301 Yönlendirme Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO dünyasında bir uzman olmak ya da hizmet almak üzere araştırmalar yapan kişilerin en çok karşılaştıkları terimlerden biri de şüphesiz ki 301 yönlendirme olacaktır. Çünkü SEO çalışmalarında özellikle teknik tarafta en çok ihtiyaç duyulan ve uygulanan işlemlerden biri olan 301 yönlendirme işlemi, SEO için belki de olmazsa olmaz işlemlerden biridir.

Peki 301 yönlendirmesi terimi ile karşılaşıp da 301 yönlendirmesi nedir merak ettiniz mi? Eğer merak ettiyseniz ve hala 301 yönlendirmesinin tam olarak ne olduğunu anlayamadıysanız bu makaleyi okuduktan sonra kafanızdaki bir soru işaretinden kurtulacaksınız.

301 Yönlendirme Nedir?

301 yönlendirme, bir URL adresinin ya da alan adının başka bir siteye kalıcı olarak yönlendirilmesidir.

Daha detaylı açıklayacak olursam, 301 yönlendirmesi ile bir URL adresini başka bir URL adresine veya bir alan adını başka bir alan adına yönlendirirsiniz ve bu yönlendirme işlemi kalıcıdır. Hatta bir URL adresini olduğu gibi bir alan adına ya da bir alan adını olduğu gibi bir URL adresine de 301 yönlendirme işlemi ile yönlendirebilirsiniz.

İnternet dünyası oldukça dinamik olduğundan hem kendi dinamikliğinden hem de internet sitesi sahiplerinin gerçekleştirdiği unvan değişikliği, site değişikliği vb. sebeplerden ötürü birçok durumda değişim gerçekleştirilmesi gerekebiliyor. Söz konusu değişim bir internet sitesinin URL alt yapısının değişimi veya alan adı değişimi gibi bir değişim olunca da başvurulması ve mutlaka yapılması gereken ilk işlemler arasında 301 yönlendirmesi yer almaktadır.

301 Yönlendirme Ne İşe Yarar?

301 yönlendirme, bir URL adresinin ya da alan adının başka bir URL adresine ya da alan adına kalıcı olarak yönlendirilmesi ile birlikte hem trafik kaybını, hem Google gibi arama motorlarında sıralama kaybını hem de alan adı ya da URL otoritesinin kaybını önleyen bir işlemdir.

301 yönlendirmesini daha anlaşılır olabilmek adına şöyle bir örnekle tanımlayabiliriz; diyelim ki uzun yıllardır yayında olan bir internet siteniz var ve bir takım sebeplerden dolayı yeni bir alan adı edindiniz ve tüm yayını bu yeni alan adı üzerinden yapacaksınız. Bu değişikliği yaparken uzun yıllardan beridir yayında olan internet sitenizin potansiyel trafiğini ve arama motorlarının gözündeki değerini kaybetmek ister misiniz? Elbette istemezsiniz ancak değişimin de mutlaka olması gerekiyorsa bu durumda hem eski alan adının avantajlarını kaybetmemek hem de yeni alan adı altında yayın yapabilmek için yapılması gereken işlem 301 yönlendirmesidir.

Farklı bir örnek ile daha anlaşılır hale getireceksek 301 yönlendirmesini şu şekilde benzetme yaparak anlatabilirim; bir işletmenizin var olduğunu ve bu işletmenin bir süredir aynı adreste yer aldığını varsayalım. Ancak hatrı sayılır bir süredir burada olsanız da daha büyük ya da daha merkezi bir yere geçmek istediniz ve tam istediğiniz gibi bir yer bulup taşındınız. Eski müşterilerinizin taşındığınızdan hiçbir haberi olmadan eski adresinize gidip hem sizi bulamaması hem de taşındığınıza dair hiçbir bilgi edinmemesi size maddi ve manevi nasıl bir kayıp yaşatır? Peki böyle bir durumun yaşanmasını ister misiniz? Nasıl ki bu tür durumlarda eski adresinize taşındığınıza dair bir bilgilendirme koyup yeni adresinize yönlendiriyorsanız 301 yönlendirmesi de bunun internet sitelerindeki karşılığıdır.

