Sosyal Medya

Kişisel olarak sosyal medya kullanımını pek çok kişi rahatlıkla yapsa da sosyal medyayı kurumsal olarak kullanmak bir profesyonellik gerektirir ve bu durumda birçok şirketin ihtiyaç duyduğu şey Sosyal Medya Yönetimi Hizmeti veya Sosyal Medya Danışmanlığı Hizmeti olmaktadır. Bu hizmeti sağlayan profesyonellere ise Sosyal Medya Uzmanı veya Sosyal Medya Danışmanı denilmektedir.

Kimi şirketler tarafından Sosyal Medya Yönetimi, kimileri tarafından ise Sosyal Medya Danışmanlığı olarak adlandırılan sosyal medya danışmanlığı, kurumsal açıdan bir markanın kimliğine ve renklerine uygun bir şekilde sosyal medya yönetimini, içeriklerin tasarımını, reklam yönetimini ve moderasyonunu kapsayan pek çok hizmeti içinde barındırır. Ayrıca birden çok sosyal medya hesabının bulunduğu durumlarda da bu yönetimin aynı çizgide ve profesyonellikte tüm sosyal medya platformlarında sağlanmasını kapsamaktadır.

Eğer sosyal medya yönetimi ya da diğer adıyla sosyal medya danışmanlığı hizmetine ihtiyaç duyuyor ve bunun için bir sosyal medya uzmanı arıyorsanız benimle hemen iletişime geçerek bilgi, destek ve hizmet alabilirsiniz.

CAPTCHA Resmi

Bu sayede spam e-postaların önüne geçilmektedir, anlayışınız için teşekkürler.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal Medya Yönetimi; bir veya birden fazla sosyal medya hesabının profesyonel bir şekilde yönetimini kapsayan bir hizmettir.

Kişisel olarak sosyal medya yönetimi genel olarak direkt kullanıcılar tarafından yapılsa da sosyal medyayı daha etkin kullananların olduğunu görebilmek mümkündür. Kurumsal kullanımda ise sosyal medya ciddi bir profesyonellik, strateji ve marka imajına uygun çizgi gerektirir. Çünkü sosyal medya hesapları bir markanın vitrinidir ve bu vitrini en göz alıcı şekilde sergilemek gerekir.

Sosyal medya yönetimi de tam olarak bir markanın sosyal medya hesaplarını kurumsal çizgide ve profesyonellikte yönetebilmesi için sunulan bir hizmettir. Sosyal medya yönetimi ile yönetimi sağlanan sosyal medya hesapları eğer gerçek bir sosyal medya uzmanı ile çalışılıyorsa tüm potansiyel müşterilerin ve takipçilerin dikkatini çekecektir.

Sosyal medya yönetimi sunan uzmanlar ve ajanslar tüm sosyal medya platformlarına yönelik hizmet sunabilir ancak bazı sosyal medya uzmanları ve ajansları Instagram Yönetimi, Facebook Yönetimi, LinkedIn Yönetimi, TikTok Yönetimi ve Twitter Yönetimi gibi tek bir platforma yönelik hizmet adı ile de odak noktasını tek bir platforma yönlendirerek hizmet sağlayabilmektedir.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal Medya Danışmanlığı; sosyal medya hesaplarının profesyonel yönetimine dair sunulan bir danışmanlık hizmetidir.

Sosyal medya danışmanlık hizmeti, danışmanlık verilen markaya veya şirkete ait sosyal medya hesaplarının tüm noktalarda ve konularda profesyonel görünmesi için yapılması gereken tüm işlemleri ve sunulması gereken tüm danışmanlık hizmetlerini kapsamaktadır.

Aslında sosyal medya yönetimi ile sosyal medya danışmanlığı neredeyse aynı hizmetleri kapsamaktadır ancak aradaki en önemli fark, sosyal medya danışmanlığında danışmanlık hizmetini sunan sosyal medya danışmanı ya da danışmanlarının bilgisi, onayı ve yönlendirmesi olmadan hiçbir adım atılmamaktadır.

Sosyal medya danışmanlığı sunan danışmanlar ve ajanslar tüm sosyal medya platformlarına yönelik hizmet sunabilir ancak bazı sosyal medya danışmanları ve ajansları Instagram Danışmanlığı, Facebook Danışmanlığı, LinkedIn Danışmanlığı, TikTok Danışmanlığı ve Twitter Danışmanlığı gibi tek bir platforma yönelik hizmet adı ile de odak noktasını tek bir platforma yönlendirerek hizmet sağlayabilmektedir.

Sosyal Medya Danışmanı Nedir?

Sosyal Medya Danışmanı, sosyal medya danışmanlığı kapsamında danışmanlık hizmetini yürüten sosyal medya uzmanlarına verilen isimdir.

