Google Ads

Dijital pazarlama hizmeti alanların ve almak isteyenlerin mutlak ilk adreslerinden biri Google Ads‘tir çünkü Google Ads, internette ilk sıralarda görünebilir olmanın en iyi yoludur ancak Google Ads’te başarı sağlayabilmek için bir Google Ads Uzmanı veya diğer adıyla Google Ads Danışmanı ile çalışmak ve Google Ads Yönetimi Hizmeti veya başka tabirle Google Ads Danışmanlığı almak son derece önemlidir.

Google Ads özellikle Google arama motoru üzerinden arama yapan kullanıcılara yani potansiyel müşterilere erişebilmek için muhteşem bir araçtır ancak Google Ads aracılığı ile Google reklamlarından en iyi bütçeyle maksimum verimi almak için bir Google Ads uzmanı veya danışmanlı ile çalışmak son derece önemlidir. Aksi takdirde hem reklamlardan alınacak geri dönüşler oldukça zayıf olacaktır hem de Google reklamlarına ayrılan bütçe etkili kullanılamadığı gibi boşa harcanma riskiyle karşı karşıya kalacaktır.

Eğer Google Ads ile Google reklamları vermek istiyor ancak bu konuda profesyonel bir destek arıyorsanız Google Ads Uzmanı & Danışmanı olarak profesyonel Google Ads Yönetimi veya Google Ads Danışmanlığı hizmeti verebilirim. Bunun için tek yapmanız gereken benimle hemen iletişime geçmek olacaktır.

CAPTCHA Resmi

Bu sayede spam e-postaların önüne geçilmektedir, anlayışınız için teşekkürler.

Google Ads Nedir?

Google Ads, Google tarafından sunulan bir dijital reklamcılık hizmetidir.

Dijital pazarlamanın olmazsa olmaz reklamcılık hizmetlerinden biri olan Google Ads, Google arama motorunu kullanan kullanıcılara yönelik reklam yayınlama imkânı sunan bir hizmettir ve oldukça etkilidir. Çünkü Google Ads sayesinde direkt olarak bir şirketin satışını gerçekleştirdiği ürünler veya sunduğu hizmetlere yönelik araştırma yapan potansiyel müşterilere reklam vermek mümkündür.

Google Ads sadece arama motoru üzerinden araştırma yapan kullanıcılara değil ayrıca sektörel pek çok internet sitesi üzerinden bir diğer hizmeti olan Google AdSense aracılığı ile veya YouTube üzerinden reklam verilmesini de mümkün kılmaktadır.

Google Ads Reklam Kampanyası Türleri Nelerdir?

Google Ads reklam kampanyası türleri genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Google Arama Ağı (Metin) Reklamları
 • Google Görüntülü Reklam Ağı
 • Google Alışveriş Reklamları
 • Google Video (YouTube) Reklamları
 • Google Mobil Uygulama Reklamları
 • Google Akıllı (Harita) Reklamları
 • Google Keşfet (Discovery) Reklamları
 • Google DV360 (Display & Video 360) Reklamları

Google Arama Ağı (Metin) Reklamları

Adından da az çok anlaşılabileceği üzere Google Arama Ağı (Metin) Reklamları, Google’da arama yapan kişilere yönelik bir reklam hizmetidir. Bu reklam kampanyalarında öne çıkan şey ise anahtar kelimelerdir. Özetle bahsedecek olursak; eğer potansiyel müşteri kitlesinin belli bir ürün ve hizmet grubunu hangi kelimelerle aradığını analiz edip buna yönelik anahtar kelimeleri elde ederek bu anahtar kelimeler üzerinden potansiyel müşterilere ulaşmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan reklam türü Google Arama Ağı (Metin) Reklamları’dır.

Google Görüntülü Reklam Ağı

Belli bir sektöre yönelik ve belli başlı internet sitelerinde görseller ve videolar üzerinden yapılan görsel reklamlara imkân veren reklam kampanyalarına Google Görüntülü Reklam Ağı denilmektedir. Bu reklam modeli sayesinde metinlere ve kelimelere bağlı kalmadan tamamen reklam amaçlı hazırlanan görseller ve videolar üzerinden reklamlar verilebilmektedir.

Google Alışveriş Reklamları

Ürünlerinizi detayları ve fiyatlarıyla Google aramalarında ilk sırada gösteren ve alışveriş odaklı olup satışlarınızı arttırmayı hedefleyen Google reklam kampanyalarına Google Alışveriş Reklamları diyebiliriz. Bu reklamların amacı alışveriş amacıyla arama yapan kullanıcılara doğrudan ürünlerinizi ilk sırada göstererek satın almayı teşvik etmek ve satışlarınızı arttırmaktır.

Google Video (YouTube) Reklamları

Eğer YouTube üzerinden video reklamlar yayınlanmak isteniyorsa veya popüler ve sektörel videolarda reklam vererek geri dönüş alınmak isteniyorsa ihtiyaç duyulan reklam kampanyası türü Google Video (YouTube) Reklamları olacaktır. Bu reklamlar sayesinde YouTube’ta başta video reklamları olmak üzere pek çok reklam yayınlanabilir ve geri dönüşler alınabilir.

Google Mobil Uygulama Reklamları

Mobil uygulama geliştiricileri tarafından tercih edilecek en iyi reklam kampanyası türü Google Mobil Uygulama Reklamları olacaktır çünkü bu reklam kampanyası türü tamamen mobil uygulamaların tanıtımını ve bilinirliğini sağlamak üzere geliştirilmiş reklamlardır.

Google Akıllı (Harita) Reklamları

Yerel işletmelerin en çok tercih ettiği Google Akıllı (Harita) Reklamları, reklamlar sayesinde Google Haritalar’daki konumunu öne çıkarmak isteyen ve bu sayede konum bilgisi ile birlikte telefon aramaları ile geri dönüşler alabilecekleri bir reklam kampanyası türüdür.

Google Keşfet (Discovery) Reklamları

Google Keşfet olarak karşımıza çıkan platformun yanı sıra Gmail, YouTube vb. Google servislerinde belirlenen hedef kitleye yönelik yayınlanan reklamlarla maksimum verim alınmasını sağlayan reklam kampanyası türü Google Keşfet (Discovery) Reklamları‘dır.

Google Maksimum Performans Reklamları

Hem arama ağı hem görüntülü reklam ağı hem de diğer reklam kampanyası türlerini ortak bir şekilde kullanarak maksimum performans alınmasını hedefleyen Google Maksimum Performans Reklamları, özellikle tek bir belirlenmiş bütçe ile birden çok reklam kampanyasını kullanmak isteyen şirketler için en iyi seçenecek olacaktır.

Google DV360 (Display & Video 360) Reklamları

Eski adı DoubleClick Bid Manager olan Google DV360 (Display & Video 360) Reklamları, sadece Google platformlarına değil ayrıca üçüncü taraf platform verilerine göre de reklam verilmesini sağlayan programatik reklam yönetim aracıdır. Daha çok yüksek bütçelere sahip büyük şirketler tarafından tercih edilen Google DV360, programatik reklamlarla ilgilenen kişiler için mutlaka tercih edilmesi gereken bir reklamcılık türüdür.

Google Ads Yönetimi Nedir?

Google Ads Yönetimi; Google Ads hesaplarının tam kapsamlı bir şekilde yönetilmesini içeren bir hizmettir.

Google Ads yönetimi hizmeti alarak Google’da reklam vermek isteyen şirketler, reklam kampanyalarının en ince detayına kadar profesyonel bir şekilde kurulmasını, yönetilmesini, optimize edilmesini ve verilen reklamlardan maksimum verim alınmasını sağlayabilirler.

Google Ads normal şartlarda amatör kullanıcıların dahi reklam verebilmesini kolaylaştıracak bir sisteme sahip ancak söz konusu Google Ads reklamlarına ayrılan bütçe olduğunda bu bütçenin hem en etkili hem de geri dönüşü en yüksek şekilde kullanılabilmesi için Google Ads hesabının da profesyonel bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde reklamlardan geri dönüşler alınsa dahi alınan geri dönüşlere oranla ayrılan reklam bütçesi oldukça yüksek kalacaktır.

Google Ads Uzmanı Nedir?

Google Ads Uzmanı; Google Ads hesaplarının yönetiminden maksimum verim alınabilmesi için gereken optimizasyon ayarlarına kadar konuya hakim profesyonellere denilmektedir.

Bir Google Ads Uzmanı, hem sıfırdan açılacak bir Google Ads hesabını eksiksiz ve kusursuz bir şekilde kurup yönetebilecek profesyonelliğe hem de hali hazırda var olan bir Google Ads hesabını inceleyerek gerekli müdahaleleri ve optimizasyonları yaparak hesabın kusursuz hale gelmesini ve maksimum verim sağlayabilmesini sağlayacak uzmanlığa sahiptir.

Bu durumdan dolayı Google Ads reklamları verildiğinde bir Google Ads uzmanı ile çalışmak son derece önemlidir. Çünkü Google Ads uzmanı ile çalışıldığında verilen reklamlardan maksimum verim alındığı gibi ayrıca reklamlara ayrılan bütçenin de en etkili şekilde kullanımı sağlanacaktır.

Google Ads Danışmanlığı Nedir?

Google Ads Danışmanlığı; Google Ads reklamları vermek isteyen şirketlere özel olarak sunulan bir danışmanlık hizmetidir.

Daha önce de bahsettiğim gibi Google Ads’te reklam vermek oldukça kolaydır ancak bu reklamların en iyi performansı gösterip en iyi geri dönüşlerinizi sağlayabilmek için bir uzmanlık gerekmektedir. Amatör seviyede verilen reklamlardan bile geri dönüş alınabilir tabi ancak Google Ads danışmanlık hizmeti sayesinde aynı reklamlardan aynı bütçeyle daha fazla geri dönüş sağlanır ve bu da reklam bütçesinden maksimum verim alınabilmesini sağlar.

Google Ads danışmanlık hizmeti, küçükten büyüğe birçok şirketin ihtiyaç duyduğu ve duyabileceği bir hizmettir çünkü dijital pazarlama ile dijitalde markalaşmayı hedefleyen birçok markanın ilk durağı Google Ads’tir. Başka bir deyişle Google Ads, dijital pazarlamanın olmazsa olmazlarından biridir diyebiliriz. Hal böyleyken de Google Ads reklamlarının doğru, etkili ve harcanan bütçeye göre alınan verimin en yüksek olmasının sağlanacağı şekilde kurulup optimize edilmesi önemlidir.

Google Ads Danışmanlığı Hangi Hizmetleri İçerir?

Google Ads danışmanlığı, özetleyecek olursak bir Google Ads hesabının en ince ayrıntısına kadar eksiksiz ve kusursuz bir şekilde kurulup optimize edilmesini içeren tüm alt hizmetleri içerir. Daha detaylı anlatacak olursak Google Ads danışmanlığı aşağıdaki hizmetleri içerir:

 • Google Ads hesabının eksiksiz ve kusursuz kurulumu,
 • Verilmek istenen reklam türüne göre gerekli anahtar kelime, rakip, sektör ve platform analizleri,
 • Demografik analizlerle birlikte kitle analizleri,
 • Reklam kampanyalarının en ideal şekilde kurulumu ve yayına alınması,
 • Reklamların yayın sürecinde elde edilen verilere göre negatif anahtar kelime temizliği, fayda sağlamayacak web sitelerinin temizliği, hedef kitle optimizasyonları vb. işlemlerin yapılması,
 • Reklam bütçesinin doğru bir şekilde harcanması ve alınacak verimi arttıracak eylemlerde bulunulması,
 • Yeniden pazarlama reklam ayarlarının yapılması ve müşteri kitlelerinin oluşturulması.