301 yönlendirmesi illa ki köklü alan adı değişimlerinde kullanılır diye bir kural yoktur. Aynı internet sitesindeki bir ürün ya da hizmet sayfanızı da değiştirdikten sonra eski sayfanın yeni sayfaya 301 ile yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Bunu da benzetme yaparak anlatacak olursak bir mağaza içerisinde ürünlerin yer değişimi sonrası yönlendirme tabelalarını değiştirmek gibi görebiliriz.

301 yönlendirmesi bu özelliklerinden dolayı SEO açısından son derece önemlidir. SEO hizmeti veren SEO uzmanları ya da ajanlarının mutlaka yaptıkları işlemlerden biri URL denetimi ve teknik SEO denetimi yaparak gerekli 301 yönlendirmelerini yapmaktır. Çünkü 301 yönlendirmesi, hem sitenin hatalarla dolu olmasının hem de eski sayfaların işlevsevliğinin kaybolmamasının önüne geçmektedir.

301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmesi yapmanın birden çok yolu bulunuyor ve birden çok yola başvurarak 301 yönlendirme işlemi yapmak mümkündür ancak 301 işlemini yapmadan önce ilk olarak bir URL adresini başka bir URL adresine mi yönlendireceksiniz yoksa bir alan adını başka bir alan adına mı yönlendireceksiniz bunu bilmemiz gerekiyor. Bunu şimdilik es geçerek aşağıdaki yöntemlerle 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz:

 • .htaccess veya web.config düzenlemesi ile 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz.
 • HTML dosyası ile 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz.
 • PHP dosyası ile 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz.
 • Hazır sistemler, 3. parti yazılımlar, programlar ve eklentiler ile 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz.

htaccess 301 Yönlendirme

Öncelikle .htaccess dosyası, linux tabanlı sunucularda kullanılan bir teknik yapılandırma dosyasıdır ve URL yapılandırması gibi pek çok konuda imdada yetişmektedir. .htaccess dosyalarının imdada yetiştiği konulardan biri de 301 yönlendirmesidir.

.htaccess ile 301 yönlendirmesi yapacaksanız eğer ilgili yönlendirme kodlarını bilmek gerekmektedir. Eğer bir URL adresini başka bir URL adresine yönlendirecekseniz ve bunu .htaccess dosyası ile yapmak istiyorsanız aşağıdaki kod yapısını işleminize göre düzenleyecek yapabilirsiniz.

Redirect 301 /Eski-URL /Yeni-URL

Yukarıdaki kodda “/Eski-URL” alanına yönlendirmek istediğiniz URL adresini alan adı kısmı olmadan girmelisiniz, yani yönlendirmek istediğiniz URL adresi alanadiniz.com/Eski-URL-Adresi şeklinde ise bu durumda sadece “/Eski-URL-Adresi” kısmını eklemeniz gerekiyor. “Yeni-URL” alanına ise yönlendirmeyi yapmak istediğiniz yeni URL adresini yine alan adı kısmı olmadan girmelisiniz. Ek olarak URL adresleriniz .html, .php gibi uzantılarla bitiyor olabilir, buna da dikkat ederek bu uzantılar dahil URL eklemelerini yapmalısınız.

Eğer yönlendirmeyi bir URL adresinden başka bir URL adresine şeklinde değil de bir alan adını başka bir alan adına yönlendirecek şekilde yapacaksanız aşağıdaki kodu kullanmanız gerekecek.

