?

Kurumsal SEO Danışmanlığı, kurumsal şirketlerin web sitelerinin Google gibi arama motorlarından hedef anahtar kelimelerde ilk sıralarda çıkabilmesi için sunulan kapsamlı bir SEO danışmanlığı hizmetidir.

Kurumsal SEO danışmanlığı adı altında sunulan SEO hizmeti, bir danışmanlık kapsamı içerisinde sunulur ve bu danışmanlık süreci profesyonel bir şekilde yönetilir. Teorik olarak kurumsal SEO hizmeti ile kurumsal SEO danışmanlığı arasında verilen hizmet ve yapılan çalışmalar açısından pek bir fark yoktur ancak verilen kurumsal SEO hizmetinin profesyonel olması ve görünmesi açısından kurumsal SEO danışmanlığı veya kurumsal SEO danışmanlık hizmeti terimi daha sık kullanılmaktadır.

Kurumsal SEO Danışmanlığı Hizmeti Neleri Kapsar?

Kurumsal SEO danışmanlığı hizmeti almak isteyenler haklı olarak bu başlık adı altında sunulan hizmetin tam olarak neleri içereceğini de merak ediyorlar. Özellikle iş bilmez çok fazla insanın yer aldığı bu alanda harcanan bütçenin boşa gitmemesi için böyle bir soruya cevap aramak son derece haklı bir davranıştır.

Kurumsal SEO danışmanlık hizmeti ile yukarıda anlattığım tüm alt hizmetleri alınır, ayrıca bu hizmetlerin yanı sıra periyodik görüşmeler ve aylık raporlarla birlikte bilgilendirmeler yapılır.

Kurumsal SEO çalışmalarında alınan dönüşler rekabet durumuna göre ilk 3 ay itibariyle başlar ve bu süreçteki görüşmeler, bilgilendirmeler ve raporlar daha sıktır. Sonrasında çalışmaların kendi göstermesiyle beraber her şey sistematik olarak yönetilir.

Kurumsal SEO Danışmanı Nedir?

Kurumsal SEO Danışmanı, kurumsal şirketlerin web sitelerine özel yapılan SEO çalışmalarını yürüten, organize eden ve yöneten profesyonel SEO uzmanı kişilere verilen isimdir.

Kurumsal SEO uzmanı da diyebileceğimiz bir Kurumsal SEO danışmanı, özellikle kurumsal SEO alanında tam bir profesyoneldir ve bu alanda verilebilecek en iyi hizmeti verebilecek donanıma sahiptir.

SEO ile ilgili çok temel bilgilere sahip olup da kendine kurumsal SEO danışmanı diyen ve bu yönde hizmet veren çok kişi bulunuyor, bu nedenle gerçek bir kurumsal SEO danışmanlı ile çalışmaya dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde kurumsal SEO uzmanı olmayan ve kendine danışman diyen birinin faydadan çok sağladığı zararla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kurumsal SEO Fiyatları

Kurumsal SEO fiyatları, kurumsal SEO hizmeti almak isteyenlerin en çok merak ettiği konudur çünkü fiyat konusu alınacak hizmete göre büyük önem arz ediyor.

Kurumsal SEO ücretleri de diyebileceğimiz kurumsal SEO fiyatları, yapılacak çalışmanın kapsamına, sarf edilecek efora ve rekabet durumuna göre değişkenlik gösteren bir faktördür. Bu nedenle net bir fiyatlandırmadan bahsetmek oldukça zordur.

Kurumsal SEO hizmeti ya da kurumsal SEO danışmanlığı hizmeti verdiğini iddia eden bir çok kişi ya da şirket, paket usulü sabit fiyatlandırmalarla hizmet vererek ve bunlara kurumsal SEO paketleri adı vererek hizmet vermektedir ancak gerçek bir SEO danışmanı ya da SEO ajansı, her çalışma için aynı fiyatı vermez ve olaya profesyonel yaklaşarak ihtiyaç duyulan doğru reçeteyi yazarak hizmet verir.

Yine de kurumsal SEO fiyatları konusunda bilgi vermesi açısından şunu söyleyebilirim, günümüzde kurumsal SEO fiyatları aylık bazda belirlenir ve gerçek bir kurumsal SEO hizmetinde en düşük aylık 7.500 tl fiyatlandırma yapılır. Rekabet durumu, anahtar kelimelerin zorluğu, SEO çalışmasının yapılacağı dil gibi faktörlere bağlı olarak bu rakam artış gösterir.

Kurumsal SEO hizmetleri ile ilgili verebileceğim tüm bilgileri vermeye çalıştım ve umarım faydalı olmuştur. Sormak istediğiniz bir şey olursa yorum olarak sorunuzu iletebilirsiniz veya iletişim kurarak hem sorularınıza cevap bulabilir hem de hızlıca hizmet almaya başlayabilirsiniz.

CAPTCHA Resmi

Bu sayede spam e-postaların önüne geçilmektedir, anlayışınız için teşekkürler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp