Google Ads

Google Ads Danışmanlığı; Google reklam yönetimi konusunda profesyonel desteğe ihtiyaç duyan işletmelerin yana yakıla aradığı bir hizmet olup Google Ads reklamlarından maksimum verim alınabilmesi adına son derece önemlidir. Çünkü Google Ads danışmanlık hizmeti Google reklamlarından maksimum verim alabilmenin en ideal yoludur.

Google Ads aracılığı ile Google’da reklam vermek temelde kolay görünür çünkü Google, sistemini en amatör kullanıcının dahi reklam verebileceği şekilde basit hale getirmiştir ancak rekabetin yüksek olduğu sektörler başta olmak üzere söz konusu hem rekabette hem de reklamlardan en yüksek verimi alma noktasında öne çıkmaksa bu durumda Google reklam uzmanı veya diğer adıyla Google Ads uzmanı olan bir profesyonele ihtiyaç duyulmaktadır. Hatta bazı işletmeler Google reklam ajansı arayışına girmektedir ancak Google reklam yönetimi için birebir bir Google Ads uzmanı ile çalışmak çok daha mantıklı bir seçenek olacaktır.

Google reklamlarından en iyi verimi alabilmek için takibi ve optimizasyonu yapılması gereken bir çok faktör bulunmaktadır. Bu yüzden de tüm bu faktörleri en profesyonel şekilde yönetebilecek kişi ancak bir Google Ads uzmanıdır. Bu yüzden Google reklamları verip bu konuda profesyonel değilseniz bir Google Ads uzmanı ile çalışıp Google reklam yönetimi hizmeti almanız faydanıza olacaktır.

Google reklamlarını hali hazırda kullanıyor ancak maksimum verim alamıyorsanız ya da sıfırdan Google reklamlarını kullanmak ve profesyonel bir şekilde ilerlemek için aşağıdaki form üzerinden benimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilir ve profesyonel Google Ads danışmanlığı hizmeti almaya başlayabilirsiniz.

CAPTCHA Resmi

Bu sayede spam e-postaların önüne geçilmektedir, anlayışınız için teşekkürler.

Google Ads Danışmanlığı Nedir?

Google Ads Danışmanlığı; Google Ads üzerinden Google reklamı veren şirketlere özel olarak verilen profesyonel Google reklam yönetimi hizmetidir.

Google reklamları vermek ve yönetmek ilk bakışta oldukça kolay görünse de son derece zordur ve başlı başına bir uzmanlık gerektirir. Çünkü günümüz koşullarında özellikle rekabetin yüksek olduğu sektörlerde dijital pazarlama çalışması olarak Google reklamlarını kullanmayan şirket sayısı sıfıra yakındır ve bu rekabette öne çıkmanın, ayrıca Google reklamlarına ayrılan bütçeden maksimum verim almanın yolu en profesyonel şekilde Google reklam yönetimi, yani Google Ads danışmanlığıdır.

Özetleyecek olursam Google Ads danışmanlığı ile Google reklam yönetimi tamamen profesyonel bir uzmana devredilir ve reklamlardan maksimum verim alınır. Bu sayede reklamlara ayrılan bütçe kontrollü ve faydalı bir şekilde harcanırken ayrıca reklam hedefi doğrultusunda alınabilecek en yüksek geri dönüşler sağlanır.

Google Ads Danışmanlığı Hangi Hizmetleri İçerir?

Google Ads danışmanlığı en kısa tabiri ile bir Google Ads hesabının A’dan Z’ye optimizasyonu ve Google reklam yönetimi konusunda içermesi gereken tüm hizmetleri içerir. Daha detaylı anlatacak olursam aşağıdaki gibi maddeler halinde listeleyebilirim:

 • Google Ads reklam hesabının eksiksiz ve kusursuz bir şekilde kurulumu veya hali hazırda var olan bir Google Ads hesabının eksiksiz ve kusursuz hale getirilmesi,
 • Reklam verenin yani danışanın vereceği bilgiler, sektör ve hedef kitle doğrultusunda en ideal Google reklam türünün belirlenmesi ve buna yönelik anahtar kelime, sektör, hedef kitle analizlerinin yapılması,
 • Eğer reklamlar bir web sitesine yönlendirme üzerine kuruluysa, analizler sonucu elde edilen verilere uygun bir şekilde reklam verilecek olan web sitesinin optimizasyonu için gerekli yönlendirmelerin yapılması,
 • Reklamların tıklama sayısını arttırma, dönüşüm sayısını arttırma, izlenme sayısını arttırma, uygulama indirme sayısını arttırma, gelen telefon sayısını arttırma, mağaza ziyaret sayısını arttırma, form sayısını arttırma gibi hangi hedefe odaklanılaksa ona göre elde edilen analiz verileri doğrultusunda reklam kampanya kurulumlarının yapılması, reklam setlerinin ayarlanması ve reklamların hazırlanması,
 • Google Ads Yeniden Pazarlama sisteminin kurulması, mevcut müşteri kitlelerinin hedef kitle olarak yüklenmesi, rakiplere yönelik stratejilerin belirlenmesi ve Google Analytics, Google Search Console, Google Merchant Center, Google Tag Manager, Google Benim İşletmem gibi araçların kurulumlarının yapılması,
 • Reklamların yayın süresince takibi ve reklam sonuçlarına dair analizlere göre yeni anahtar kelimelerin tespiti ve negatif anahtar kelime temizliği,
 • Reklam sonuçlarına uygun bir şekilde demografik verilerin, zamanlama planlamasının, bütçe ayarlamasının ve cihaz ayarlamalarının yapılması,
 • Bunların dışında yapılması gereken tüm optimizasyonların yapılması ve reklamların maksimum performansa getirilmesi.

Her ne kadar olabildiğince detaylı bir şekilde maddeler halinde anlatmış olsam da Google Ads danışmanlığı bu listeden çok daha fazlasını içeren bir hizmet olup gerçek anlamda profesyonellik gerektirir. Bu nedenle de amatör birinin Google reklam yönetimi yapıp maksimum verim sağlaması mümkün değildir.

Google Ads Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Google Ads danışmanlığı nasıl yapılır sorusunu en anlaşılır şekilde cevaplayabilmek için danışmanlık hizmeti sürecini en başından sonuna kadar anlatmak en uygun cevap olacaktır.

Google Ads danışmanlık sürecinde ilk aşamada Google Ads uzmanı ve danışan bir toplantı gerçekleştirir ve bu toplantıda danışan, Google Ads uzmanına şirketle ilgili ürün ve hizmetler başta olmak üzere tüm bilgileri verdikten sonra ayrıca sektör, rakipler, hedef kitle ve diğer tüm ihtiyaç duyulacak bilgileri sağlar. Ayrıca danışan hangi hedefe yönelik reklam verileceğine yönelik beklentisini de uzmana iletir. Google Ads ile amaçlanacak hedefler özetle aşağıdaki gibidir:

 • Web sitesinin tıklanma sayısını arttırma,
 • Eğer bir e-ticaret sitesi için reklam verilecekse sitedeki satış sayısını arttırma,
 • İşletmeye gelen müşteri telefon sayısını arttırma,
 • İşletmeye ait mağazaya gelen ziyaret sayısını arttırma,
 • Danışan şirketin belirlediği bir formun doldurularak iletilme sayısını arttırma,
 • Eğer bir mobil uygulama için reklam verilecekse mobil uygulamanın indirilme ve yüklenme sayısını arttırma.

Bir sonraki aşamada danışman, danışandan aldığı bilgiler doğrultusunda sektörle beraber rakip analizlerini, anahtar kelime analizlerini, reklamlarda yönlendirme yapılacak olan web sitesinin analizini yaparak hangi reklam türünün ya da türlerinin kullanılması gerektiğini tespit edip bu bilgileri danışana aktarır.

Danışan ve danışman mutabık kaldıktan sonra Google Ads uzmanı olan danışman eğer mevcutta bir Google Ads hesabı yoksa eksiksiz ve kusursuz bir şekilde kurulumu tamamlanmış bir Google Ads hesabı oluşturur veya hazırda bir Google Ads hesabı varsa hesabın tüm ayarlamalarını eksiksiz bir şekilde tamamlar.

Danışan adına reklamlarda kullanılacak olan Google Ads hesabı hazır hale getirildikten sonra reklam kampanyaları, reklam setleri ve reklamlar hedefler doğrultusunda en ideal şekilde kurgulanır ve reklam yayın süreci başlatılarak takibe alınır. Aynı zamanda yeniden pazarlama ayarlamaları yapılıp özellikle dönüşümlerin takibi için Google Analytics, Google Search Console, Google Merchant Center, Google Tag Manager, Google Benim İşletmem gibi tüm sistemlerin kurulumları gerçekleştirilir.

Reklamların yayın süreci ile beraber elde edilen analiz verilerine göre eksik kalan kurulumlar tamamlanıp arama reklamlarında yeni anahtar kelime eklemeleri eklenip gereksiz anahtar kelimelerin temizliği yapılır, olabildiğinde tıklama başı maliyeti (TBM) düşük tutup tıklama oranı (TO) ve dönüşüm oranı arttırılır, hedef kitle optimize edilir. Görüntülü ve video reklamlarında ise yine elde edilen verilere göre reklam yerleşim alanları optimize edilir.

Tüm bu süreç yönetimine ek yapılması gereken tüm müdahaleler ve optimizasyonlar gerçekleştirilip ayrıca danışana düzenli raporlamalar ve bilgilendirmeler yapılır.

Google Ads Danışmanlığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde Google Ads danışmanlığı ile ilgili en çok sorulan soruların cevaplarını paylaşmaya çalışacağım. Aşağıdaki sorular dışında ayrıca sormak istediğiniz herhangi bir soru olursa dilediğiniz zaman benimle iletişime geçebilirsiniz. Bu soruları sizden gelen talepler ve sorular doğrultusunda düzenli olarak güncelleyeceğim.

Google Ads Nedir?

Google Ads, Google tarafından sunulan arama motoru reklamcılığı (SEM) hizmetidir.

Dijital pazarlamanın olmazsa olmaz reklamcılık hizmetlerinden biri olan Google Ads, Google arama motorunu kullanan kullanıcılara yönelik reklam yayınlama imkanı sunan bir hizmettir ve oldukça etkilidir. Çünkü Google Ads sayesinde direkt olarak bir şirketin satışını gerçekleştirdiği ürünler veya sunduğu hizmetlere yönelik araştırma yapan potansiyel müşterilere reklam vermek mümkündür. Google Ads sadece arama motoru üzerinden araştırma yapan kullanıcılara değil ayrıca sektörel pek çok internet sitesi üzerinden bir diğer hizmeti olan Google AdSense aracılığı ile veya YouTube üzerinden reklam verilmesini de mümkün kılmaktadır.

Google Ads Danışmanı Nedir, Ne İş Yapar?

Google Ads Danışmanı, Google reklam yönetimi konusunda danışmanlık hizmeti verebilecek düzeyde profesyonel olan Google Ads uzmanına verilen bir unvandır.

Diğer bir deyişle Google Ads danışmanı olarak lanse edilen kişiler ayrıca Google Ads uzmanıdır ve söz konusu bir Google Ads hesabının yönetimi, Google reklam yönetimi ve Google’da reklam verirken maksimum faydayı elde etmek olunca kendilerine ciddi bir görev düşer. Google Ads danışmanları; Google reklamlarını verme, yönetme ve optimize etme konusunda profesyonel kişilerdir. Dolayısıyla Google’da reklam verme işlemlerini bir gerçek ve profesyonel Google Ads danışmanı ile birlikte gerçekleştirdiğinizde reklamlardan alınacak olan verim ve geri dönüş maksimum seviyede olacağı gibi reklamlara ayrılan bütçe de en etkili şekilde harcanmış olacaktır.

Google Ads Danışmanlık Ücretleri Ne Kadar?

Google Ads danışmanlık ücretleri; Google Ads uzmanları, danışmanları ve ajansları tarafından iki şekilde hesaplanmaktadır.