Redirect 301 / YeniAlanAdiniz.com

Yukarıdaki kodu eski alan adınızın barındığı hosting ya da sunucuda yer alan ya da oluşturacağınız .htaccess dosyasına “YeniAlanAdiniz.com” kısmına yeni alan adı adresi gelecek şekilde yeterli olacaktır. Ayrıca yeni alan adınızı girerken başında www ekinin olup olmayacağını, http:// ve https:// ile başlayıp başlamayacağını kendiniz yeni sitenizin açılış şekline göre belirleyebilirsiniz.

301 yönlendirmesi illa ki bir URL değişikliği ya da alan adı değişikliği için gerekmiyor. Örneğin mevcut web sitenizdeki tüm www ile başlamayan adreslerin otomatik olarak www ile başlayan versiyonuna yönlendirme yapmak isteyebilirsiniz. Bunun için kullanmanız gereken kod aşağıdaki gibidir:

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^alanadiniz.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.alanadiniz.com/$1 [L,R=301,NC]

Yukarıdaki kodda “alanadi.com” yazan kısımlara kendi alan adınızı yazmanızla birlikte kodu .htaccess dosyanızda yayına aldığınız andan itibaren tüm www ile başlamayan URL adresleriniz www ile başlayan versiyonuna yönlendirilecektir. Peki bunun tam tersini nasıl yapabilirsiniz? Yani www ile başlayan tüm URL adreslerini www ile başlamayan versiyona yönlendirmek için ne yapmanız gerekiyor? Bunun için de aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.alanadiniz.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://alanadiniz.com/$1 [L,R=301,NC]

Yukarıdaki kodda “alanadi.com” yazan kısımları kendi alan adınızın adıyla değiştirip .htaccess dosyasına ekledikten sonra kaydedip yayınlamanızın akabinde tüm www ile başlayan URL adresleriniz www olmayan versiyonlarına yönlenecektir.

Peki son olarak .htaccess ile http:// ile başlayan tüm URL adreslerinin https:// versiyonuna nasıl yönlendireceğinizi merak ediyor musunuz? Bunun için de aşağıdaki 3 koddan birini kullanmanız yeterli olacaktır. Hostinginizin ya da sunucunuzun durumuna göre aşağıdaki kodlardan biri mutlaka çalışacaktır.

1. Versiyon

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} !=on
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

2. Versiyon

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^(.*)$ https://www.alanadiniz.com/$1 [R=301,L]

3. Versiyon

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} !=on
RewriteRule ^/?(.*) https://www.alanadiniz.com/$1 [R,L]

Web.Config 301 Yönlendirme

Windows tabanlı hosting ve sunucularda 301 yönlendirmesi yapabilmek için Linux sunucularda yer alan .htaccess dosyasının bir benzeri olan web.config dosyasına ihtiyacınız olacaktır. Windows bir hosting ya da sunucuda bir web.config dosyası oluşturarak ya da var olan dosyaya aşağıdaki kodu ekleyip kendinize göre düzenleyerek kaydettiğiniz takdirde 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz.

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<configuration>
<system.webServer>
<rewrite>
<rules>
<rule name="redirect" enabled="true">
<match url="(.*)" />
<conditions>
<add input="{REQUEST_URI}" negate="true" pattern=".*\?(.*)=(.*)" />
</conditions>
<action type="Redirect" url="https://alanadiniz.com/{R:1}" appendQueryString="true" redirectType="Permanent" />
</rule>
</rules>
</rewrite>
</system.webServer>
</configuration>

Yukarıdaki kod bir domaine tüm sayfaların başka bir domaine yönlendirilmesi için oluşturulmuş bir koddur. Eğer bu şekilde bir yönlendirme değil de farklı bir şekilde yönlendirme yapmak istiyorsanız “(.*)” yazan kısma yönlendirmek istediğiniz eski URL adresinizi, “https://alanadiniz.com/” yazan kısma da yeni URL adresinizi yazmanız yeterli olacaktır.

