Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama; internet ve dijital platformlar üzerinden yapılan reklam ve pazarlama çalışmaları anlamına gelirken bu çalışmaları yürüten ve yöneten profesyonellere Dijital Pazarlama Uzmanı denilmektedir. Dijital pazarlama; günümüzde geleneksel pazarlamadan çok fazla tercih edilen bir pazarlama dalıdır ve bu kapsamda birçok marka ve işletme; Dijital Pazarlama Danışmanı ve hizmet olarak sunulacak Dijital Pazarlama Danışmanlığı araştırmaktadır.

İnternetin hayatımızdaki yeri ve önemi arttıkça, buna paralel olarak insanlar internette çok fazla zaman geçirmeye ve artık tüm araştırmalarını internet üzerinden yapmaya başlayınca pazarlama çalışmalarının da dijitale geçişi kaçınılmaz bir sonuç oldu. Nitekim yakın dönemde artık uluslararası markalar dahil pek çok şirket ve marka, geleneksel pazarlama çalışmalarından daha çok dijital pazarlama çalışmalarına önem vermeye başlamıştır.

Dijital pazarlama; markaların ve şirketlerin günümüz koşullarında potansiyel müşteriler tarafından bulunur ve bilinir hale gelebilmek, satış performanslarını arttırabilmek ve bunu sürekli hale getirebilmek adına en çok ihtiyaç duydukları hizmetlerden biridir ancak bunun için eğer kendi bünyelerinde bir uzman ya da ekip yok ise dijital pazarlama hizmeti alma noktasında gerçek bir dijital pazarlama danışmanına ihtiyaç duyup dijital pazarlama danışmanlığı almaya ihtiyaç duymaktadırlar.

Markalaşmayı hedef haline getiren, bilinirliğini ve satışlarılarını arttırmak isteyen tüm markalar ve şirketler için dijital pazarlama çalışmalarının yapılması her ne kadar kaçınılmaz hale gelse de burada önemli olan faktörlerden birisi doğru dijital pazarlama çalışmalarının yapılması iken bir diğer faktör de gerçekten bu alanda uzman ve profesyonel olan dijital pazarlama uzmanları ile çalışmaktır.

Eğer gerçek bir dijital pazarlama uzmanı veya dijital pazarlama danışmanı ile çalışarak dijital pazarlama danışmanlığı alıp dijital alanda markanızı büyütmek, satışlarınızı arttırmak ve her zaman yükselen bir ivme ile dijital pazarlama çalışmalarınızı yürütmek istiyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.

CAPTCHA Resmi

Bu sayede spam e-postaların önüne geçilmektedir, anlayışınız için teşekkürler.

İçindekiler

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama; internet üzerinden yapılan tüm reklam, tanıtım ve pazarlama çalışmalarının genel tanımıdır.

Daha detaylı bir açıklama yapacak olursak eğer dijital pazarlama; internet üzerinden arama motorları, sosyal medya platformları, internet siteleri, e-posta adresleri üzerinden görseller, makaleler, videolar vb. içeriklerle yapılan reklam ve pazarlama çalışmalarıdır. Bu bilgiye ek olarak şunu da söyleyebiliriz; söz konusu bir reklam ve pazarlama çalışması eğer internet üzerinden yapılacaksa nerede ve nasıl yapılacağına bakılmaksızın bu çalışmasının dijital pazarlama çalışması olduğunu söyleyebiliriz.

Reklam ve pazarlama dünyası uzun zamandan beridir aktif bir dünya ve hem sürekli güncelleniyor hem de çağa uygun bir şekilde şekilleniyor. Nitekim son 20 yılı baz aldığımızda internetin hayatımıza girişi, sosyal medya platformlarının ortaya çıkışı ve artık araştırılan bir haberin, bilginin ya da herhangi bir şeyin tamamen internetten araştırılması gibi unsurlar, reklam ve pazarlama dünyasını da dijital dünyaya geçişe zorlamıştır.