Sosyal medya danışmanı unvanına sahip olan bir uzman, danışmanlık sağlayacağı sosyal medya hesabını ve sosyal medya hesabının sahibi olan markayı ya da şirketi detaylı analiz ederek sosyal medya hesabının sahip olması gereken çizgiyi, renkleri, içerik stratejisini ve daha birçok faktörü değerlendirir ve bu kapsamda profesyonel bir sosyal medya hesabı yönetiminin sağlanmasına imkân tanır.

Sosyal medya uzmanı ile sosyal medya danışmanı aynı şeydir ancak danışman olarak hizmet veren bir profesyonel, bu hizmeti bir danışmanlık gözüyle yürütür ve süreklilik kazandırır. Ayrıca sosyal medya danışmanları tüm sosyal medya platformlarına yönelik hizmet sağlayabilecekken tek bir platforma yönelik Instagram Danışmanı, Facebook Danışmanı, LinkedIn Danışmanı, TikTok Danışmanı ve Twitter Danışmanı gibi bir unvan ile de hizmet verebilmektedir.

Sosyal Medya Danışmanlık Ücretleri Ne Kadar?

Sosyal medya danışmanlığı fiyatları olarak sıkça araştırılan sosyal medya danışmanlık ücretleri, sunulacak hizmetin kapsamına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Başka bir deyişle sunulacak olan sosyal medya danışmanlık hizmeti ne kadar kapsamlı ise ücreti de ona göre belirlenecektir.

Sosyal medya danışmanlığı fiyatları ya da diğer adıyla sosyal medya danışmanlık ücretleri aşağıdaki durumlara bağlı olarak fiyatlandırılmaktadır:

  • Sosyal medya danışmanlığı kapsamında tasarım hizmetinin sunulup sunulmayacağı,
  • Sosyal medya danışmanlığı kapsamda profesyonel fotoğraf çekimi ya da video çekimi hizmeti sunulup sunulmayacağı,
  • Sosyal medya içerik paylaşımların hangi frekansta ve ne sıklıkla yapılacağı,
  • Sosyal medya moderasyonunun kimin tarafından yapılacağı,
  • Kaç adet sosyal medya hesabına danışmanlık hizmeti verileceği,
  • Danışmanlık hizmetinin hangi dilde ya da dillerde verileceği.

Yukarıdaki durumların dışında ayrıca sosyal medya danışmanlığı ücretlerinde değişkenlik yaratacak pek çok faktör bulunmaktadır ancak genel anlamda fiyatlandırmalar bu şekilde yapılmaktadır. Ayrıca sosyal medya danışmanlık ücretleri hizmet sunulacak platforma bağlı olarak Instagram Danışmanlık Ücretleri, Facebook Danışmanlık Ücretleri, TikTok Danışmanlık Ücretleri, Twitter Danışmanlık Ücretleri ve LinkedIn Danışmanlık Ücretleri veya Instagram Danışmanlığı Fiyatları, Facebook Danışmanlığı Fiyatları, TikTok Danışmanlığı Fiyatları, LinkedIn Danışmanlığı Fiyatları ve Twitter Danışmanlığı Fiyatları olarak farklılık gösterecektir.

Sosyal Medya Hizmetleri Nelerdir?

Sosyal Medya Hizmetleri; sosyal medya hesaplarının yönetimi ya da danışmanlığı kapsamında sunulan hizmetlerdir.

Sosyal medya hizmetleri aslında tüm sosyal medya platformlarına yönelik olarak sunulabilir ancak sosyal medya hizmetlerinin ülkemizde en çok sunulduğu sosyal medya platformları aşağıdaki gibidir:

Yukarıdaki sosyal medya platformları, ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya platformlarıdır ve markalarla şirketlerin en çok sosyal medya yönetimi, sosyal medya danışmanlığı gibi sosyal medya hizmetlerine ihtiyaç duyduğu platformlar da buna göre şekillenmiştir.

Sosyal medya hizmetleri, sosyal medya hesaplarının yönetimi kapsamında A’dan Z’ye pek çok şeyi içerebilir. Sosyal Medya Yönetimi, Sosyal Medya Moderasyonu, Sosyal Medya Pazarlama, Sosyal Medya Reklamcılığı gibi pek çok alt hizmet sosyal medya hizmetleri kapsamındadır.

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Sosyal medya hesaplarının yönetimi noktasında uzmanlık seviyesinde olan profesyonellere Sosyal Medya Uzmanı denilmektedir.

Sosyal medya uzmanı olan bir kişi, hâkim olduğu sosyal medya platformlarının dilinden, kitlesinden ve bir markanın bu platformlarda nasıl öne çıkabileceğinden çok iyi anlayan ve buna bağlı olarak sosyal medya yönetimi ve danışmanlığı sağlayabilen bir profesyonel olmalıdır.

Sosyal medya uzmanları genellikle tüm sosyal medya platformlarına yönelik hizmet verebilirken bazı sosyal medya uzmanları sadece tek bir platforma bağlı olarak Instagram Uzmanı, Facebook Uzmanı, LinkedIn Uzmanı, TikTok Uzmanı ve Twitter Uzmanı gibi tek bir platforma yönelik uzmanlık seviyesinde unvan taşıyıp buna yönelik hizmet sunabilmektedir.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal Medya Uzmanı; sunulacak olan sosyal medya yönetimi ya da sosyal medya danışmanlığı hizmeti kapsamında tüm hizmet sürecini yöneten kişidir.

Bir sosyal medya uzmanı, hem sunacağı hizmetin hem de sunacağı hizmetin kapsamında yer alan sosyal medya platformunun tüm dinamiklerine hakim olmalı ve buna göre profesyonel hizmet verebilmelidir. Bu sayede sunacağı hizmet kapsamında hizmeti alan marka ya da şirket hedeflerine ulaşabilir ve kendine yeni hedefler koyabilir.

Sosyal Medya ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde sosyal medya, sosyal medya yönetimi ve sosyal medya danışmanlığı ile ilgili en sık sorulan soruların cevaplarını paylaşacağız. Bu soruların dışında ekstra sormak istediğiniz herhangi bir şey olursa benimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Sosyal Medya Reklamcılığı, sosyal medya platformlarında dijital pazarlama kapsamında sunulan bir dijital reklamcılık hizmetidir. Bu hizmet kapsamında hizmet almak isteyen markaların sosyal medya reklamları, yapılan analizlere ve elde edilen verilere uygun bir şekilde ilgili sosyal medya hesaplarında başlatılır ve yönetilir.

Sosyal Medya Pazarlama Nedir?

Sosyal Medya Pazarlama ile sosyal medya reklamcılığı neredeyse aynı şeydir ve sosyal medya hesapları üzerinden yapılan tüm reklam ve pazarlama çalışmalarını içermektedir. Sosyal medya reklamcılığından tek farkı ise reklamların dışında da yapılabilecek olan Influencer Pazarlama, Viral Pazarlama gibi sosyal medya hizmetleridir.

Instagram Danışmanlığı ve Yönetimi Nedir?

Sadece Instagram hesaplarına yönelik olarak sunulan sosyal medya danışmanlığı hizmetine Instagram Danışmanlığı, sosyal medya yönetim hizmetine de Instagram Yönetimi denilmektedir. Bu hizmetler tamamen Instagram platformlarına yönelik olduğundan bu şekilde isimlendirilmektedir.

Facebook Danışmanlığı ve Yönetimi Nedir?

Sadece Facebook hesaplarına yönelik olarak sunulan sosyal medya danışmanlığı hizmetine Facebook Danışmanlığı, sosyal medya yönetim hizmetine de Facebook Yönetimi denilmektedir. Bu hizmetler tamamen Facebooj platformlarına yönelik olduğundan bu şekilde isimlendirilmektedir.

LinkedIn Danışmanlığı ve Yönetimi Nedir?

Sadece LinkedIn hesaplarına yönelik olarak sunulan sosyal medya danışmanlığı hizmetine LinkedIn Danışmanlığı, sosyal medya yönetim hizmetine de LinkedIn Yönetimi denilmektedir. Bu hizmetler tamamen LinkedIn platformlarına yönelik olduğundan bu şekilde isimlendirilmektedir.

TikTok Danışmanlığı ve Yönetimi Nedir?

Sadece TikTok hesaplarına yönelik olarak sunulan sosyal medya danışmanlığı hizmetine TikTok Danışmanlığı, sosyal medya yönetim hizmetine de TikTok Yönetimi denilmektedir. Bu hizmetler tamamen TikTok platformlarına yönelik olduğundan bu şekilde isimlendirilmektedir.

Twitter Danışmanlığı ve Yönetimi Nedir?

Sadece Twitter hesaplarına yönelik olarak sunulan sosyal medya danışmanlığı hizmetine Twitter Danışmanlığı, sosyal medya yönetim hizmetine de Twitter Yönetimi denilmektedir. Bu hizmetler tamamen Twitter platformlarına yönelik olduğundan bu şekilde isimlendirilmektedir.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Sosyal medya danışmanlığının yapılabilmesi için danışmanlık hizmetinin sunulacağı sosyal medya platformlarının tüm dinamiklerine, platformlardaki hedef kitleye ve bu hedef kitle ile nasıl bir iletişim kurulabilmesi noktasında profesyonelliğe sahip olunması gerekmektedir.

Sosyal Medya Yönetim Danışmanlığı Nedir?

Sosyal Medya Yönetim Danışmanlığı, sosyal medya yönetimi ve sosyal medya danışmanlığı hizmetlerini bir arada sunan uzmanların ve ajansların kullandığı bir hizmet terimidir. Sosyal medya yönetimi ile sosyal medya danışmanlığı neredeyse birebir aynı hizmetler olduğundan ancak araştırma yapan marka ve şirketleri iki terimi farklı farklı kullanabildiğinden sosyal medya yönetim danışmanlığı terimi de sıkça kullanılmaktadır.

Sosyal Medya Danışmanlık Şirketleri Nedir?

Sosyal medya danışmanlık şirketleri, sosyal medya yönetimi ve danışmanlığı hizmeti veren şirketlere verilen bir isimdir ve büyük oranda geneli ajanstır. Her sosyal medya danışmanlık ajansları da denilen bu şirketler tamamen sosyal medya danışmanlığı ve yönetimi hizmeti vermektedirler.

Sosyal Medya Danışmanlığı Hangi Şehirlere Verilebilir?

Herhangi bir şehirden herhangi bir şehre yönelik sosyal medya danışmanlığı verilebilir ancak bazı uzmanlar sadece bulundukları ya da belli başlı şehirlere yönelik hizmet vermek isteyebiliyorken bazı markalar ve şirketler de sadece kendileriyle aynı şehirde bulunan sosyal medya uzmanları ya da ajansları ile çalışmak isteyebiliyorlar. Buna bağlı olarak da İzmir Sosyal Medya Danışmanlığı, Ankara Sosyal Medya Danışmanlığı, İstanbul Sosyal Medya Danışmanlığı, Gaziantep Sosyal Medya Danışmanlığı, Antalya Sosyal Medya Danışmanlığı, Sosyal Medya Danışmanlığı Denizli, Kayseri Sosyal Medya Danışmanlığı, Sakarya Sosyal Medya Danışmanlığı, Samsun Sosyal Medya Danışmanlığı, Adana Sosyal Medya Danışmanlığı gibi terimlerle karşılaşmak mümkündür.

Kişisel Sosyal Medya Danışmanlığı Verilebilir mi?

Kişisel sosyal medya danışmanlığı da tıpkı kurumsal sosyal medya danışmanlığı gibi verilebilir bir hizmettir. Kişisel sosyal medya danışmanlığında ilgili sosyal medya hesabının sahibi bir marka olarak değerlendirilir ve kitlesi ile en iyi iletişimi kurması sağlanır.

Sosyal Medya Yönetimi Paketleri Nelerdir?

Sosyal medya yönetimi kimi sosyal medya ajansları ve uzmanları tarafından bir paket hizmet halinde sunulmaktadır. Sosyal medya yönetimi paketleri denilen bu paketler genel olarak benzerlik gösterip tüm sosyal medya yönetimi hizmetlerini kapsarken en çok öne çıkan değişken haftalık ya da aylık içerik sayısıdır. Sosyal medya yönetimi paketlerinin ücretleri ya da fiyatları da en çok buna bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi, adından da anlaşılacağı üzere kurumsal şirketlere yönelik olarak sunulan sosyal medya yönetimi hizmetidir. Sosyal medya yönetimi hizmetine zaten büyük oranda kurumsal şirketler ihtiyaç duyduğundan sosyal medya yönetimi iş dünyasını daha çok içeren bir hizmet olsa da bu hizmeti kurumsal sosyal medya hizmeti olarak adlandıran pek çok ajans ve uzman da bulunmaktadır.

Sosyal Medya Sayfa Yönetimi Nedir?

Sosyal Medya Sayfa Yönetimi ile sosyal medya yönetimi aynı şeydir. Sadece tek bir sosyal medya sayfasına yönelik sunulan hizmet arayışlarında bu terim kullanılmaktadır ama sosyal medya sayfa yönetimi ile sosyal medya sayfa yönetimi arasında hiçbir fark yoktur. Farktan bahsedecek olursak da aradaki fark eğer sadece sosyal medya moderasyonu gibi bir hizmet ise bunu ayrıca sosyal medya sayfa yönetimi olarak adlandırabiliriz.

Markaların Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

Markaların sosyal medya yönetimi ilgili markanın logosu, renkleri, çizgisi, kurumsal kimliği, ürün ve hizmetleri, müşteri kitlesi gibi faktörlere bağlı olarak bir strateji bazında yapılmalı ve buna süreklilik kazandırılmalıdır.