Özetle yukarıdaki alt hizmetleri içeren Google Ads danışmanlığı, aslında çok daha fazlasını içerir ve tam olarak neler içerdiği ve neler yapıldığı her bir reklam hesabı ve reklam çalışmasının içeriğine göre şekillenecektir.

Google Ads Danışmanlık Ücretleri Ne Kadar?

Google Ads Danışmanlık Ücretleri; Google Ads uzmanları, danışmanları ve ajansları tarafından iki şekilde hesaplanmaktadır.

Birinci yöntemde çalışılan Google Ads uzmanı, danışmanı veya ajansı, toplam bütçe üzerinden bir yüzde belirler ve bu yüzdeyi hizmet bedeli olarak talep eder. Örneğin 10.000 TL bütçeyle reklam verilecekse ve anlaşılan Google Ads uzmanı hizmet bedeli olarak %25 oran belirlediyse 10.000 TL reklam bütçesine ek olarak 2.500 TL de Google Ads uzmanına verilir.

İkinci yöntemde ise bütçe söz konusu olmayıp hizmet verilecek Google Ads hesabına ayrılacak zaman, harcanacak efor vb. faktörlere bağlı olarak bir ücret belirlenir ve bu ücret karşılığında reklamlara ayrılan bütçenin yönetimi sağlanır.

Google Ads Danışmanı Nedir, Ne İş Yapar?

Google Ads Danışmanı, Google Ads danışmanlığı kapsamında danışmanlık hizmetini sağlayan profesyonellere verilen isimdir.

Google Ads danışmanı olarak lanse edilen kişiler ayrıca Google Ads uzmanıdır ve söz konusu bir Google Ads hesabının yönetimi ile Google’ta reklam verirken maksimum faydayı elde etmek olunca kendilerine ciddi bir görev düşer.

Google Ads danışmanları; Google reklamlarını verme, yönetme ve optimize etme konusunda profesyonel kişilerdir. Dolayısıyla Google’da reklam verme işlemlerini bir gerçek ve profesyonel Google Ads danışmanı ile birlikte gerçekleştirdiğinizde reklamlardan alınacak olan verim ve geri dönüş maksimum seviyede olacağı gibi reklamlara ayrılan bütçe de en etkili şekilde harcanmış olacaktır.

Google Ads ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde Google Ads ile ilgili en çok sorulan soruların cevaplarını paylaşmaya çalışacağım. Aşağıdaki sorular dışında ayrıca sormak istediğiniz herhangi bir soru olursa dilediğiniz zaman benimle iletişime geçebilirsiniz.

Google Adwords Nedir?

Google Adwords, Google Ads’in eski adıdır. Google reklamcılık hizmetini ilk olarak Google Adwords adıyla duyurmuş ve uzunca bir süre bu isimle hizmet vermiştir ancak daha sonra isim değişikliğine giderek Google Ads olmuştur. Özetle Google Ads ile Google Adwords aynı şeydir ve Google Adwords, Google Ads’in eski adıdır.

Google Reklam Ajansı Nedir?

Google Reklam Ajansı diye bir şey yoktur ancak Google Ads yönetimi ve Google reklam yönetimi hizmeti veren birçok ajans kendilerini Google reklam ajansı olarak tanıtmaktadır. Tabi ki Google reklam ajansı unvanı ile dolandırıcılık yapan firma sayısı da oldukça fazladır ve dikkatli olunması gerekmektedir.

Google Reklam Uzmanı Nedir?

Google Reklam Uzmanı, Google’da verilen reklamlardan maksimum verim alınmasını sağlayan profesyonellere verilen isimdir. Google Ads uzmanı da denilen Google reklam uzmanı kişiler, bir Google Ads hesabını hem performans hem de bütçe kullanımı noktasında eksiksiz ve kusursuz yönetir.

Google Ads Hesabı Nedir?