Birinci yöntemde çalışılan Google Ads uzmanı, danışmanı veya ajansı, toplam bütçe üzerinden bir yüzde belirler ve bu yüzdeyi hizmet bedeli olarak talep eder. Örneğin aylık 10.000 TL bütçeyle reklam verilecekse ve anlaşılan uzman ya da ajans hizmet bedeli olarak %25 oran belirlediyse, 10.000 TL reklam bütçesine ek olarak 2.500 TL uzmana ya da ajansa ödenir. İkinci yöntemde ise bütçe söz konusu olmayıp hizmet verilecek Google Ads hesabına ayrılacak zaman, harcanacak efor vb. faktörlere bağlı olarak sabit bir ücret belirlenir ve bu ücret karşılığında reklamlara ayrılan bütçenin ve Google reklamlarının yönetimi sağlanır.

Google Ads Reklam Kampanyası Türleri Nelerdir?

Google Ads reklam kampanyası türleri genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Google Arama Ağı (Metin) Reklamları
 • Google Görüntülü Reklam Ağı
 • Google Alışveriş Reklamları
 • Google Video (YouTube) Reklamları
 • Google Mobil Uygulama Reklamları
 • Google Akıllı (Harita) Reklamları
 • Google Keşfet (Discovery) Reklamları
 • Google DV360 (Display & Video 360) Reklamları

Google Arama Ağı (Metin) Reklamları

Adından da az çok anlaşılabileceği üzere Google Arama Ağı (Metin) Reklamları, Google’da arama yapan kişilere yönelik bir reklam hizmetidir. Bu reklam kampanyalarında öne çıkan şey ise anahtar kelimelerdir. Özetle bahsedecek olursak; eğer potansiyel müşteri kitlesinin belli bir ürün ve hizmet grubunu hangi kelimelerle aradığını analiz edip buna yönelik anahtar kelimeleri elde ederek bu anahtar kelimeler üzerinden potansiyel müşterilere ulaşmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan reklam türü Google Arama Ağı (Metin) Reklamları’dır.

Google Görüntülü Reklam Ağı

Belli bir sektöre yönelik ve belli başlı internet sitelerinde görseller ve videolar üzerinden yapılan görsel reklamlara imkân veren reklam kampanyalarına Google Görüntülü Reklam Ağı denilmektedir. Bu reklam modeli sayesinde metinlere ve kelimelere bağlı kalmadan tamamen reklam amaçlı hazırlanan görseller ve videolar üzerinden reklamlar verilebilmektedir.

Google Alışveriş Reklamları

Ürünlerinizi detayları ve fiyatlarıyla Google aramalarında ilk sırada gösteren ve alışveriş odaklı olup satışlarınızı arttırmayı hedefleyen Google reklam kampanyalarına Google Alışveriş Reklamları diyebiliriz. Bu reklamların amacı alışveriş amacıyla arama yapan kullanıcılara doğrudan ürünlerinizi ilk sırada göstererek satın almayı teşvik etmek ve satışlarınızı arttırmaktır.

Google Video (YouTube) Reklamları

Eğer YouTube üzerinden video reklamlar yayınlanmak isteniyorsa veya popüler ve sektörel videolarda reklam vererek geri dönüş alınmak isteniyorsa ihtiyaç duyulan reklam kampanyası türü Google Video (YouTube) Reklamları olacaktır. Bu reklamlar sayesinde YouTube’ta başta video reklamları olmak üzere pek çok reklam yayınlanabilir ve geri dönüşler alınabilir.

Google Mobil Uygulama Reklamları

Mobil uygulama geliştiricileri tarafından tercih edilecek en iyi reklam kampanyası türü Google Mobil Uygulama Reklamları olacaktır çünkü bu reklam kampanyası türü tamamen mobil uygulamaların tanıtımını ve bilinirliğini sağlamak üzere geliştirilmiş reklamlardır.

Google Akıllı (Harita) Reklamları

Yerel işletmelerin en çok tercih ettiği Google Akıllı (Harita) Reklamları, reklamlar sayesinde Google Haritalar’daki konumunu öne çıkarmak isteyen ve bu sayede konum bilgisi ile birlikte telefon aramaları ile geri dönüşler alabilecekleri bir reklam kampanyası türüdür.

Google Keşfet (Discovery) Reklamları

Google Keşfet olarak karşımıza çıkan platformun yanı sıra Gmail, YouTube vb. Google servislerinde belirlenen hedef kitleye yönelik yayınlanan reklamlarla maksimum verim alınmasını sağlayan reklam kampanyası türü Google Keşfet (Discovery) Reklamları‘dır.

Google Maksimum Performans Reklamları

Hem arama ağı hem görüntülü reklam ağı hem de diğer reklam kampanyası türlerini ortak bir şekilde kullanarak maksimum performans alınmasını hedefleyen Google Maksimum Performans Reklamları, özellikle tek bir belirlenmiş bütçe ile birden çok reklam kampanyasını kullanmak isteyen şirketler için en iyi seçenecek olacaktır.

Google DV360 (Display & Video 360) Reklamları

Eski adı DoubleClick Bid Manager olan Google DV360 (Display & Video 360) Reklamları, sadece Google platformlarına değil ayrıca üçüncü taraf platform verilerine göre de reklam verilmesini sağlayan programatik reklam yönetim aracıdır. Daha çok yüksek bütçelere sahip büyük şirketler tarafından tercih edilen Google DV360, programatik reklamlarla ilgilenen kişiler için mutlaka tercih edilmesi gereken bir reklamcılık türüdür.

Google Reklam Yönetimi Nedir?

Google Reklam Yönetimi; Google Ads hesaplarının ve reklamlarının tam kapsamlı bir şekilde yönetilmesini içeren bir hizmettir.

Google Ads yönetimi hizmeti alarak Google’da reklam vermek isteyen şirketler, reklam kampanyalarının en ince detayına kadar profesyonel bir şekilde kurulmasını, yönetilmesini, optimize edilmesini ve verilen reklamlardan maksimum verim alınmasını sağlayabilirler.

Google Ads normal şartlarda amatör kullanıcıların dahi reklam verebilmesini kolaylaştıracak bir sisteme sahip ancak söz konusu Google Ads reklamlarına ayrılan bütçe olduğunda bu bütçenin hem en etkili hem de geri dönüşü en yüksek şekilde kullanılabilmesi için Google Ads hesabının da profesyonel bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde reklamlardan geri dönüşler alınsa dahi alınan geri dönüşlere oranla ayrılan reklam bütçesi oldukça yüksek kalacaktır.

Google Ads Uzmanı Nedir?

Google Ads Uzmanı; Google Ads hesaplarının yönetiminden maksimum verim alınabilmesi için gereken optimizasyon ayarlarına kadar konuya hakim profesyonellere denilmektedir.

Bir Google Ads Uzmanı, hem sıfırdan açılacak bir Google Ads hesabını eksiksiz ve kusursuz bir şekilde kurup yönetebilecek profesyonelliğe hem de hali hazırda var olan bir Google Ads hesabını inceleyerek gerekli müdahaleleri ve optimizasyonları yaparak hesabın kusursuz hale gelmesini ve maksimum verim sağlayabilmesini sağlayacak uzmanlığa sahiptir.

Bu durumdan dolayı Google Ads reklamları verildiğinde bir Google Ads uzmanı ile çalışmak son derece önemlidir. Çünkü Google Ads uzmanı ile çalışıldığında verilen reklamlardan maksimum verim alındığı gibi ayrıca reklamlara ayrılan bütçenin de en etkili şekilde kullanımı sağlanacaktır.

Google Adwords Nedir?

Google Adwords, Google Ads’in eski adıdır. Google reklamcılık hizmetini ilk olarak Google Adwords adıyla duyurmuş ve uzunca bir süre bu isimle hizmet vermiştir ancak daha sonra isim değişikliğine giderek Google Ads olmuştur. Özetle Google Ads ile Google Adwords aynı şeydir ve Google Adwords, Google Ads’in eski adıdır.

Google Reklam Ajansı Nedir?

Google Reklam Ajansı diye bir şey yoktur ancak Google Ads yönetimi ve Google reklam yönetimi hizmeti veren birçok ajans kendilerini Google reklam ajansı olarak tanıtmaktadır. Tabi ki Google reklam ajansı unvanı ile dolandırıcılık yapan firma sayısı da oldukça fazladır ve dikkatli olunması gerekmektedir.

Google Reklam Uzmanı Nedir?

Google reklam uzmanı, Google’da verilen reklamlardan maksimum verim alınmasını sağlayan profesyonellere verilen isimdir. Google Ads uzmanı da denilen Google reklam uzmanı kişiler, bir Google Ads hesabını hem performans hem de bütçe kullanımı noktasında eksiksiz ve kusursuz yönetir.

Google Ads Hesabı Nedir?

Google Ads Hesabı, Google’da reklam verebilmek için açılması gereken bir hesaptır ve standart hesaplarla beraber ayrıca yönetici hesabı olarak geçen Google Ads hesapları da bulunmaktadır.

Google Ads Ücretleri Ne Kadar?

Google Ads ücretleri aslında özgürce belirlenebilir. Google Ads reklamlarında günlük minimum ayrılması gereken bir alt limit vardır ve oldukça cuzidir ancak üst limit bulunmamaktadır. Dolayısıyla alt limitte dahi reklam verebilmek mümkündür ama tabi ki reklamlardan maksimum verim alınabilmesi için tüm Google Ads optimizasyon işlemlerinin sorunsuz yapılmasının yanı sıra ayrıca rekabetin de göz önünde bulundurularak bir bütçelendirme çalışması yapılması gerekir.

Google Ads Reklam Çalışmaları Ne İşe Yarar?

Google Ads reklam çalışmaları birden çok işe yarar. Örneğin belli başlı arama terimlerinde Google’da reklamlar sayesinde ilk sıralarda yer alabilirsiniz, sektörel internet platformlarında görsel reklamlar yayınlayabilirsiniz, YouTube üzerinden video reklamları verebilirsiniz. Google Ads, birden çok ihtiyaca yönelik çözümler sunmaktadır.

Google Ads Hesabı Açmak Zor mudur?

Google Ads hesabı açmak sadece birkaç saniyelik iştir. Zor olan kısım ise Google Ads hesabında reklam kampanyalarının yönetimi ve optimizasyonudur.

Google Ads Para İadesi Yapar mı?

Google Ads de elbette belli durumlarda para iadesi yapmaktadır. Para iadesi pek çok duruma göre söz konusu olabilir. Mesela manuel ödeme sistemine sahip bir reklam hesabına yüklediğiniz miktarın iadesini talep edebilirsiniz. Para iadesi için önemli olan neyden kaynaklı iade istediğinizdir, buna göre yapılması gereken işlemler belirlenebilir.

Google Ads İptal Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Google Ads hesabınızı iptal etmek için Hesap Ayarları menüsünden hesabınızı devre dışı bırakabilirsiniz veya Google Ads reklamlarında kullandığınız Gmail hesabı yalnızca Google Ads için kullanılıyorsa Gmail hesabınızı tamamen kapatabilirsiniz.

Google Ads Kredi Kartımdan Para Çekmiş, Ne Yapmalıyım?

Eğer size ait olmayan bir Google Ads hesabı için kredi kartınızdan para çekildiyse ilk iş kredi kartınızı işlem yapmaya kapatın, ardından bankanız ile görüşerek işlem tespiti yaptırın ve Google Ads iletişim bilgileri üzerinden Google ile iletişime geçerek durumu anlatan bir destek formu gönderin.

Google Ads Hesap Adı Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Google Ads hesabına giriş yapıldıktan sonra Hesap Ayarları menüsünden Google Ads hesap adı değişikliği yapılabilmektedir.

Google Ads Reklam Fiyatları Ne Kadar?

Google Ads reklam fiyatlarında net ve sabit bir reklam fiyatlandırmasından bahsetmek mümkün değildir. Çünkü her bir reklamın rekabet durumu, aranma hacmi, anahtar kelime yoğunluğu gibi pek çok faktöre göre bir fiyatlandırması söz konusudur.

Google Ads Yönetici Hesabı Nedir?

Google Ads Yönetici Hesabı, birden fazla Google Ads hesabının yönetilebildiği bir Google Ads hesap türüdür ve genellikle Google Ads uzmanları, danışmanları ve ajansları tarafından kullanılır.

Google Ads Müşteri Kimliği Nedir?

Google Ads Müşteri Kimliği, her bir Google Ads hesabına özel verilen benzersiz bir kimlik numarasıdır. Bu benzersiz kimlik numarası sayesinde yönetici hesaplarına yetki verilebilir ve birden fazla reklam hesabı durumunda hangi reklam hesabının söz konusu olduğu tespit edilebilir.