Web Tasarım

Web Tasarım Hizmeti, bir web sitesinin ilgili olduğu şirketi ve şirketin ürünleriyle hizmetleriyle ilgili olmasını sağlayacak olan web sitesinin tasarlanmasına verilen isimdir. Web tasarım hizmeti veren kişilere Web Tasarım Uzmanı, ajanslara ise Web Tasarım Ajansı denilmektedir.

Web tasarım hizmetleri, bir web sitesine sahip olmak isteyip bu web sitesini yapabilecek bilgi, donanım ve ekibe sahip olmayan şirketlerin en çok ihtiyaç duydukları ve aradıkları hizmetler arasındadır. Çünkü günümüzde bir şirketin web sitesinin olmaması büyük bir eksikliktir ve insanlar aradıkları hemen her şeyi internette aramaktadırlar.

Eğer bir web tasarım uzmanı ya da web tasarım ajansı arıyorsanız ve profesyonel web tasarım hizmeti almak istiyorsanız tek yapmanız gereken benimle iletişime geçmek ve ihtiyaç duyduğunuz web sitesini zaman kaybetmeden hayata geçirmek olacaktır.

CAPTCHA Resmi

Bu sayede spam e-postaların önüne geçilmektedir, anlayışınız için teşekkürler.

Web Tasarım Hizmeti Nedir?

Web Tasarım; bir internet sitesinin tasarım aşamasından yayın aşamasına kadar tüm sürecinin kodlandığı ve tasarlandığı bir hizmettir.

Web tasarım hizmeti internetin yaygınlaşmasına paralel olarak en çok aranan ve ihtiyaç duyulan hizmet olarak karşımıza çıkıyor çünkü tüm markalar, yerel işletmeler, popüler kişiler, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve diğer tüm akla gelen gerçek ve tüzel kişiler birer web sitesine ihtiyaç duyabilmektedir.

Günümüzde web sitesi yapmak ücretli ve ücretsiz pek çok araçla oldukça basit ve mümkün görünebilir ancak profesyonel web tasarım yapmak son derece zordur çünkü profesyonel web tasarım hizmeti demek; kullanıcı dostu, hızlı, kapsamlı ve kurumsal kimliğe yakışır bir web sitesi ortaya çıkarmak demektir. Bu da ancak profesyonel web tasarım uzmanları ve ajansları ile mümkündür.

Kurumsal Web Tasarım Hizmeti Nedir?

Kurumsal şirketlerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tam anlamıyla kurumsal yapıya uygun verilen web tasarım hizmetine Kurumsal Web Tasarım Hizmeti denir.

Kurumsal web tasarım hizmeti ile kurumsal bir şirketin bir web sitesinden bekleyebileceği ve olması gereken tüm özellikler web tasarım sürecinde dikkate alınır ve ortaya nokta atışı kurumsal bir web sitesi çıkarılır.

E-Ticaret Web Tasarım Hizmeti Nedir?

E-Ticaret yapılması için ihtiyaç duyulan internet sitelerinin tasarımına yönelik hizmete E-Ticaret Web Tasarım Hizmeti denir.

E-Ticaret web tasarım hizmeti ile web sitesi yine kurumsal bir görünüme sahip olur ancak kurumsal web sitelerinden farklı olarak ödeme entegrasyonu, ürün sergileme entegrasyonu, güvenlik modülleri gibi e-ticaret sitelerinde olması gereken tüm özellikleri içinde barındıracak şekilde tasarlanır.

Özel Proje Web Tasarım Hizmeti Nedir?

Tamamen özel bir proje çerçevesinde hazırlanan web sitelerinin tasarımına yönelik hizmete Özel Proje Web Tasarım Hizmeti denilmektedir.

Özel proje web tasarım hizmetinde ihtiyaç duyulan web sitesi projesi tam anlamıyla projelendirilir ve ardından projelendirmeye bağlı kalacak şekilde hem tasarım hem de kodlama aşamaları tamamlanarak ilgili web sitesi yayına alınır.

Web Tasarım Hizmeti Neler İçermektedir?

Profesyonel web tasarım hizmeti, tek cümle ile anlatmak gerekirse sahip olması gereken tüm teknik özellikleri ve detayları içermektedir. Çünkü hem modern hem de profesyonel bir web sitesinde günümüz koşullarında bulunması gereken birçok faktör, kriter ve özellik bulunmaktadır.

Bir profesyonel web tasarım hizmeti ile ortaya çıkarılacak olan web sitesinin sahip olduğu özellikler şu şekildedir:

  • Özgün Tasarım Planlaması (UI/UX),
  • Mobil Uyumluluk (Responsive),
  • İçerik Planlaması,
  • SEO Uyumluluğu,
  • Google Core Web Vitals Uyumluluğu,
  • Webmaster Araçlarına Entegrasyon Uyumluluğu.

Öncelikle web tasarım hizmeti öncesi hizmeti alacak olan şirketin kurumsal kimliği dikkate alınarak web tasarım hizmetinde kullanılacak renkler, çizgiler ve tasarımın genel hatları belirlenir. Ardından şirketin ürünleri, hizmetleri, web sitesinde yer alması gereken tüm içerikleri göz önüne alınarak web sitesinin genel içerik ve tasarım planlaması yapılır ve buna göre tasarım aşamasına geçilir. Tasarım aşamasında UI (Kullanıcı Arayüzü) ve UX (Kullanıcı Deneyimi) faktörleri göz önünde bulundurularak buna göre kullanıcı dostu bir tasarım ortaya çıkarılır.