Google Ads Hesabı, Google’da reklam verebilmek için açılması gereken bir hesaptır ve standart hesaplarla beraber ayrıca yönetici hesabı olarak geçen Google Ads hesapları da bulunmaktadır.

Google Ads Ücretleri Ne Kadar?

Google Ads ücretleri aslında özgürce belirlenebilir. Google Ads reklamlarında günlük minimum ayrılması gereken bir alt limit vardır ve oldukça cuzidir ancak üst limit bulunmamaktadır. Dolayısıyla alt limitte dahi reklam verebilmek mümkündür ama tabi ki reklamlardan maksimum verim alınabilmesi için tüm Google Ads optimizasyon işlemlerinin sorunsuz yapılmasının yanı sıra ayrıca rekabetin de göz önünde bulundurularak bir bütçelendirme çalışması yapılması gerekir.

Google Ads Reklam Çalışmaları Ne İşe Yarar?

Google Ads reklam çalışmaları birden çok işe yarar. Örneğin belli başlı arama terimlerinde Google’da reklamlar sayesinde ilk sıralarda yer alabilirsiniz, sektörel internet platformlarında görsel reklamlar yayınlayabilirsiniz, YouTube üzerinden video reklamları verebilirsiniz. Google Ads, birden çok ihtiyaca yönelik çözümler sunmaktadır.

Google Ads Hesabı Açmak Zor mudur?

Google Ads hesabı açmak sadece birkaç saniyelik iştir. Zor olan kısım ise Google Ads hesabında reklam kampanyalarının yönetimi ve optimizasyonudur.

Google Ads Para İadesi Yapar mı?

Google Ads de elbette belli durumlarda para iadesi yapmaktadır. Para iadesi pek çok duruma göre söz konusu olabilir. Mesela manuel ödeme sistemine sahip bir reklam hesabına yüklediğiniz miktarın iadesini talep edebilirsiniz. Para iadesi için önemli olan neyden kaynaklı iade istediğinizdir, buna göre yapılması gereken işlemler belirlenebilir.

Google Ads İptal Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Google Ads hesabınızı iptal etmek için Hesap Ayarları menüsünden hesabınızı devre dışı bırakabilirsiniz veya Google Ads reklamlarında kullandığınız Gmail hesabı yalnızca Google Ads için kullanılıyorsa Gmail hesabınızı tamamen kapatabilirsiniz.

Google Ads Kredi Kartımdan Para Çekmiş, Ne Yapmalıyım?

Eğer size ait olmayan bir Google Ads hesabı için kredi kartınızdan para çekildiyse ilk iş kredi kartınızı işlem yapmaya kapatın, ardından bankanız ile görüşerek işlem tespiti yaptırın ve Google Ads iletişim bilgileri üzerinden Google ile iletişime geçerek durumu anlatan bir destek formu gönderin.

Google Ads Hesap Adı Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Google Ads hesabına giriş yapıldıktan sonra Hesap Ayarları menüsünden Google Ads hesap adı değişikliği yapılabilmektedir.

Google Ads Reklam Fiyatları Ne Kadar?

Google Ads reklam fiyatlarında net ve sabit bir reklam fiyatlandırmasından bahsetmek mümkün değildir. Çünkü her bir reklamın rekabet durumu, aranma hacmi, anahtar kelime yoğunluğu gibi pek çok faktöre göre bir fiyatlandırması söz konusudur.

Google Ads Yönetici Hesabı Nedir?

Google Ads Yönetici Hesabı, birden fazla Google Ads hesabının yönetilebildiği bir Google Ads hesap türüdür ve genellikle Google Ads uzmanları, danışmanları ve ajansları tarafından kullanılır.

Google Ads Müşteri Kimliği Nedir?

Google Ads Müşteri Kimliği, her bir Google Ads hesabına özel verilen benzersiz bir kimlik numarasıdır. Bu benzersiz kimlik numarası sayesinde yönetici hesaplarına yetki verilebilir ve birden fazla reklam hesabı durumunda hangi reklam hesabının söz konusu olduğu tespit edilebilir.

× WhatsApp