İnsanların merak ettikleri bir bilgiyi internette kolayca arayıp bulabilmeleri, sosyal medya platformları ile sürekli etkileşim halinde ve çevrimiçi olmaları, dijital içerik üretebilmeleri ve her sektöre, kategoriye veya seçeneğe uygun platformların ortaya çıkışı ile beraber bu durum insanlara ne kadar kolaylık sağladıysa markaların ve işletmelerin de bir o kadar dikkatini çekmiştir. Çünkü bu durum, aynı zamanda insanlara kolayca ulaşabilmenin ve bir ürünün, hizmetin veya markanın reklamını yapabilme fırsatı sunmuştur.

Dijital pazarlama fırsatını elbette ilk fark eden ve hemen değerlendirmeye koyulan şirketler uzun bir süredir yaptıkları çalışmaların faydalarını görüyorlar ancak son 10 yıl içerisinde artık tüm markalar ve şirketler yüzünü dijital pazarlamaya ve burada ulaşılacak hedeflere çevirdiler diyebiliriz.

Dijital Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamaya oranla artık daha fazla tercih edilmesinin elbette haklı gerekçeleri bulunmaktadır. Bu gerekçeleri kısaca maddelendirmek istersek aşağıdaki gibi listeleyebiliriz:

 • Dijital pazarlama çalışmaları ölçümlenebilirdir; çalışmalara ayrılan bütçenin nereye nasıl harcandığını, ne kadar geri dönüş alındığını, kimlerle etkileşim kurulduğunu görebiliriz.
 • Geleneksel pazarlamaya kıyasla dijital pazarlama çalışmalarına çok daha uygun bütçeler ayrılabilir.
 • Pek çok alternatif kanal ve platform üzerinden reklam ve pazarlama çalışması yapılabilir.
 • Hedef kitle ve demografi analizi ile sadece hedef kitleye ve olması gereken demografik verilere uyan kişilerle etkileşim kurulabilir.
 • Çalışmalar herhangi bir zamanda başlatılıp herhangi bir zamanda isteğe bağlı olarak kolayca duraklatılabilir veya tamamen durdurulabilir.

Temel olarak öne çıkan avantajlar bunlar olsa da aslında istenildiğinde dijital pazarlamanın avantajları çok daha ayrıntılı bir şekilde anlatılabilir ancak sanırım bu avantajlar bile fazlasıyla yeterli olacaktır.

Dijital Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

Dijital pazarlama türleri de denilen dijital pazarlama yöntemleri, aslında yazının başında bahsettiğim gibi çok fazla alternatife sahiptir. Çünkü yine bahsettiğim gibi dijital dünyada yapılan tüm reklam ve pazarlama çalışmaları, dijital pazarlama kapsamına girmektedir.

Yine de çok fazla alternetife sahip olsa dahi tercih noktasında çok fazla tercih edilen ve öne çıkan bazı dijital pazarlama kanalları ve yöntemleri bulunmaktadır. En çok öne çıkan dijital pazarlama yöntemleri ve kanalları ise şunlardır:

Bu dijital pazarlama yöntemleri ve kanalları en çok öne çıkanlar olsa da özellikle ilk 3 madde, dijital pazarlamanın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir?

Dijital Pazarlama Uzmanı; kısaca dijital pazarlama çalışmalarını yöneten kişilere verilen bir isimdir.

Daha detaylı bahsedecek olursak, dijital pazarlama uzmanı; dijital pazarlama çalışmaları öncesi yapılması gereken tüm analizleri yapan, uygulanacak dijital pazarlama stratejileri neler olacak belirleyen, dijital pazarlama çalışmalarını başlatan ve süreci yöneten profesyonellerin sahip olduğu unvandır.

Bir dijital pazarlama uzmanı, dijital kanallarda yapılacak olan tüm reklam ve pazarlama çalışmalarına hakim ve süreci kusursuz yönetebilecek kapasitede olmalıdır. Bu noktadaki en büyük sorun sadece SEO, sosyal medya yönetimi vb. konularında uzman olan kişilerin de kendilerine dijital pazarlama uzmanı demesidir ancak gerçek bir dijital pazarlama uzmanı tüm dijital pazarlama türleri ve stratejilerine hakim olmalıdır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama uzmanı; hali hazırda var olan veya sıfırdan uygulanacak olan tüm dijital pazarlama çalışmalarını yönetir.

Bir dijital pazarlama uzmanı ile anlaşmaya varıldığında bu uzman ilk olarak şu ön çalışmaları gerçekleştirir:

 • Hizmet sağlayacağı şirketin internet sitesini Google Analytics, Google Search Console, Google Tag Manager, Yandex Metrika vb. webmaster araçlarıyla bağlantılı hale getirir ve hem bu araçlar hem de özel dijital pazarlama araçları ile internet sitesini analiz eder.
 • İnternet sitesini başta SEO olmak üzere kullanıcı deneyimi, hız vb. faktörlere bağlı olarak inceleyip analiz ettikten sonra markanın sosyal medya hesaplarını inceleyip hem bu hesapların yine webmaster araçları ve özel araçlarla entegrasyonunu sağlayıp hem de eksiklerini tespit eder ve hesapları kusursuz hale getirir.
 • Markanın hitap ettiği hedef kitleyi detaylı bir şekilde analiz eder. Hedef kitlenin demografik verilerini, hangi arama terimlerini kullandığını, hangi mecralarda aktif olduğunu ve yer aldıkları müşteri sınıfını belirler.
 • Markanın rakiplerini analiz eder ve rakiplere kıyasla hangi konularda eksikler olduğunu ve hangi konularda neler yapılması gerektiğini tespit eder.
 • Elde edilen veriler doğrultusunda uygulanacak olan dijital pazarlama stratejileri ve çalışmalarını oluşturup uygulamaya başlar, uygulamanın başından sonuna kadar tüm süreci yakından takip edip gerekli düzeltmeleri ve müdahaleleri gerçekleştirir.

Kısaca özetleyecek olursak; dijital pazarlama uzmanı bir dijital pazarlama çalışmasını başından sonuna kadar kurgulayan, yöneten ve yürüten kişidir.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir?

Dijital Pazarlama Danışmanlığı; dijital mecralarda ve dünyada yapılacak pazarlama çalışmalarının yönetimi üzerine sunulan bir danışmanlık hizmetidir.

Dijital pazarlama danışmanlığı sayesinde internet üzerinden ve dijital mecralarda potansiyel müşteri kitlesi arttırılabilir, marka bilinirliği sağlanabilir, hem e-ticaret alanında hem de geleneksel satış kanallarında sağlanan bilinirlik ve imaj sayesinde satışlar arttırılabilir.

Tabi bu başarıyı elde edebilmek için rastgele bir hizmet değil gerçek anlamda doğru analizlerin yapıldığı ve doğru stratejilerin uygulandığı bir dijital pazarlama danışmanlık hizmeti alınması elzemdir. Aksi takdirde fayda sağlanmak üzere yapılan dijital pazarlama çalışmaları tam tersi etki ederek negatif etkilere sebep olabilir.

Dijital Pazarlama Danışmanı Nedir?

Dijital Pazarlama Danışmanı; dijital pazarlama danışmanlığı sunan ve dijital pazarlama alanında uzmanlaşan kişilere verilen unvandır.

Dijital pazarlama uzmanı da diyebileceğimiz dijital pazarlama danışmanları, dijital pazarlama kapsamına giren tüm pazarlama stratejilerinde uzmandırlar ve danışmanlık hizmeti sağladıkları marka ve işletmeler için gerekli nokta atışı dijital pazarlama alt hizmetlerini yaptıkları analizler doğrultusunda tespit ederek danışanlarına fayda sağlamaktadır.

İnternette pek çok dijital pazarlama unvanını kullanan kişiye denk gelmek mümkündür ancak ne yazık ki her dijital pazarlama danışmanı unvanını kullanan gerçekten bir dijital pazarlama danışmanı olmayabiliyor.

Dijital pazarlamanın yoğun kullanımına ve tercihine rağmen günümüzde hala tam ve net bir şekilde ifade edilememesinden kaynaklı olarak esas uzmanlık alanı sadece sosyal medya yönetimi, SEO, Google Ads vb. olan kişiler dahi kendilerine dijital pazarlama uzmanı ve dijital pazarlama danışmanı diyebilmektedir.

Gerçek anlamda bir dijital pazarlama uzmanı, tüm dijital pazarlama alt hizmetlerine hakim olmalı ve bu bağlamda tüm dijital pazarlama çalışmalarını takip edebilecek uzmanlığa sahip olmalıdır.

Dijital Pazarlama Danışmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama danışmanı; kısa ve net bir şekilde tanımlayacak olursak tüm dijital pazarlama çalışmalarını yürüten ve yöneten kişidir. Yani söz konusu dijital pazarlama danışmanlığı ise bu danışmanlığı sağlayacak olan dijital pazarlama danışmanıdır.

Daha geniş kapsamda dijital pazarlama danışmanı ne iş yapar tanımlayacak olursak dijital pazarlama danışmanı; hizmet sağlayacağı markanın veya işletmenin;

 1. Web sitesini ve sosyal medya hesaplarını inceleyerek eksiklerin giderilmesini sağlamalı ve kusursuz hale getirmelidir.
 2. Pazarlaması yapılacak olan ürün ve hizmetlerin eksiksiz bir şekilde analizlerini gerçekleştirmeli, doğru hedef kitleyi belirlemelidir.
 3. Doğru hedef kitleye ulaşılabilecek en iyi ve ideal dijital kanalları tespit etmeli ve bu kanalların en doğru şekilde nasıl değerlendirilebileceğini keşfetmelidir.
 4. Ürün, hizmet ve potansiyel müşteri kitlesinin yanı sıra rakipleri de analiz etmeli ve analizler sonucu elde edilen verileri dijital pazarlama stratejilerine dahil etmelidir.
 5. Uygulanacak olan dijital pazarlama stratejilerini en iyi şekilde belirlemeli ve hem uygulama öncesi hem de çalışma süreci boyunca çalışmaları takip edip gerekli müdahaleleri ve kontrolleri gerçekleştirmelidir.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hangi Hizmetleri Kapsar?

Dijital pazarlama danışmanlığı, söz konusu dijital mecralarda yapılabilecek reklam ve pazarlama çalışmaları olduğunda tüm bu hizmetleri kapsamaktadır. Genel anlamda dijital pazarlama danışmanlığı hizmeti kapsamında aşağıdaki alt hizmetler yer almaktadır:

Bu alt hizmetlerin yanı sıra dijital pazarlama danışmanlık hizmetinin sağlanacağı markanın veya şirketin en çok faydasına olacak doğru stratejiler doğrultusunda farklı ya da ekstra alt hizmetler de söz konusu olabilir. Örneğin hedef kitlesi Rusya’da olan veya Rusça konuşan kişileri hedefleyen bir marka için Google Ads ile birlikte veya tamamen Google Ads yerine Yandex Direct‘in kullanılması tercih edilebilir.

Dijital pazarlama danışmanlığı kapsamını daha net ve özet bir şekilde anlatacak olursak; dijital pazarlama danışmanlığı hizmeti kapsamında kesin ve net bir şekilde alt hizmetler bulunmamaktadır. Genel geçer tüm dijital pazarlama danışmanlığı hizmetlerinde sunulan değişmez hizmetler var olsa da elde edilen analizler ve uygulanacak stratejiler pek çok dijital pazarlama kanalını kullanmayı gerektirebilir.

Dijital Pazarlama ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde dijital pazarlama ile ilgili en sık sorulan soruların cevaplarını aktarmaya çalışacağım. Aşağıdaki sorular dışında sormak istediğiniz ekstra bir soru olursa benimle iletişime geçebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Danışmanlık Ücretleri Ne Kadar?

Dijital pazarlama danışmanlık ücretleri, sunulacak olan ve dijital pazarlamanın alt hizmetleri olan hizmetlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle de sabit bir ücretlendirme politikasından bahsetmek doğru olmaz.

Bazı ajanslar ve kişiler tarafından sunulan dijital pazarlama danışmanlık hizmetlerine bağlı olarak dijital pazarlama paketleri ya da sabit aylık dijital pazarlama danışmanlığı ücretleri bulunabiliyor ancak gerçek anlamda dijital pazarlama danışmanlığı hizmetlerinde sabit fiyatların söz konusu olması mümkün değildir.

Dijital Pazarlama Yönetim Danışmanlığı Nedir?

Dijital pazarlama yönetim danışmanlığı ile dijital pazarlama danışmanlığı aynı hizmeti ifade etmektedir. Aradaki fark ise sadece bu hizmeti sunan bazı kişilerin ve dijital pazarlama danışmanlığı firmalarının dijital pazarlama yönetim danışmanlığı terimini kullanmayı tercih etmesidir.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama danışmanlığının yapılabilmesi için öncelikle danışmanlığın sağlanacağı markanın ya da işletmenin sunduğu ürünler veya hizmetler, bu ürün ve hizmetlerle ilgilenebilecek potansiyel kitle, kitleye internetten yani dijital dünyadan ulaşılabilecek en iyi kanallar, kullanılacak olan dil vb. tüm faktörler analiz edilmeli ve buna göre uygulanacak stratejiler hassas bir şekilde belirlenmelidir.

Dijital Pazarlama Danışmanı Hangi Alanlarda Uzman Olmalıdır?

Bir dijital pazarlama danışmanı; SEO, Google Ads, e-posta pazarlama, sosyal medya reklamcılığı ve pazarlaması, içerik pazarlama, mobil pazarlama vb. birçok konuda uzman olmalı ve ayrıca bir internet sitesini ve sosyal medya hesabını eksiksiz ve doğru bir şekilde analiz edebilmelidir.

Bu bölümde dijital pazarlama ve dijital pazarlama uzmanlarıyla ilgili en sık sorulan soruları cevaplamaya çalışacağım. Bu sorular dışında ekstra sormak istediğiniz herhangi bir soru olursa benimle iletişime geçebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir?

Dijital pazarlama stratejisi, bir dijital pazarlama çalışmasında uygulanacak olan stratejiyi belirten terimdir. Tüm dijital pazarlama çalışmalarında mutlaka benzersiz ve sonuç getirecek dijital pazarlama stratejisi ya da stratejileri olmalıdır.

Dijital Pazarlama Ajansı Nedir?

Tamamen dijital pazarlama alanında hizmet veren ajanslara Dijital Pazarlama Ajansı adı verilir. Tamamen dijital pazarlama üzerine kurulu olan ajanslar bu terimi kullanırken dijital pazarlama dışında hizmet veren ajanslar da dijital pazarlama ajansları olarak lanse edilebiliyor.

Dijital Pazarlama Uzmanlığı Nasıl Sağlanır?

Dijital pazarlama uzmanlığı için öncelikle dijital pazarlamanın ne olduğunu, hangi yöntemleri içerdiğini, hangi kanallarla gerçekleştirildiği ve strateji oluşturma teknikleri bilinmeli, tüm dijital pazarlama süreçlerine hakim olunmalı ve tüm dijital pazarlama kanallarının yönetiminde tam bilgi sahibi olunmalıdır.

Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Dijital pazarlama teknikleri yapılacak olan dijital pazarlama çalışmalarının kapsamına göre değişkenlik gösteren tekniklerdir. Bu teknikler kullanılacak platformlar, uygulanacak stratejiler vb. pek çok konuya göre değişkenlik gösterebilir.

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama nasıl yapılır sorusunun cevabı bir ya da birkaç cümle ile anlatılabilecek kadar basit bir konu değildir. Bu sorunun cevabını bulabilmek için öncelikle bir dijital pazarlama uzmanı olunmalı ya da bir dijital pazarlama uzmanı veya ajansı ile çalışılmalıdır.

Dijital Pazarlama Programları Nelerdir?

Aslında doğrudan dijital pazarlama programları olarak nitelendirilebilecek program ya da programlar yoktur. Dijital pazarlamanın hangi kategorilerde hizmet sağlanacaksa ona yönelik kullanılacak programlar bulunur. Örneğin Google webmaster araçları birer dijital pazarlama programı olarak sayılabilir veya SEO ve Google Ads çalışmalarında özellikle kullanılan Screaming Frog, Semrush, Ahrefs birer dijital pazarlama aracıdır. Bir örnekle daha nitelendirecek olursak e-posta pazarlamada kullanılan Hubspot ve Mailchimp gibi programlar da birer dijital pazarlama programıdır.

Dijital Pazarlama Reklamcılığı Nedir?

Aslında dijital pazarlama reklamcılığı ile dijital pazarlama birebir aynı şeydir çünkü dijital pazarlama hem reklamcılığı hem de pazarlamayı kapsayan bir terimdir. Ancak dijital pazarlama ile dijital reklamcılığı birbirinden farklı gören çok fazla insan olduğunu inkar edemeyiz.

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir?

Dijital pazarlama zaten sosyal medya yönetimini, reklamcılığını ve pazarlamasını da içerse de dijital pazarlama ve sosyal medyayı birbirinden ayrı görerek hareket eden müşteri ve uzman kitlesi de oldukça fazladır. Bu durum sosyal medya pazarlamasının dahi başlı başına kapsamlı bir alan olmasından kaynaklanmaktadır.

Emlak Sektöründe Dijital Pazarlama Yapılabilir mi?

Emlak sektöründe dijital pazarlama yapılabilir. Dijital pazarlamanın yapılamayacağı neredeyse hiçbir sektör yoktur. Dolayısıyla dinamik bir sektör olan emlak sektöründe de dijital pazarlama elbette yapılabilir.

Gayrimenkul Sektöründe Dijital Pazarlama Yapılabilir mi?

Dijital pazarlamanın yapılamayacağı neredeyse hiçbir sektörün olmadığından bahsetmiştim. Buna bağlı olarak gayrimenkul sektöründe dijital pazarlama çalışmaları yapılabilir diyebiliriz.

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Dijital pazarlama kanalları, dijital pazarlamanın yapılabileceği hemen her yerdir. En çok tercih edilen dijital pazarlama kanallarından bahsedecek olursak Google, Yandex, Bing gibi arama motorları ile birlikte Facebook, Instagram, LinkedIn gibi sosyal medya platformlarıdır diyebiliriz.

Profesyonel Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Bulunur?

Türkiye’de işini hakkıyla yapan pek çok dijital pazarlama uzmanı bulmak mümkündür. Bir dijital pazarlama uzmanı her ne kadar “terzi kendi söküğünü dikemez” mantığı devreye çokca zaman girse de kendini bulunabilir kılmalı ve kolayca ulaşılabilir olmalıdır.

Profesyonel Dijital Pazarlama Ajansı ile mi Çalışılmayı Yoksa Uzmanı ile mi?

Bazı markalar bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışmak isterken bazıları ise bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmayı tercih edebilmektedir. Bir uzmanla çalışmanın avantajları ve dezavantajları olduğu gibi bir ajans ile çalışmanın da avantajları ve dezavantajları olacaktır. Burada benim şahsi tavsiyem bir uzman ile çalışılması ve bir uzmanın kontrolünde ilerlenmesi olacaktır.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir?

Dijital Pazarlama Danışmanlığı; tamamen danışmanlık hizmeti üzerine kurulu bir hizmettir. Bu hizmet ile tüm dijital pazarlama çalışmalarında profesyonel danışmanlık alınır ve çalışmaların kusursuz yürütülmesi sağlanır.

Dijital Pazarlama Fiyatları Ne Kadar?

Dijital pazarlama fiyatları ve dijital pazarlama ücretleri, dijital pazarlama hizmeti almak isteyen hemen herkesin en çok merak ettiği konulardan biridir. Dijital pazarlama çalışmalarında bir uzmanın ya da ajansın uygulayacağı ücret, sağlanacak olan hizmetin kapsamına göre değişeceğinden sabit bir fiyat verilmesi söz konusu değildir.

Google Dijital Pazarlama Kanalı mıdır?

Google, dijital pazarlamanın vazgeçilmez kanallarından biridir çünkü Google Ads, bir dijital pazarlama kanalıdır ve en çok tercih edilen dijital pazarlama kanallarından biridir.

Bankacılıkta Dijital Pazarlama Çalışması Yapılabilir mi?

Bankacılıkta dijital pazarlama çalışması elbette yapılabilir. Nitekim birçok banka dijital pazarlama çalışmaları yapmakta ve potansiyel kitlesiyle sürekli iletişim kurmaktadır.

Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

Dijital pazarlama söz konusu internet dünyası olduğunda neredeyse her yerde kullanılır. Dijital pazarlamanın temelleri zaten dijital dünyada uygulanacak olan reklam ve pazarlama çalışmalarını hedeflemektedir.

Dijital Pazarlama Fikirleri Nasıl Bulunur?

Dijital pazarlama fikirleri bulabilmek için öncelikle doğru analizlerin yapılması ve analizler sonucu elde edilen verilerin doğru bir şekilde değerlendirilmesi gerekir.

Şehre Özel Dijital Pazarlama Ajansları veya Uzmanları ile Çalışılması Mantıklı mıdır?

Bazı dijital pazarlama ajansları İstanbul dijital pazarlama ajansı, İzmir dijital pazarlama ajansı, Gaziantep dijital pazarlama ajansı, Ankara dijital pazarlama ajansı, Antalya dijital pazarlama ajansı gibi şehre özel bir dijital pazarlama ajansı olduğunu belirterek sadece o şehirde hizmet vermeyi hedeflemeyi tercih etmektedir ancak gerçek bir dijital pazarlama ajansı herhangi bir şehre, ülkeye ve bölgeye göre sorunsuz hizmet sağlayabilmektedir.

Aynı şekilde bir uzmanla çalışmak isteyen markalar ve şirketler İstanbul dijital pazarlama uzmanı, İzmir dijital pazarlama uzmanı, Gaziantep dijital pazarlama uzmanı, Ankara dijital pazarlama uzmanı, Antalya dijital pazarlama uzmanı gibi terimlerle sadece o şehre özel bir uzmanla çalışmayı tercih edebiliyorlar ancak gerçek bir dijital pazarlama uzmanı şehir, ülke, bölge fark etmeksizin sorunsuz hizmet sağlayabilmektedir.

Dijital Pazarlama İletişimi Nedir?

Dijital pazarlama iletişimi, dijital pazarlama çalışmaları doğrultusunda müşteriler ve potansiyel müşteri kitlesi ile kurulan iletişimi ifade etmektedir. Dijital pazarlama iletişiminde kullanılacak olan dil, içerikler ve iletişimin kurulduğu hedef kitle son derece önemlidir.

× WhatsApp