Tasarım aşaması tamamlandıktan ve hizmeti alan şirketten onay aldıktan sonra kodlama aşamasına geçilir. Kodlama aşamasında tasarımın birebir aynısının çıkmasına büyük bir özen gösterilirken ayrıca modern bir web sitesinin sahip olması gereken şekilde kodlama yapılır ve mobil uyumluk yani responsive yapı göz önünde bulundurularak kodlama süreci tamamlanır.

Web tasarım ve kodlama tamamlandıktan sonra web sitesinde yer alması gereken içerikler daha planlama aşamasındayken yapılan içerik planına göre siteye eklenmeye başlar ve içeriklerin girişleri tamamlanarak site yayına hazır hale gelir.

SEO uyumluluğu açısından web tasarım hizmeti tamamlanırken sitenin %100 SEO uyumlu bir şekilde hazırlanmasına özen gösterilir çünkü site tamamlandıktan sonra ilgili şirket yüksek ihtimalle SEO hizmeti almak isteyeceğinden bu konuya önem verilmesi önemlidir.

Tüm aşamaları tamamlandıktan sonra sitenin başta hız testi olmak üzere tüm güvenlik ve yayın testleri yapılır ve tespit edilen hususlara müdahale edilir. Zaten hali hazırda tasarım ve kodlama aşamasında bu konulara dikkat edildiği için genellikle ufak tefek detaylar haricinde sorunla karşılaşılmaz ama bu testler ne olursa olsun yapılır.

Tüm testlerden başarıyla geçen web sitesi artık yayına hazırdır ve hizmet alan şirketin onayıyla yayına alınır, yayına alındıktan hemen sonra Google Analytics, Google Search Console ve diğer tüm webmaster araçlarıyla gerekli entegrasyonlar sağlanır.

Web Tasarım ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu başlık altında web tasarım ile ilgili akıllara en çok takılan soruların cevaplarını vermeye çalışacağım. Aşağıdaki sorular dışında web tasarım ile ilgili sorularınız varsa dilediğiniz zaman benimle iletişime geçebilirsiniz.

Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım; bir web sitesinin tasarlanması, tasarımının kodlanması ve tüm yapısıyla birlikte yayına açılmasıdır diyebiliriz. İnternette gördüğümüz tüm web siteleri iyi ya da kötü bir web tasarım sahibidir çünkü tasarım olmadan web sitesi de olamaz.

Web Tasarım ve Kodlama Nedir?

Web tasarım ve kodlama, hazırlanan web sitesinin hem tasarımının hem de kodlamasının yapılacağını ifade etmektedir. Bazı web tasarım firmaları yalnızca web sitesini görsel olarak tasarladığından birçok web tasarım uzmanı ve ajansı verdikleri hizmeti web tasarım ve kodlama olarak ifade etmektedir.

Domain Nedir?

Türkçe karşılığı Alan Adı olan Domain, bir internet sitesinin adresidir demek yanlış olmaz. Domainler .com, net, .com.tr gibi birçok uzantı ile bitebilir ve bir websitesinin internetteki açık adresidir diyebiliriz.

Hosting Nedir?

Hosting, bir web sitesine ait tüm dosyaların barındırıldığı çevrimiçi depolama birimidir. Hostingleri flash disklere benzetebiliriz ve bu benzetmeden yola çıkarak aradaki tek farkın hostinglerin internete yayın yapabildiğini söyleyebiliriz.

Mobil Uyumlu (Responsive) Web Tasarım Nedir?

Tüm akıllı ve mobil cihazlarda cihaz çözünürlüğü ve ekranına uygun bir şekilde açılan web sitelerine mobil uyumlu web sitesi veya responsive web sitesi, bu şekilde sitelerin tasarlanmasına ise mobil uyumlu web tasarım veya responsive web tasarım adı verilir.

SEO Uyumlu Web Tasarım Nedir?

SEO uyumlu web tasarım, yapılacak olan web sitesi tasarımının SEO uyumlu olarak kodlanacağını ve SEO dostu olacağını ifade etmektedir.

Web Tasarım Fiyatları Ne Kadar?

Web tasarım fiyatları, tasarlanacak olan web sitesinin kategorisi, özellikleri, içeriği gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bunu kısmen bilen kişiler ve şirketler; kurumsal web tasarım fiyatları, e-ticaret web tasarım fiyatları gibi araştırmalar yapmaktadır ancak kategorisi belli olsa dahi web sitesi tasarımı fiyatları sabit değildir ve her bir sitenin içeriği, kapsamı, tasarım süresi ve harcanacak efora göre değişkenlik gösterecektir.

Web Tasarım Hizmeti Kaç Gün Sürüyor?

Bir web sitesinin tasarım süreci sitenin kapsamına ve içeriğine göre değişkenlik gösterir. Genellikle özel bir proje olmadığı takdirde bir web sitesi tasarımı yaklaşık 30 iş günü sürmektedir.

Web Tasarım Şirketi Nedir?

Web tasarım üzerine hizmet veren ve büyük oranda ajans ya da yazılım şirketi olan şirketlere ayrıca web tasarım şirketi denilmektedir.