PHP 301 Yönlendirme

PHP 301 yönlendirme işlemi, PHP web siteleri için en çok aranan işlemlerden biridir. Eğer bir PHP dosyası ile yönlendirme yapmak istiyorsanız aşağıdaki kodlardan herhangi birini kullanarak ve kendi yapmak istediğiniz 301 yönlendirme işlemine göre düzenleyerek yönlendirme işlemi yapabilirsiniz.

header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header("Location: https://alanadiniz.com");
exit
header("Location: https://alanadiniz.com", true, 301);
exit;

Yukarıdaki kodda “https://alanadiniz.com/” yazan kısmı kendinize göre düzenleyerek PHP 301 yönlendirme işlemini yapabilirsiniz. Eğer kodu yerleştirdiğiniz PHP dosyası ana dizinde yer alıyorsa ilgili site tamamen yeni bir siteye yönlenecektir. Eğer ilgili PHP dosyası sadece belli bir sayfaya ait ise sadece o sayfa belirttiğiniz adrese yönlenecektir.

HTML 301 Yönlendirme

HTML dosyaları ve kodları ile 301 yönlendirme işlemi yapmak mümkündür. HTML 301 yönlendirme işlemi için yönlendirmek istediğiniz HTML sayfasında aşağıdaki kodu kendinize göre düzenleyerek kullanmanız yeterli olacaktır.

<meta http-equiv="refresh" content="2; url="http://www.yeniadres.com" />

Yukarıdaki kodda “http://www.yeniadres.com” kısmına yönlendirmeyi yapmak istediğiniz alan adını ya da URL adresini yazmanız yeterli olacaktır.

WordPress 301 Yönlendirme

Dünyanın en çok kullanılan CMS sistemi olan WordPress tabanlı milyonlarca web sitesi olduğundan WordPress 301 yönlendirmesi, wp 301 yönlendirme, wp 301 yönlendirme eklentisi gibi araştırmalar da bolca yapılmaktadır. Güzel haber ise WordPress bir sitede 301 yönlendirmesi yapmak diğer tüm yöntemlere göre çok daha kolaydır.

WordPress ile 301 yönlendirmesi yapabilmenin en kolay yolu bunun için bir eklenti kullanmak olacaktır. Eğer Yoast, Rank Math gibi bir SEO eklentisi kullanıyorsanız bu eklentiler içerisinde 301 yönlendirmeleri ile ilgili bir ekranınız olacaktır. 301 için hiçbir eklentiye sahip değilseniz bahsettiğim SEO eklentilerinden birini ya da 301 yönlendirme işlemleri için en çok kullanılan eklenti olan Redirection eklentisini kullanabilirsiniz.

Kullandığınız eklentiye göre açılan ekrandaki talimatları izleyerek kolayca yönlendirme yapabilirsiniz.

Opencart 301 Yönlendirme

E-Ticaret sitelerinin vazgeçilmez CMS sistemlerinden biri olan Opencart, söz konusu 301 yönlendirme olunca da bolca araştırmaya maruz kalmaktadır. Çünkü WordPress gibi popüler bir CMS sisteminde aradığınızı bulmak kolayken Opencart’ta bir tık zorlanabilirsiniz. Opencart sitelerde 301 yönlendirme yapabilmenin de en kolay yolu bunun için bir eklenti kullanmak olacaktır.

Opencart Extensions sayfasından bir kapsamlı bir SEO eklentisi ya da tamamen 301 yönlendirme için hazırlanmış eklentiyi sitenize kurup ardından eklentinin talimatlarını izleyerek 301 yönlemdirmesini tamamlayabilirsiniz.

Blogger 301 Yönlendirme

Blogger 301 yönlendirme nasıl yapılır sorusu da 301 yönlendirme söz konusu olduğunda en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. Eğer Blogger’da bir bloğunuz varsa ve değiştirdiğiniz ya da güncellediğiniz bir sayfayı yeni bir sayfaya yönlendirmek istiyorsanız bunu Blogger üzerinden yapmak da oldukça kolaydır.

Blogger 301 yönlendirme işlemi için Blogger sistemine giriş yapın ve bloğunuzu açtıktan sonra soldaki menüden “Tema” ve ardından “HTML’yi Düzenle” bağlantısına tıklayarak ilgili sayfaya gidin. Açılan sayfada </head> kodundan hemen önce aşağıdaki kodu yapıştırıp kendinize göre düzenleyin ve düzenlemeyi tamamlandıktan sonra kaydet diyin.

<script>
//<![CDATA[
var d='<data:blog.url/>';
d=d.replace(/.*\/\/[^\/]*/, '');
location.href = 'https://www.alanadiniz.com' + window.location.pathname;
//]]>
</script>

Yukarıdaki kod içerisinde “https://www.alanadiniz.com” kısmını yönlendirmeyi yapmak istediğiniz yeni URL adresine göre düzenleyerek kaydettikten sonra eski blog sayfanızdaki tüm içerik yeni adresine yönlenecektir.

cPanel 301 Yönlendirme

cPanel 301 yönlendirme işlemi de en çok aranan işlemler arasında yer alıyor çünkü eğer kullandığınız hosting ya da sunucu bir cPanel’e sahipse, cPanel 301 yönlendirme işlemlerinde işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. cPanel ile 301 yönlendirmesi yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Hosting ya da sunucunuza ait cPanel hesabınıza giriş yapın.
 2. Ardından “Domains” başlığı altında yer alan “Redirects” bağlantısına tıklayın.
 3. Yeni açılan sayfada “Type” seçeneği altında “Permanent (301)” seçeneğini seçin.
 4. “https?://(www.)?” metni altından “** All Public Domains **” seçeneğini seçin.
 5. “/” ile başlayan alana yönlendirmek istediğiniz URL adresinin domain kısmı hariç olan kısmını yazın. Eğer bu alana herhangi bir şey yazmazsanız domaini olduğu gibi başka bir domaine yönlendirirsiniz.
 6. “Redirects to” kısmına yeni URL adresinizi girin.
 7. “www. redirection” kısmında sizden www. ile başlayan versiyonda nasıl davranılacağı sorulmaktadır. “Only redirect with www” seçeneği sadece www ile başlayan versiyonun, “Do Not Redirect www.” seçeneği www olmayan versiyonun, “Redirect with or without www.” seçeneği ise her iki versiyonun da yönlendirileceğini ifade etmektedir. Size en uygun seçeneği işaretleyebilirsiniz.
 8. “Wild Card Redirect” seçeneğini eğer Wild Card SSL sertifikasına sahipseniz işaretleyebilirsiniz. Aksi durumda bu kısmı işaretlemenize gerek yok.
 9. Tüm alanları doldurduktan sonra “Add” butonuna tıklayın ve yönlendirmeyi tamamlayın.

Bu işlemleri her bir yönlendirme işleminizde tekrar ederek cPanel üzerinden birden çok 301 yönlendirme işlemi yapabilirsiniz.

Cloudflare 301 Yönlendirmesi

Cloudflare, saldırı alma ihtimali yüksek olan veya birden çok ülkeye yönelik olan web siteleri için en çok kullanılan ücretsiz bir CDN sistemidir ve kullanım açısından da oldukça popülerdir. Bu nedenle DNS ayarlarını Cloudflare üzerinde tutan bir web sitesi için 301 yönlendirmesini Cloudflare üzerinden de yapmak isteyebilirsiniz. Peki Cloudflare 301 yönlendirmesi nasıl yapılır merak ediyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. Cloudflare hesabınıza giriş yapın, ardından listelenen alan adı listesinden yönlendirme işlemi yapmak sitediğiniz alan adına tıklayın.
 2. Yeni açılan sayfada sol menüde yer alan “Rules” bağlantısına tıklayın. Tıklama yapınca otomatik olarak alt sayfa olarak “Page Rules” açılacaktır ancak eğer açılmazsa “Page Rules” bağlantısına tıklayın.
 3. Açılan sayfada “Create Page Rule” butonunu bulun ve tıklayın.
 4. Karşımıza yapmak istediğimiz işlemle alakalı bilgileri isteyen bir sayfa gelecektir. Bu sayfada “URL (required)” kısmına yönlendirmek istediğiniz URL adresini girin.
 5. “Pick a Setting (required)” metni altında bir seçim yapmanız istenecektir, buraya tıklayarak çıkan seçeneklerden “Forwarding URL” seçeneğini seçin ve seçim yapınca hemen yan tarafında açılan seçim kutusundan “301 – Permanent Redirect” seçeneğini seçin.
 6. Daha sonra daha aşağıda yer alan “Enter destination URL (required)” seçeneği altına yönlendirmeyi yapacağınız yeni URL adresini girin.
 7. Son olarak “Order” metni altındaki seçeneğin altından size uygun olanı seçin. Eğer yalnızca bir yönlendirme yapacaksanız “First” seçeneğini seçebilirsiniz. Birden fazla yönlendirme yapacaksanız ve bunların bir sıralaması olması gerektiği için bu yaptığınız yönlendirme ilk yönlendirme kuralı olacaksa “First”, son yönlendirme kuralı olacaksa “Last”, özel bir sıra numarası verecekseniz “Custom” seçeneğini seçmeniz gerekiyor.
 8. Tüm bilgileri eksiksiz girdikten sonra son olarak en altta yer alan “Save and Deploy Page Rule” butonuna tıklayarak yönlendirmeyi aktif hale getirebilirsiniz.

Cloudlare hesabınızı ücretsiz olarak kullanıyorsanız her bir alan adı için maksimum 3 adet alan adı yönlendirmesi yapabilirsiniz. Ücretli seçeneklerde bu sayı artacaktır.

301 Yönlendirme ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde 301 yönlendirme ile ilgili en sık sorulan ve cevabı merak edilen soruların cevaplarını paylaştım. Eğer aşağıdaki sorulardan farklı bir sorunuz var ise benimle iletişime geçebilirsiniz.

Hem Alan Adı Hem de URL 301 Yönlendirmeleri Aynı Anda Nasıl Yapılır?

Bazı durumlarda hem alan adını hem de URL adreslerini ayrı ayrı 301 yönlendirmesi ile yönlendirmeniz gerekebilir. Böyle durumlarda ilk olarak alan adını 301 ile yönlendirmenizi sonra da eski alan adındaki URL adreslerini sanki yeni alan adına aitmiş gibi 301 ile ilgili sayfalara yönlendirmeniz gerekecektir. Örneklemek gerekirse; “https://www.eskialanadiniz.com/eski-url” şeklinde bir sayfanız var ve bu sayfayı tüm alan adıyla birlikte “https://www.yenialanadiniz.com/yeni-url” sayfasına yönlendirmek istiyorsanız ilk olarak eski alan adınızı yeni alan adınıza yönlendirmeniz, ardından da “eski-url” adresini “yeni-url” sayfasına yönlendirmeniz gerekir.

301 Yönlendirme Kodu Nedir?

301 yönlendirme kodu, bir URL adresinin ya da alan adının kalıcı olarak başka bir URL adresine veya alan adına yönlendirildiğini ifade eden bir koddur. Bu kod sayesinde Google başta olmak üzere tüm arama motorları, eski bir URL adresinin ya da alan adının taşındığı yeni adresi tespit eder ve tüm yönlendirmeyi yeni adrese yapar.

301 Yönlendirme Kontrol Edilebilir mi?

301 yönlendirme işlemini kontrol etmek için izlenmesi gereken en basit yöntem, eski URL adresinizi tarayıcınıza girip açmak olacaktır. Eğer ilgili URL adresinde bir 301 yönlendirmesi söz konusu ise bu URL adresi farklı bir adrese yönlenecektir.

301 Yönlendirme SEO Açısından Ne İşe Yarar?

301 yönlendirme, SEO açısından son derece önemli bir işlemdir. Bir web sitesinde 404 gibi hata kodlarının sayısını azaltmak için ve bir otoriteye, sıralamaya sahip olan eski URL adreslerinin bu otoritesini ve aldığı sıralamayı kaybetmemek için 301 yönlendirme işlemleri yapılır.

301 Yönlendirme Kodları Nelerdir?

301 yönlendirme kodları, 301 yönlendirmesinin yapılacağı dosya ve sunucuya göre değişkenlik gösterir. Bu kodlar içerisinde mutlaka bilinmesi gereken ise eğer bir alan adının tüm uzantılarını yeni bir alan adına olduğu gibi yönlendirecekseniz eski URL kısmına domainin sonuna “(.*)” eki getirecek şekilde “https://www.eskialanadiniz.com/(.*)” gibi bir girdi yazıp yeni URL kısmında alan adının sonuna “$1” ekleyerek “https://www.yenialanadiniz.com/$1” gibi bir girdi yaparak sorunsuz yönlendirme sağlayabilirsiniz.

301 Yönlendirme İptali Nasıl Yapılır?

301 yönlendirme iptali için öncelikle yönlendirme işleminin nasıl yapıldığını bilmek gerekiyor. Bunun için htaccess, HTML, PHP, web.config gibi dosyaları kontrol ederek eğer yönlendirme kodları varsa silerek ya da bir eklenti kullanıldıysa eklentide yer alan 301 ayarlarını kontrol ederek 301 yönlendirme iptali yapılabilir.

301 Yönlendirme Paneli Nedir?

SEO eklentileri, cPanel vb. sistemlerde 301 yönlendirmesi ile ilgili hazır ekranlar bulunmaktadır ve bu ekranlar genel olarak 301 yönlendirme paneli olarak adlandırılır.

Subdomain 301 Yönlendirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Subdomain için de 301 yönlendirmesi yapılabilir ve eğer esas araştırdığınız şey subdomain 301 yönlendirme işlemi ise yukarıdaki 301 yönlendirme işlemlerinden hangisini istiyorsanız onu seçmeniz ve eski URL kısmında ya da yeni URL kısmında girdinizin subdomain olmasıdır.

301 ile Yönlendirme Kalıcı mıdır?

Birçok kişi 301 yönlendirmesini geçici yönlendirme olan 302 yönlendirme işlemi ile karıştırabiliyor ancak 301 yönlendirme işlemi kalıcı bir yönlendirme işlemidir.

301 Kalıcı Yönlendirme Nedir?

301 yönlendirme zaten kalıcı yönlendirme işlemidir ancak 301 kalıcı yönlendirme terimi de sıkça kullanılmaktadır. Her ne kadar 301 kalıcı yönlendirme gibi bir terim de söz konusu olsa da bu terim de 301 yönlendirme işlemini ifade etmektedir.

Google 301 Yönlendirme Nedir?

Google 301 yönlendirme işlemi diye herhangi bir işlem yoktur. Bu terim daha çok SEO ile ilgilenen ve Google’da sıralamasını kaybetmek istemeyenlerin araştırdığı bir terimdir ve 301 yönlendirmesinin doğrudan kendisini ifade etmektedir.

Google Search Console’a 301 Yönlendirmesi Nasıl Bildirilir?

301 yönlendirme başlığı altında altını çizmemiz gerekecek önemli bir konu şu olacaktır, bir alan adını başka bir alan adına 301 ile yönlendirdiyseniz, bunu Google Search Console panelinde, eski alan adının ayarlar sayfasında ve “Adres Değişikliği” içerisinde Google’a bildirmeniz faydanıza olacaktır.

Bu işlemi yapabilmek için hem eski alan adınızın hem de yeni alan adınızın Google Search Console’da doğrulanmış bir şekilde kayıtlı olması gerekiyor.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir