Blog

Yandex Connect Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yandex.Connect artık yerini Yandex 360’a bırakıyor. Ayrıca Yandex 360, şu anda yalnızca Rusya bölgesinde hizmet verdiği için ve ücretsiz (kısıtlı) sürümü şu an için devre dışı bıraktığı için bu yazıda anlatılanlar ile yeni hesap oluşturmanız mümkün değil!

İnternette ücretsiz versiyonu kullanabilmek için sahte bilgiler vererek hesap açma ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz ama bu yöntem hem sorun çıkarabilen hem de ileride hesabın tamamen kapanmasına yol açabilecek bir yöntem olduğundan kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Eğer Yandex üzerinden kurumsal mail hesaplarınızı, Yandex 360 tamamen ücretliye geçmeden önce (kesinliği yok henüz) ücretsiz açmak istiyorsanız iletişim bilgilerimden bana ulaşıp destek alabilirsiniz.

Bireysel veya kurumsal fark etmeksizin e-posta kullanımı günümüz itibariyle herkes için önemli bir hâl almıştır. Nitekim bir yerlere kayıt olurken, bilgi alışverişi yaparken, bir şeylerden haberdar olmak isterken en çok kullandığımız iletişim araçları arasında başı e-posta çekmektedir. Söz konusu kurumsal hayat ve iş dünyası olduğunda ise bu önem artmaktadır.

Bireysel olarak kullanılan e-posta hesapları genel olarak Gmail, Hotmail, Outlook ve Yandex gibi dünyanın önde gelen ücretsiz e-posta servislerinden olduğu için güvenlik noktasında bir sorun teşkil etmez. Hesaba yapılacak tüm saldırılar bu e-posta servislerinin güvenlik sistemleri sayesinde büyük oranda bertaraf edilir. Zaten bireysel hesaplar eğer iş için kullanılmıyorsa veya olmaması gereken yerlerde kayıtlı değilse çoğunlukla bu tarz durumlarla karşı karşıya kalmaz. Ancak kullanılacak e-posta adresleri gmail.com, hotmail.com veya yandex.com gibi uzantılarla bitmek zorundadır.

Kurumsal e-mail kullanımlarında ücretsiz servislerin uzantıları yani gmail.com, hotmail.com gibi uzantılar kurumsal imajı zedeleyeceğinden tercih edilemez. Kurumsal bir mail adresi xxx[@]sirketadi.uzanti formatında olması gerektiğinden bir alan adı üzerinden alınması gerekir ve bu genellikle web sitesinin kurulu olduğu hosting ve sunucu üzerinden basitçe gerçekleştirilir. Peki güvenlik için bu yeterli midir?

Ne yazık ki çok özel güvenlik sistemlerine sahip olmayan hosting ve sunucular e-posta güvenliği konusunda çok yetersizdir ve kurumsal kullanımlar söz konusu olduğunda da saldırılara ve dolandırıcılık faaliyetlerine çok sık maruz kalmaktadır. Satın alınacak güvenlik sistemleri ise güvenliği mutlaka arttırır ancak hem maliyetleri yüksektir hem de çok yüksek yatırımlarda dahi yukarıda bahsedilen ücretsiz servisler kadar güvenli olamaz. Peki kurumsal e-posta kullanımları için ücretsiz bir şekilde dünyanın en önde gelen e-posta servislerinden birini kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? O zaman sizi Yandex Connect ile tanıştıralım.

İçindekiler

Yandex Connect Nedir?

Yandex Connect, Yandex’in bir domain veya Türkçe adıyla alan adına özel bireysel veya kurumsal mail hesabı açılmasını sağlayan ücretsiz bir servisidir. Başka bir deyişle Yandex Connect sayesinde hem alan adınıza özel bireysel ya da kurumsal bir e-posta adresi kullanabileceksiniz hem Yandex’in başta güvenlik olmak üzere tüm servislerinden faydalanabileceksiniz hem de tüm bunları ücretsiz sağlayabileceksiniz.

Aslına bakılırsa Yandex Connect bir e-posta sağlayıcısından çok daha fazlasıdır. En öne çıkan özelliği alan adına özel e-posta adresleri sağlamak olsa da ekip çalışması özellikleri, tüm çalışanlar arası takvim, görev, dosya ve proje paylaşımı sağlaması, dosya paylaşımları için ücretsiz Yandex Disk kullanımı sağlaması da Yandex Connect‘in muhteşem özelliklerinden biridir.

Yandex Connect ile aynı hizmeti Google ve Hotmail gibi servisler de vermektedir. Mesela Google buna benzer bir hizmeti Google Workplace (Eski adıyla G Suite) adıyla verirken Microsoft ise Microsoft Exchange üzerinden vermektedir. Ancak Yandex Connect’i bu noktada en önemli kılan şey Google ve Microsoft bu hizmetleri ücretli sağlarken Yandex’in ücretsiz olarak sunmasıdır.

Yandex Connect‘in ne olduğunu anladıysak ve kullanmaya hazırsak nasıl kullanacağımızı anlatmaya başlayalım.

Yandex Connect Nasıl Kurulur?

Anlatımlarda bağlantı oluşmaması için alan adı (domain) ve mail adresi tanımlamalarında [.] ve [@] ibareleri kullanılmıştır. Uygulama yaparken köşeli parantezleri kaldırarak ve boşlukları silerek işlem yapınız.

Yandex Connect, kurumsal mail kullanımları için cezbedici olduğundan eğer üst düzey güvenlikli bir sistem kullanılmıyorsa mutlaka kullanılmalı ve tüm özelliklerinden faydalanılmalıdır. Yandex Connect’i kullanmak için sahip olmanız gereken iki şey vardır. Bunlar;

 • Alan Adı (Domain)
 • Ücretsiz Yandex Hesabı

Yandex Connect servisi ücretsiz bir Yandex hesabı üzerine kurulmalıdır. Alan adınızı henüz tescil ettirmediyseniz bir alan adı (domain) sağlayıcısından alan adınızı tescil ettirebilirsiniz. Eğer alan adınız hazırsa kurulum aşamasına geçebiliriz.

Yandex Connect Hesabınızı Oluşturun

Yandex Connect giriş sayfası connect.yandex.com adresine gidin ve sağ üst tarafta yer alan “Try out” bağlantısına tıklayın.

Yandex Connect Nedir, Nasıl Kullanılır?

Açılan sayfada mevcut Yandex hesabınıza giriş yapmanız istenecektir. Eğer hesabınız varsa hesap bilgilerinizi girerek enter tuşuna basın veya “Log in” bağlantısına tıklayın. Eğer hesabınız yoksa “Register” bağlantısına tıklayarak hesap oluşturma sayfasına geçin.

Yandex Connect Nedir, Nasıl Kullanılır?

Üyelik oluşturma sayfasındaki tüm bilgileri eksiksiz girin. Normal şartlarda Yandex Türkçe’dir ancak Yandex Connect kayıt alanında ne yazık ki sayfa İngilizce açılmaktadır. Girmeniz gereken bilgiler şu şekildedir:

Yandex Connect Nedir, Nasıl Kullanılır?

 • First Name: Adınız
 • Last Name: Soyadınız
 • Enter a login: Buraya bir kullanıcı adı girmeniz gerekecek. Girdiğiniz kullanıcı adı sonrası hesabınız kullanıcıadı [@] yandex [.] com şeklinde olacaktır. Eğer girdiğiniz kullanıcı adı alınmışsa kırmızı renkte yazıyla “Sorry, but this username is already taken” uyarısı çıkacaktır. Eğer girilen kullanıcı adı uygunsa yeşil renkte “Username available” uyarısı çıkacaktır.
 • Enter a password: Şifrenizi oluşturun. Şifreniz en az 6 karakter olmalıdır. Zayıf bir şifre girseniz de kabul edilecektir ancak güçlü bir şifre oluşturmanız faydalı olacaktır.
 • Confirm password: Oluşturduğunuz şifreyi tekrar girerek doğrulayın.
 • Mobile phone number: Cep telefonu numaranızı girin. Numaranızı girmeye başlayınca hemen altında “Confirm Number” butonu çıkacaktır. Numaranızı girdikten sonra bu butona tıklayın ve telefonunuza gelen kodu girerek numaranızı doğrulayın. Hesabın güvenliği için cep telefonu kullanmanızı öneririz ancak cep telefonu kullanmak istemiyorsanız cep telefonu alanının hemen altındaki mavi renkli “I don’t have a mobile phone” yazısına tıklayın.
 • Choose a security question: Cep telefonu girmediyseniz ve mavi renkli yazıya tıkladıysanız bu seçenek çıkacaktır. Buradan istediğiniz bir soruyu seçebilirsiniz. Bu sorunun mantığı bankalardaki annenizin evlenmeden önceki soyadı sorusuyla aynıdır ve güvenlik içindir. Hesabınıza erişim kaybederseniz size bu soru ve bu soruya verilen cevap sorulacağından kaydetmenizi veya unutmamanızı öneririz.
 • Answer to the security question: Sorunuzu seçtikten sonra bir cevap yazmanız gerekecektir. Cevabın direkt soruyu karşılaması şart değil ancak unutmamanız gereken bir cevap vermeniz önemlidir.
 • Enter the characters: Spam işlem yapılmadığı doğrulamak için resimde görünen karakterleri girin. Yazıları okuyamıyorsanız “Different image” yazısına tıklayarak resmi değiştirebilirsiniz.
 • Tüm bilgileri eksiksiz ve hatasız girdiyseniz Register butonuna tıklayın.
 • Register butonuna tıkladıktan sonra Privacy Policy and Terms of Use başlığıyla bir metin gelecektir. Kullanım şartlarını ve koşullarını kabul etmeniz istenen bu kısımda Accept butonuna tıklayın ve kabul edin.

Yandex Connect Nedir, Nasıl Kullanılır?

Eğer hesabınızı oluşturduysanız veya mevcut hesabınıza giriş yaptıysanız yukarıdaki ekranla karşılayacaksınız. Name of business yazan kutucuğa alan adınızı alanadı [.] uzantı şeklinde yazabilirsiniz. Ardından Sign up butonuna tıklayarak devam edin.

Yandex Connect Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bir sonraki aşamada Yandex Connect‘e hoşgeldiniz sayfasıyla karşılaşacaksınız. Continue butonuna tıklayarak devam edin.

Yandex Connect Nedir, Nasıl Kullanılır?

Üstteki ekranda sizden Yandex Mail dışında People, Yandex.Forms ve Yandex.Disk özelliklerini isteyip istemediğiniz sorulacak. Sarı butonun altındaki Subscribe later yazısına tıklayarak devam edin.

Yandex Connect Nedir, Nasıl Kullanılır?

Üstteki sayfada sizden kimleri davet etmek istiyorsanız davet etmeniz için bir kutucuk yer almaktadır. Bu sayfa eğer yönetimi birden fazla kişi yapacaksa geçerlidir ancak daha sonra da yapılabilir olduğundan altta yer alan Invite later yazısına tıklayarak ilerleyin.

Yandex Connect Nedir, Nasıl Kullanılır?

Üstteki sayfada mail hizmetiyle birlikte Yandex.Tracker özelliğinin de açık olduğu gösteren bilgilendirme amaçlı bir ekran görüyorsunuz. Continue butonuna tıklayarak ilerleyin.

Yandex Connect Nedir, Nasıl Kullanılır?

Tebrikler! Eğer yukarıdaki ekranla karşılaştıysanız artık Yandex Connect hesabınız oluşturuldu demektir. Sol en altta yer alan EN bağlantısına veya bayrağa tıklayarak dilerseniz sayfayı Türkçe diline çevirebilir ve bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Yandex Connect Alan Adınızı Ekleyin ve Sahibi Olduğunuzu Doğrulayın

Kurulum aşamasını tamamladıktan sonra karşımıza çıkan en son sayfada eğer sayfayı İngilizce kullanmaya devam ediyorsanız sağ altta yer alan Admin tools, Türkçe devam ediyorsanız Yönetim bağlantısına tıklayarak ilerleyiniz.

Yandex Connect Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yeni açılan sayfada soldaki menüden en altta yer alan Alan adları bağlantısına tıklayın.

Yandex Connect Nedir, Nasıl Kullanılır?

Şimdiki sayfada Yandex Connect kurulumu ve kullanımı için düşündüğünüz alan adını Alan Adı Ekle butonuna tıklayıp açılan pop-up sayfada başında www olmadan girin ve ardından Ekle butonuna tıklayın.

Yandex Connect Nedir, Nasıl Kullanılır?

Alan adınız eklendikten sonra Yandex Connect sizden alan adının gerçekten sahibi olduğunuzu doğrulamanızı isteyecektir. Alan adının sahibi olduğunuzu doğrulamanın 3 yolu bulunmaktadır.

Meta Etiket ile Yandex Connect Alan Adı (Domain) Doğrulama

Yandex Connect alan adınızı meta etiket ile doğrulamak için son sayfada, meta etiket sekmesinde, size kutucuk içerisinde aşağıdaki gibi bir kod verilecektir.

<meta name="yandex-verification" content="abcdefghijklmnoprstuvyz" />

Bu kodu web sitenizin header bölümünü oluşturan sayfada etiketinden hemen önce ekleyerek kaydedin ve ardından Yandex Connect sayfasına geri dönerek Kontrol et butonuna tıklayın. Eğer zorlanıyorsanız uzman bir destek alın veya diğer 2 yöntemden birini deneyin.

HTML Dosyası ile Yandex Connect Alan Adı (Domain) Doğrulama

Alan adı (domain) doğrulama sayfasındaki ikinci sekmede Yandex size hem bir dosya adı hem de bir kod verecektir. Bunun için eğer hosting veya sunucunuza dosya yönetim erişiminiz varsa cPanel‘den, Plesk Panel‘den veya ftp üzerinden giriş yapın.

Giriş yaptıktan sonra hosting veya sunucunun ana dizinine “yandex_abcdefghijklmnoprstuvyz.html” gibi Yandex’in size özel vereceği dosya adını kullanarak bir dosya oluşturun. Ardından bu dosyayı isterseniz cPanel veya Plesk düzenleyicisinden isterseniz de bilgisayarınızda Notepad++ gibi bir düzenleyici ile açın. Açılan boş dosyaya Yandex’in yine size özel vereceği aşağıdakine benzer kodu yapıştırın ve kaydedin. Eğer ftp üzerinden çalışıyorsanız düzenlediğiniz dosyayı tekrar ana dizine atın.

<html>
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8">
</head>
<body>Verification: abcdefghijklmnoprstuvyz</body>
</html>

İşlemleri gerçekleştirdikten sonra Yandex Connect sayfasına dönün ve Kontrol et butonuna tıklayın. Eğer zorlanıyorsanız uzman bir destek alın veya diğer 2 yöntemden birini deneyin. Hosting yönetimiyle alakalı hosting sağlayıcınızdan da destek alabilirsiniz.

DNS Kaydı ile Yandex Connect Alan Adı (Domain) Doğrulama

DNS kaydı ile alan adınızı doğrulamak için DNS adreslerinizin barındığı alan adı (domain) sağlayıcısı yönetim paneline veya kullanıyorsanız CloudFlare paneline gidiniz. DNS ayarlarına giriş yaptıktan sonra yeni kayıt bağlantısına tıklayınız ve aşağıdaki yönergelere göre kaydınızı oluşturunuz.

 • Kayıt türü olarak TXT seçeneğini bulun ve seçin.
 • Ad/Barındırıcı/Takma Ad seçeneğine @ sembolünü girin veya alanadı [.] uzantı değerini girin.
 • Değer/Yanıt/Hedef kısmına Yandex’in size özel vereceği yandex-verification: abcdefghijklmnoprstuvyz benzeri kodu girin.
 • TTL kısmında otomatiği seçin veya değer girmeniz gerekiyorsa 21600 değerini girin ve kaydı tamamlayın.

Kaydı tamamladıktan sonra Yandex Connect sayfasına geri dönün ve Kontrol et butonuna tıklayın. Eğer zorlanıyorsanız veya bu ayarlara erişiminiz yoksa uzman bir destek alın veya diğer 2 yöntemi deneyin. DNS kayıtları için hosting sağlayıcınızdan destek alabilirsiniz.

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra Kontrol et butonuna basmanızla birlikte Yandex Connect domain doğrulamasını başlatacaktır. Normal şartlarda her şeyi eksiksiz yaptıysanız bu doğrulama işlemi 1-2 dakika sürmektedir ancak kayıtların gecikme durumuna göre 72 saat kadar sürebilir.

Eğer alan adı doğrulaması hata verirse destek almayı deneyin. Alan adı doğrulama işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşirse kayıt esnasında kullandığınız cep telefonunuza alan adının eklendiğine dair bir sms gelecektir. Ayrıca Yandex Connect sayfası da yenilenecek ve alan adınızın altında “Doğrulandı” ibaresi yer alacaktır.

Şimdi bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Yandex Connect MX, SPF ve DKIM Kayıtları

Yandex Connect alan adı doğrulama işlemini tamamladıktan sonra e-postalarınızı sorunsuz bir şekilde alabilmek ve e-posta gönderebilmek için DNS ayarlarınızdan Yandex’e ait MX, SPF ve DKIM kayıtlarını oluşturmanız gerekmektedir.

Yandex Connect MX Kaydı

Yandex Connect MX kaydı, mail sunucunuzun artık Yandex olduğunu gösteren bir kayıttır diyebiliriz. Eğer Yandex MX kaydınızı gerçekleştirmezseniz hiçbir şekilde mail alamaz veya gönderemezsiniz. Yandex Connect MX kaydı için DNS yönetici sayfanızdan yeni kayıt seçeneğini bulun ve tıklayın. Ardından aşağıdaki yönergeleri izleyin.

 • Kayıt türü olarak MX seçeneğini bulun ve seçin.
 • Ad/Barındırıcı/Takma Ad seçeneğine @ sembolünü yazın veya alanadı [.] uzantı değerini girin.
 • Değer/Yanıt/Hedef kısmına mx.yandex.net değerini girin.
 • Öncelik kısmına 10 değerini girin.
 • TTL kısmında otomatiği seçebilirsiniz veya değer girmeniz gerekiyorsa 21600 değerini girin, ardından kaydı tamamlayın.

Bu kayıt sonrası Yandex MX kaydınız başarılı bir şekilde birkaç saat içerisinde sonuçlanacaktır. Eğer bu kaydı gerçekleştirme yetkiniz ya da bilginiz yoksa yukarıdaki bilgileri hosting sağlayıcınızla veya destek aldığınız uzmanla paylaşarak kaydın gerçekleştirilmesini isteyebilirsiniz.

Yandex Connect SPF Kaydı

Yandex Connect SPF kaydı, Yandex Mail kullanmaya başladıktan sonra gönderdiğiniz maillerin karşı tarafın spam/istenmeyen klasörüne düşmemesi ve maillerinizin güvenli olarak işaretlenmesi için önemlidir. Yandex SPF kaydı için DNS yönetim sayfanızdan yeni bir kayıt oluşturun ve aşağıdaki yönergeleri izleyin.

 • Kayıt türü olarak TXT seçeneğini bulun ve seçin.
 • Ad/Barındırıcı/Takma Ad seçeneğine @ sembolünü yazın veya alanadı [.] uzantı değerini girin.
 • Değer/Yanıt/Hedef kısmına v=spf1 redirect=_spf.yandex.net değerini girin.
 • TTL kısmında otomatiği seçebilirsiniz veya değer girmeniz gerekiyorsa 21600 değerini girin, ardından kaydı tamamlayın.

Yandex MX ve Yandex SPF kaydını tamamladıktan sonra Yandex Connect sayfanızda Yönetim bölümüne girin ve soldaki menüden Alan adları bağlantısına tıklayın. Eğer alan adları sayfanızda eklediğiniz alan adı (domain) altında herhangi bir uyarı veya işaret yoksa ve aşağıdaki görseldeki gibi bir görüntüyle karşılaşıyorsanız kayıtlarınız başarılı bir şekilde oluşturulmuş demektir.

Yandex Connect Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bu aşamaya kadar gelmeyi başardıktan sonra DKIM kaydı eklemek için sayfadaki DNS yönetimi bağlantısına tıklayın ve sonraki aşamaya geçin.

Yandex Connect DKIM Kaydı

Yandex Connect Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yandex Connect DKIM kaydı da tıpkı Yandex SPF kaydı gibi Yandex Mail kullanmaya başladıktan sonra gönderdiğiniz maillerin karşı tarafın spam/istenmeyen klasörüne düşmemesi ve maillerinizin güvenli olarak işaretlenmesi için önemlidir. Yandex DKIM kaydı için DNS yönetim sayfanızdan yeni bir kayıt oluşturun ve aşağıdaki yönergeleri izleyin.

 • Kayıt türü olarak TXT seçeneğini bulun ve seçin.
 • Ad/Barındırıcı/Takma Ad seçeneğine @ sembolünü yazın veya alanadı [.] uzantı değerini girin.
 • Değer/Yanıt/Hedef kısmına Yandex Connect hesabınızda yukarıdaki görseldeki gibi v=DKIM ile başlayan benzersiz kodun tamamını kopyalayın ve değer olarak girin.
 • TTL kısmında otomatiği seçebilirsiniz veya değer girmeniz gerekiyorsa 21600 değerini girin, ardından kaydı tamamlayın.

Tüm bu kayıtlarla birlikte artık Yandex Connect hesabınız eksiksiz bir şekilde kullanıma hazırdır. Bundan sonraki aşamada yapmanız gereken kullanmak istediğiniz mail hesaplarınızı oluşturmak ve ekstra mail ayarlarınızı yapmak olacaktır.

Yandex Connect Nasıl Kullanılır?

Yandex Connect ayarlarınızı tamamladıktan sonra yapabileceğiniz işlemler kısaca şöyledir:

 • Yeni e-posta hesapları açmak, düzenlemek, yönetmek veya silmek,
 • Departmanlar hesapları oluşturmak veya küçük ekiplere özel grup e-posta adresleri açmak ve gruba üyeler atayarak tek adresten e-posta gönderebilmek,
 • Halihazırda bir mail adresine takma ad şeklinde başka bir mail adresi daha atayarak birden fazla mail hesabı olan kişilere tek mail üzerinden kullanım özelliğinden faydalanmak,
 • Alan adlarına kurumunuza ait başka bir alan adı daha atayarak bir mail adresini birden fazla alan adında ekstra mail açmadan otomatik kullanmak,
 • Yandex Connect hesabına kurum yöneticileri atamak veya kurumu olduğu gibi yeni bir hesaba devretmek,
 • Yanlış mail adresine gönderilen mailleri belli bir mail adresinde toplamak,
 • Tek bir mail adresiyle kullanılan tüm mail adreslerine mail atabilmek,
 • POP3 ve IMAP protokollerini ayarlamak, izin vermek veya devre dışı bırakmak,
 • Yandex Connect hesabını silmek…

Yandex Connect Yeni Mail Adresi Açma

Yandex Connect ayarlarınızı sorunsuz oluşturduğunuz takdirde öncelikle Yandex Connect yönetim paneline giriş yapın, ardından ana sayfada sağ altta yer alan Yönetim (Admin tools) bağlantısına tıklayın.

Yandex Connect Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yukarıda görünen sayfada bir tane çalışan ekli olduğunu göreceksiniz. Çalışanın karşılığı açtığınız her bir mail adresi anlamına gelmektedir. Halihazırda gördüğünüz bu çalışan sizin Yandex Connect hesabı oluştururken açtığınız Yandex hesabıdır ve silinemez. Ayrıca departman adında veya bir iki noktada görünen Rusça yazılar da sizi endişelendirmesin, zamanla Yandex Connect güncellemeleriyle düzelecektir.

Yandex Connect Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yeni bir mail hesabı oluşturmak için yukarıdaki görselde alt kısımda görünen Ekle bağlantısına tıklayın, ardından Çalışan ekle bağlantısını seçin. Karşınıza çıkan formda zorunlu alanları eksiksiz bir şekilde, diğer alanları tercihinize göre doldurunuz ve Ekle butonuna tıklayarak ekleyiniz. Formda yer alan Alan ekle ve Departman kısımlarını boş bırakabilirsiniz. Yeni bir çalışan ekleme işlemi bu kadar kolay.

Yeni açılan bir mail hesabına mail.yandex.com.tr adresi üzerinden bir kereye mahsus giriş yapıp açılan şartlar & koşullar kısmını kabul etmezseniz, mail adresiniz yine çalışır ancak Outlook, Thunderbird ve akıllı telefonlardaki mail uygulamaları gibi programlar üzerinden kullanamazsınız.

Yandex Connect Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yandex mail hesaplarını Outlook, Thunderbird vb. programlarda IMAP protokolüne göre kurabilmek için her bir mail hesabının ayarlar kısmından IMAP ile giriş yönteminde portal şifresi kullanımının işaretlenmesi gerekmektedir.

Yandex Connect Dışarıdan Bir Kişiyi Davet Etme

Bu özellikle davet ettiğiniz kişi ya da kişiler sizin alan adınıza bağlı bir mail adresi kullanmasalar dahi davet edilerek Yandex Connect hesabınıza çalışan / kullanıcı olarak dahil edilebilirler ve organizasyonlarınızda ya da grup maili alışverişlerinizde bu kişi ya da kişileri de otomatik listeye eklemiş olursunuz.

Dışarıdan birilerini Yandex Connect’e davet etmek için hesaplar kısmının altında görünen Ekle bağlantısına, ardından da Çalışanları davet et bağlantısına tıklayarak açılan pencerede davet etmek istediğiniz kişilerin mail adreslerini aralarında virgül olacak şekilde girin Bitti butonuna tıklayın.

Yandex Connect Tek Mail Adresiyle Tüm Çalışanlara Mail Atma

Yandex Connect’in çalışanların yani hesapların listelendiği alanın tam üst kısmında Mail: all [@] alanadınız [.] uzantı şeklinde bir yazı göreceksiniz. Bunun anlamı şudur; all [@] alanadı [.] uzantı adresine gönderilen mailler tüm hesaplara düşecektir ve tüm çalışanlar bu adrese gönderilen mailleri görecektir.

Eğer bu adresi düzenlemek ve Yandex Connect üzerinden tek mail adresiyle herkese mail göndermek isterseniz Mail: all [@] alanadı [.] uzantı yazan kısmın sağ üst çaprazındaki yatay üç noktaya tıklayın ve Bilgileri düzenle bağlantısına tıklayın. Açılan seçenekte all kelimesini istediğiniz herhangi bir kelime ile değiştirebilir ve Değişiklikleri kaydet butonuna tıklayarak istediğiniz toplu mail adresini oluşturabilirsiniz.

Yandex Connect Yanlış Adrese Yollanan Mailleri Tek Adreste Toplama

Yandex Connect’in belki de en çok beğendiğimiz özelliklerinden biri de bu özelliğidir. Malumunuz iş telaşı, stres veya aynı anda iki veya daha fazla işle uğraşıldığı zamanlarda mail göndereceğiniz adresi yanlış yazma ihtimaliniz olabilir. Yandex Connect’te Kayıp e-postalar için e-posta kutusu özelliğini etkinleştirirseniz şirketinizden herhangi birinin adresi yanlış yazıldığında ya da olmayan birine mail atıldığında mailler belirlediğiniz mail adresine düşecektir.

Yandex Connect Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bu özelliği kullanabilmek için yönetim panelinde soldaki menüden Mail bağlantısına tıklayın. Ardından muhtemelen karşınıza Rusça Yandex giriş sayfası gelecektir ve burada herhangi bir dil değişikliğiyle uğraşmadan önce Yandex kullanıcı adınızı ardından şifrenizi girin ve ilerleyin. Yeni açılan sayfada Kabul et butonuna tıklayın ve hemen sonrasında soldaki menüden Ayarlar bağlantısına tıklayın. Açılan sayfanın en üst seçeneğinde Kayıp e-postalar için e-posta kutusu yazısını göreceksiniz. Tek yapmanız gereken hemen altındaki kutucuğa belirlediğiniz mail adresini yazmak ve en altta Kaydet butonuna tıklamak. Bu mail adresi mevcut mail adreslerinden biri olmalıdır ve giriş yapılmaya başlanınca bağlantılı hesaplar altta listelenecektir.

Ayrıca yine bu sayfa üzerinden tüm çalışanlar için genel bir mail imzası da oluşturabilirsiniz ve POP3 & IMAP protokollerinden kullanmak istediklerinizi işaretleyebilir ve kullanmak istemediklerinizin işaretini kaldırabilirsiniz.

Yandex Connect ile Yeni Departman Oluşturma

Yandex Connect Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yandex Connect içerisinde eğer ana departman olarak değil de farklı farklı departmanlar oluşturmak istiyorsanız yeni mail hesabı açarken tıkladığınız Ekle bağlantısına tıklayıp Departman oluştur bağlantısını tıklayarak yeni bir departman oluşturabilir, departmana özel bir mail adresi tanımlayabilir ve departmana hem mevcut hesapları taşıyabilir hem de yeni açılacak hesapları bu departmana bağlayabilirsiniz.

Muhasebe adında bir departman oluşturduğunuzu ve departman mail adresine muhasebe [@] alanadı [.] uzantı adresini tanımladığınızı düşünelim. Eğer şirketteki muhasebe çalışanlarını bu departmana eklerseniz muhasebe [@] alanadı [.] uzantı adresine gönderilen tüm mailler muhasebe çalışanlarının hepsine aynı anda iletilecektir.

Departmanların kendi içerisinde ayrıca alt departman oluşturma şansınız da bulunmaktadır. Yandex Connect’in bu özelliğiyle şirketinizin hiyerarşik departman yapısını departman hiyerarşisinde de kullanabilirsiniz. Departmanları oluşturduktan sonra Departmanları taşı özelliğiyle bir alt departmanı başka bir departmanın altına taşıyabilirsiniz.

Ekstra bir alt departman oluşturduysanız departmanda olması gereken kullanıcıları bu departmana, departman sekmesinin altında yer alan Ekle bağlantısına tıklayarak Çalışanları taşı bağlantısını seçerek departmana taşıyabilirsiniz. Yeni açacağınız mail adreslerinde de departman alanında eklenmesi gereken departmana ekleme yapabilirsiniz.

Yandex Connect Yeni Takım Oluşturma

Yandex Connect Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yandex Connect üzerinden farklı departmanlardan kişilerin yer aldığı bir grup maili veya takım maili oluşturmak isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken önce soldaki menüden Takımlar bağlantısına tıklayıp tıpkı çalışan eklemesi yaparken tıkladığınız Ekle bağlantısına tıklayıp açılan penceredeki bilgileri doldurmak ve Oluştur butonuna tıklamaktır. Yöneticiler kısmına birşeyler yazmaya başladığınızda mevcut hesaplarınız arasından listeleme olacaktır.

Takım oluşturduktan sonra oluşturduğunuz takım [@] alanadı [.] uzantı mail adresine gönderilen tüm mailler tüm takım üyelerine gönderilecektir.

Yandex Connect Kullanıcı Düzenleme ve Silme

Yandex Connect Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yandex Connect ile kullanıcı bilgilerini düzenlemek veya bir kullanıcıyı silmek oldukça kolaydır. Yukarıdaki görsel üzerinden her bir işlemi açıklamaya çalışalım.

Yandex Connect Çalışanı / Mail Kullanıcısı Bilgilerini Düzenleme

Fotoğrafta yer alan Bilgileri Düzenle bağlantısına tıklayarak mail adresinin adı hariç diğer tüm bilgileri düzenleyebilirsiniz.

Yandex Connect Çalışanı / Mail Kullanıcısı Kopya Yönetimi

Bu özelliği bir örnekle anlatırsak daha anlaşılır olacaktır. Diyelim ki info [@] alanadınız [.] uzantı adında bir mail adresiniz var ve bu mail adresini iletişim departmanınızda çalışan bir kişi kullanıyor. Aynı kişiye aynı zamanda iletisim [@] alanadı [.] uzantı adında bir mail daha oluşturmak istiyorsunuz. Yandex Connect’in eş alan adı / kopya yönetimi özelliğiyle iki mail adresini tek bir mail hesabında kullanabilirsiniz.

Bu özelliği kullanmak için fotoğrafta görünen seçeneklerden Kopya yönetimi bağlantısına tıklayın. Ardından açılan pop-up sayfada Yeni ekle bağlantısını tıklayıp oluşturmak istediğiniz eş mail adresini yazınız. Ekle butonuna tıkladığınız andan itibaren oluşturduğun eş alan / kopya mail adresine gelen tüm mailler hangi çalışan üzerinden düzenlediyseniz o çalışanın mail adresine düşecektir.

Bir çalışan / mail hesabı için maksimum 10 kopya / eş hesap belirleyebilirsiniz.

Yandex Connect Çalışanının / Mail Kullanıcısının Şifresini Değiştirme

Fotoğrafta da görünen seçenekler arasından Şifre değiştir bağlantısına tıklayarak ilgili çalışan veya mail için yeni bir şifre oluşturabilirsiniz. Yeni şifre oluştururken İlk girişte şifre değiştir seçeneğini işaretlerseniz mail hesabının kullanıcısı ilk girişte kendisine yeni bir şifre belirlemek zorundadır.

Yandex Connect’in sistemsel bazı sorunlarından dolayı şifre değişikliğinden sonra kullanıcı bilgileri otomatik olarak Rusya ve Rusça olarak değişmektedir. Şifreyi değiştirdikten sonra ardından Bilgileri düzenle seçeneğiyle bu bilgileri düzenleyebilirsiniz.

Yandex Connect Çalışanını / Mail Kullanıcısını Engelleme

Fotoğrafta görünen seçeneklerden Kullanıcıyı engelle seçeneğiyle kullanıcıyı yani mail hesabını ya da çalışan hesabını engellemiş olursunuz. Bu özelliği kullandığınız takdirde ilgili hesap silinmez, mail almaya devam eder ancak hiçbir şekilde hesaba erişilemez. Tekrar erişebilmek için bu engeli kaldırmanız gerekmektedir.

Yandex Connect Çalışanını / Mail Kullanıcısını Yönetici Olarak Atama

Yönetici olarak ata seçeneğinle bir kullanıcıya yönetici yetkileri verebilirsiniz. Bu sayede ilgili kullanıcı diğer tüm hesapları düzenleyebilir, engelleyebilir veya silebilir. Aynı zamanda Yandex Connect ayarlarına da erişim sağlayabileceği için kurum ayarlarında da düzenlemeler yapabilir. Bu yüzden bu özelliği sadece güvendiğiniz ve bildiğiniz kişilerde kullanın.

Yandex Connect Çalışanını / Mail Kullanıcısını Silme

Yine fotoğrafta görebileceğiniz seçenekler arasından Sil bağlantısına tıklayarak ilgili çalışanı / kullanıcıyı kalıcı olarak silebilirsiniz.

Kalıcı olarak silinen hesapların hiçbir şekilde geri kurtarılma şansı olmadığından bir hesap silmeden önce mutlaka indirmeniz gereken tüm verileri indirin.

Yandex Connect Kurum Profili Düzenleme ve Silme

Yandex Connect yönetim sayfanızda sol menüde yer alan Kurum profili linkine tıklayın. Açılan sayfa aşağıdaki gibi olacaktır.

Yandex Connect Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yukarıda da göründüğü gibi kurum profilinizi dilediğiniz gibi doldurabilirsiniz. Firmanıza ait logonuzu da ekleyebilir veya eklediğiniz bir logoyu değiştirebilir veya silebilirsiniz.

Kurumu başka bir Yandex hesabına devretmek için Kurum sahibi ibaresinin hemen yanında yandex hesabı bilgisinin yanındaki kalem ikonuna tıklayınız. Ardından devretmek istediğiniz Yandex hesabını yazarak hemen sağında oluşan işarete tıklayarak kurum sahibini değiştirebilirsiniz.

Devredilen kurum profilleri sadece devredilen Yandex hesabı üzerinden geri alınabilmektedir. Bu nedenle de bu alana girdiğiniz bilgilerin doğru olduğundan emin olun ve bilmediğiniz hesaplara devir işlemi yapmayın.

Yandex Connect hesabını silmek için de tek yapmanız gereken fotoğrafta da göründüğü üzere en altta yer alan kırmızı renkli Kurumu sil bağlantısına tıklamaktır.

Silinen bir kurumu geri kurtarma şansınız yoktur. Bu nedenle de tüm bilgilerinizi yedeklediğinizden ve kurumu silmek istediğinizden emin olunuz.

Yandex Connect Aynı Mailleri Birden Fazla Alan Adı (Domain) ile Kullanma

Yandex Connect bağlantısını yaptığınız alan adınızın dışında başka bir alan adınız varsa ve aynı mailleri ayarları tekrar yapmak istemiyorsanız bunun için de bir yöntem bulunmaktadır.

Yandex Connect yönetim sayfasında soldaki menüden Alan adları bağlantısına tıklayın. Ardından açılan sayfada halihazırda kullandığınız alan adını gördüğünüz gibi sağ tarafta Alan adı ekle butonunu göreceksiniz. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey yeni alan adınızı buradan eklemek ve ardından Alan Adı Ekleme ve Doğrulama aşamalarını aynı şekilde tamamlamaktır.

Diyelim ki alanadı1 [.] uzantı ve alanadı2 [.] uzantı adında iki adet alan adınız var ve tüm ayarlamaları alanadı1 [.] uzantı üzerinden tamamladınız. Alan adları bölümünde alanadı2 [.] uzantı için de alan adı ekleme işlemi yaptığınız takdirde tüm ayarlamalar alanadı2 [.] uzantı için de geçerli olacaktır. Ayrıca xxx [@] alanadı1 [.] uzantı şeklinde bir alan adınız var ise xxx [@] alanadı2 [.] uzantı adresine gönderilen tüm mailler de xxx [@] alanadı1 [.] uzantı adresine otomatik düşecektir.

İlk kurulan alan adından bağımsız başka bir kurum şeklinde alan adı kurmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan Yandex Connect Destek Ekibi ile iletişim kurarak talepte bulunabilirsiniz.

https://yandex.com.tr/support/connect/feedback.html

Yandex Mail POP3 ve IMAP Kurulum Ayarları

Tüm ayarlarınızı tamamladıysanız ve mail hesaplarınızı oluşturduysanız artık Yandex Connect kullanmaya hazırsınız demektir. Tabi mail hesabınızı cep telefonunuzdaki mail uygulamasından veya bilgisayarınızda Outlook, Thunderbird gibi bir program ile kullanmak isteyebilirsiniz. Dolayısıyla Yandex Mail’in nasıl kurulacağını da merak ediyor olabilirsiniz.

Mobil kullanımlar için uygulama marketinden Yandex Mail uygulamasını indirmenizi ve kullanmanızı tavsiye ederiz. Yine de farklı bir uygulama kullanacaksanız çoğunlukla uygulamalar tarafından ayarlar otomatik algılanmaktadır veya kurulum öncesi size hazır ayarlar arasında Yandex’i göstermektedir.

Eğer mobil uygulamanız ayarları otomatik algılamadıysa veya bilgisayar üzerinden bir programa kurulum yapacaksınız aşağıdaki ayarlar ile kurulum gerçekleştirebilirsiniz.

Yandex Mail POP3 Kurulum Ayarları

Yandex Mail hesabınızı POP3 ayarlarıyla kurmak istediğiniz takdirde aşağıdaki bilgilerle kurulum yapabilirsiniz:

 • Gelen Posta Sunucusu: pop.yandex.net
 • Bağlantı Güvenliği: SSL
 • Port: 995
 • Giden Posta Sunucusu: smtp.yandex.net
 • Bağlantı Güvenliği: SSL
 • Port: 465

Eğer kullanıcı adı istenirse kullanıcı adı kısmına da mail adresinizi yazınız.

Yandex Mail IMAP Kurulum Ayarları

Yandex Mail hesabınızı IMAP ayarlarıyla kurmak istediğiniz takdirde aşağıdaki bilgilerle kurulum yapabilirsiniz:

 • Gelen Posta Sunucusu: imap.yandex.net
 • Bağlantı Güvenliği: SSL
 • Port: 993
 • Giden Posta Sunucusu: smtp.yandex.net
 • Bağlantı Güvenliği: SSL
 • Port: 465

Eğer kullanıcı adı istenirse kullanıcı adı kısmına da mail adresinizi yazınız.

POP3 ya da IMAP ayarlarıyla kurulum yapacaksanız Yandex Mail ayarlarınızdan POP3 veya IMAP kurulumunu ve IMAP kurulacaksa portal şifresi kullanımını aşağıdaki görselde göründüğü şekilde etkinleştirmeniz gerekmektedir.

Yandex Connect Nedir, Nasıl Kullanılır?

POP3 ve IMAP Arasındaki Fark Nedir?

En basit açıklamasıyla POP3 hesaplar depolama aracı olarak cihazınızı, IMAP hesaplar ise bağlı oldukları sunucuları kullanırlar.

Bu nedenle POP3 hesaplar daha hızlı çalışmaktadır ancak çok mail alışverişi yapıyorsanız zamanla depolama alanınız dolacaktır ve maillerinizi yedeklemeden depolama alanınızı temizleyemezsiniz.

IMAP hesaplar ise nispeten bir tık yavaştır ama mailleriniz cihazınızda depolanmaz ve mailleriniz hiçbir şekilde silinme riski taşımaz.

Bu makale ile olabildiğince açıklayıcı bir Yandex Connect kurulum ve kullanım rehberi oluşturmaya çalıştım. Anlatılanlar dışında sormak istediğiniz bir soru olursa yorum yaparak iletiniz, en kısa sürede cevaplayayım.

Yandex Connect ile ilgili yeni gelişmeler oldukça beni yorumlarla veya iletişim kurarak uyarabileceğiniz gibi ben de düzenli takipler sonucu yeni gelişmeleri yazıma eklemeye ve yazımı düzenleyeme çalışacağım.

Esat Demirtaş

Kurumsal iş dünyasında yer aldığım 10 yılı aşkın süre içerisinde araştırmacı, meraklı ve öğrenme isteği hiçbir zaman azalmayan biri olarak marka yönetimi, dijital pazarlama, reklamcılık, bilişim, dış ticaret gibi pek çok alanda çözümler üretip danışmanlık hizmeti sundum ve sunmaya devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir