Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Danışmanlığı; bir dijital pazarlama uzmanı veya ajansı ile çalışarak dijital mecralardaki tüm reklam ve pazarlama çalışmalarından maksimum verim almanızı sağlayacak günümüzün en çok aranan hizmetlerinden biridir. Çünkü dijital platformların ve bu platformlardaki kullanıcı sayısının artışı ile birlikte dijital mecralardaki reklam ve pazarlama çalışmaları ciddi bir değer kazanmış olup yapılacak çalışmaların maksimum verim verebilmesi için işin başında uzman birinin veya birilerinin olması elzemdir.

Günümüz şartlarında küçük işletmelerden global şirketlere kadar herkes dijital dünyada yer almak ve dijital reklam ve pazarlama çalışmalarıyla hedef kitlelerine ulaşarak ürünlerini, hizmetlerini ve isimlerini duyurmak istemektedir. Ancak her ne kadar pek çok dijital platform en amatör kişinin bile kolayca reklam verebileceği bir sistem sunsa da dijital pazarlama çalışmaları ciddi anlamda profesyonellik ve uzmanlık gerektirir. Dijital pazarlamayı geleneksel pazarlamadan daha avantajlı hale getiren hedef kitle optimizasyonu, bütçe optimizasyonu, ölçümlenebilir verilere dayanarak yapılan performans optimizasyonları gibi birçok konuda reklamları maksimum verim sağlayacak kaliteye getirecek çalışmalar ancak bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışarak ve dijital pazarlama danışmanlığı alarak mümkündür.

Eğer siz de dijital dünyada reklam ve pazarlama çalışmaları ile yer almak, rakiplerinizin önüne geçmek, potansiyel müşterilerinize ulaşmak, ürün ve hizmetlerinizin satışlarını arttırıp marka bilinirliğinizi yükseltmek istiyor ve bunu da en profesyonel şekilde yapmak istiyorsanız aşağıdaki formu doldurarak benimle iletişime geçebilir, ücretsiz bilgi alarak hemen dijital dünyadaki yerinizi alabilirsiniz.

CAPTCHA Resmi

Bu sayede spam e-postaların önüne geçilmektedir, anlayışınız için teşekkürler.

İçindekiler

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir?

Dijital Pazarlama Danışmanlığı; arama motorları, sosyal medya platformları ve diğer tüm dijital platformlarda yapılacak olan reklamların ve pazarlama çalışmaların en verimli şekilde yapılıp maksimum fayda alınmasını sağlayan bir danışmanlık hizmetidir.

Daha açıklayıcı bir şekilde anlatacak olursam eğer dijital pazarlama danışmanlığı hizmeti alan bir işletme veya şirket, danışmanlık hizmetini sağlayacak olan dijital pazarlama uzmanının vereceği kapsamlı danışmanlık ve hizmetler sayesinde hem reklam ve pazarlama çalışmalarına ayırdığı bütçeden maksimum verim alır hem de hedef kitlesine doğru yerde doğru zamanda ve doğru şekilde ulaşarak rakiplerine fark atıp marka bilinirliğini ve satışlarını arttırır.

Arama motoru araştırmalarında veya sosyal medya platformlarında gezinirken ulaşılabilecek çok fazla dijital pazarlama uzmanı, ajansı veya danışmanı ünvanına sahip kişileri ya da firmaları bulmak ve dijital pazarlama danışmanlığı adı altında hizmet almak mümkündür. Ancak gerçek anlamda olması gerektiği gibi dijital pazarlama danışmanlığı hizmeti sunan dijital pazarlama uzmanı veya ajansı yok denecek kadar az olup ayrıca genel olarak tekdüze hizmet sağlanmaktadır. Halbuki dijital pazarlama danışmanlık hizmeti son derece kapsamlı olup tekdüze değil tamamen hizmeti alan şirkete göre planlanması gereken ciddi bir hizmettir.

Ne yazık ki dijital pazarlama dünyasına herkesten biraz daha fazla hakim olan ve bunu kazanca dönüştürmek isteyen birçok kişi kendini dijital pazarlama uzmanı veya dijital pazarlama danışmanı olarak öne sürüp birçok işletme ve şirkette hayal kırıklığı yaşatabiliyor, bundan dolayı da daha önce tam profesyonel dijital pazarlama danışmanlığı almamış olanların dijital pazarlamaya bakış açılarını olumsuz etkiliyor.

Bu nedenle dijital pazarlama danışmanlığı hizmeti alırken mutlaka bu hizmeti profesyonel birinden almak ve hizmetin tamamen işletmeye, şirkete veya markaya özel projelendirilmesi gerekir.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Hangi Hizmetleri Kapsar?

Dijital pazarlama danışmanlığı kapsamında alınacak olan hizmetler, hizmeti alacak işletme ya da şirketin ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulmaktadır. Çünkü hizmet alan her işletme ya da şirket aynı şartlara ve koşullara sahip olmayacaktır. Ancak genel anlamda bir dijital pazarlama danışmanlığı hizmeti hangi alt hizmetleri içerir sorusuna cevap verecek olursam aşağıdaki alt hizmetleri içerir:

 • Web Tasarım ve Yönetim Hizmeti
 • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)
 • Google Ads Yönetimi (Google Adwords)
 • Sosyal Medya Danışmanlığı (Yönetim, Reklam ve Pazarlama)
 • İçerik Pazarlaması (Content Marketing)
 • E-Posta Pazarlama (E-Mail Marketing)
 • Influencer Pazarlama (Influencer Marketing)

Dijital pazarlama danışmanlığı için hizmet alım anlaşması sağlandıktan sonra anlaşma yapılan dijital pazarlama uzmanının ilk olarak hizmet sağlayacağı işletme, şirket veya markayı detaylı bir şekilde inceleyip analiz etmesi, ardından da sağlanacak alt hizmetleri belirleyip her bir hizmet için planlama yapması gerekir. Örneğin hizmet alan bir şirketin hali hazırda var olan bir internet sitesi varsa ve bu site yapılacak çalışmaları karşılayacak düzeyde ise alt hizmet olarak web tasarım hizmeti vermesine lüzum olmaz ve ihtiyaç durumuna göre web yönetim hizmeti verebilir. Başka bir örnek ise eğer hizmet alan şirket için yapılan analizler ve incelemeler doğrultusunda potansiyel kitle e-posta pazarlamaya uygun değilse alt hizmet olarak e-posta pazarlama hizmeti vermesine gerek kalmaz.

Bu örnekler dışında yine değinilmesi gereken önemli konu, tüm alt hizmetler belirlendikten sonra mutlaka her bir hizmetin hizmet alana uygun bir şekilde planlanması ve uygulanması gerekir.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama danışmanlığı hizmeti almak istiyor ancak bu danışmanlığın nasıl yapıldığını, başka bir deyişle hizmeti doğru ve eksiksiz bir şekilde nasıl alacağınızı bilmiyorsanız dijital pazarlama danışmanlığı nasıl yapılır sorusunun cevabını başlıklar halinde aşağıdaki gibi verebilirim.

Ön Görüşme ve Hedefler

Dijital pazarlama danışmanlığına başlamadan önce ilk olarak dijital pazarlama uzmanı ile hizmet alanın bir toplantı ile ön görüşme gerçekleştirmesi, bu ön görüşmede uzmanın hizmet alandan sektöre, rakiplere ve hedeflere yönelik tüm bilgileri alması gerekir. Çünkü bir sonraki aşamaya geçmeden önce dijital pazarlama uzmanının tüm bilgi ve beklentilere hakim olması, hizmet alanın da bilgi verme ve beklentilerini dile getirme konusunda kendini rahat ve güvende hissetmesi gerekiyor.

Analiz ve İncelemeler

Ön görüşme ve hedeflerin belirlenmesi aşamasından sonra dijital pazarlama uzmanının hizmet alan için sektör ve hedef kitle analizlerini yapıp rakipleri incelemesi ve ayrıca rakiplere özel analizler yapması gerekir. Bu inceleme ve analizler sonrasında danışmanlık kapsamında hangi alt hizmetlere yer verileceğinin, hangi stratejilerin uygulanacağının ve hedeflere hangi süreçte ulaşılabileceğinin belirlenip raporlaştırılarak sunum halinde hizmet alana sunulması ve ardından uygulamaya geçilmesi gerekiyor.

Optimizasyon Süreci

Danışmanlık hizmeti kapsamında uygulamaya geçirilen tüm hizmetler ve çalışmaların periyodik olarak kontrol edilmesi, elde edilen verilere göre optimize edilmesi ve nihayetinde en yüksek performansın alınacağı hale getirilmesi, danışmanlıktan maksimum verim alınması açısından olmazsa olmazdır.

Raporlama

Danışmanın periyodik olarak yapılan çalışmalar ve alınan sonuçlarla alakalı hizmet alana rapor vermesi, süreçle alakalı neler yapılacağını anlatması, kendisi dışında hizmet alanın yapması gereken iyileştirme ve düzeltmeleri iletmesi gerekir.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde dijital pazarlama danışmanlığı ile ilgili en sık sorulan soruların cevaplarını aktarmaya çalışacağım. Bu soruları sizlerden gelen sorular ve talepler doğrultusunda sürekli olarak güncelleyeceğim gibi ayrıca aşağıdaki sorular dışında sormak istediğiniz bir şey olursa çekinmeden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama; dijital dünyada yapılan tüm reklam ve pazarlama çalışmalarının genel tanımıdır.

Daha detaylı bir açıklama yapacak olursam eğer dijital pazarlama; web siteleri, sosyal medya platformları, Google gibi arama motorları, e-posta iletileri vb. tüm dijital platformlarda metin, görsel, video gibi içerik türleriyle ve her bir platforma özel reklam ve pazarlama araçlarıyla yapılan tüm reklam ve pazarlama çalışmalarını içeren bir modern pazarlama tanımıdır.

Reklam ve pazarlama dünyası uzun zamandan beridir aktif bir dünya ve hem sürekli güncelleniyor hem de çağa uygun bir şekilde şekilleniyor. Nitekim son 20 yılı baz aldığımızda internetin hayatımıza girişi, sosyal medya platformlarının ortaya çıkışı ve artık araştırılan bir haberin, bilginin ya da herhangi bir şeyin tamamen internetten araştırılması gibi unsurlar, reklam ve pazarlama dünyasını da dijital dünyaya geçişe zorlamıştır.

İnsanların merak ettikleri bir bilgiyi internette kolayca arayıp bulabilmeleri, sosyal medya platformları ile sürekli etkileşim halinde ve çevrimiçi olmaları, dijital içerik üretebilmeleri ve her sektöre, kategoriye veya seçeneğe uygun platformların ortaya çıkışı ile beraber bu durum insanlara ne kadar kolaylık sağladıysa markaların ve işletmelerin de bir o kadar dikkatini çekmiştir. Çünkü bu durum, aynı zamanda insanlara kolayca ulaşabilmenin ve bir ürünün, hizmetin veya markanın reklamını yapabilme fırsatı sunmuştur.

Dijital pazarlama fırsatını elbette ilk fark eden ve hemen değerlendirmeye koyulan şirketler uzun bir süredir yaptıkları çalışmaların faydalarını görüyorlar ancak son 10 yıl içerisinde artık tüm markalar ve şirketler yüzünü dijital pazarlamaya ve burada ulaşılacak hedeflere çevirdiler diyebiliriz.

Dijital Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamaya oranla artık daha fazla tercih edilmesinin elbette haklı gerekçeleri bulunmaktadır. Bu gerekçeleri kısaca maddelendirmek istersek aşağıdaki gibi listeleyebiliriz:

 • Dijital pazarlama çalışmaları ölçümlenebilirdir; çalışmalara ayrılan bütçenin nereye nasıl harcandığını, ne kadar geri dönüş alındığını, kimlerle etkileşim kurulduğunu görebiliriz.
 • Geleneksel pazarlamaya kıyasla dijital pazarlama çalışmalarına çok daha uygun bütçeler ayrılabilir.
 • Pek çok alternatif kanal ve platform üzerinden reklam ve pazarlama çalışması yapılabilir.
 • Hedef kitle ve demografi analizi ile sadece hedef kitleye ve olması gereken demografik verilere uyan kişilerle etkileşim kurulabilir.
 • Çalışmalar herhangi bir zamanda başlatılıp herhangi bir zamanda isteğe bağlı olarak kolayca duraklatılabilir veya tamamen durdurulabilir.

Temel olarak öne çıkan avantajlar bunlar olsa da aslında istenildiğinde dijital pazarlamanın avantajları çok daha ayrıntılı bir şekilde anlatılabilir ancak sanırım bu avantajlar bile fazlasıyla yeterli olacaktır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir?

Dijital Pazarlama Uzmanı; kısaca dijital pazarlama çalışmalarını yöneten profesyonellere verilen bir isimdir.

Daha detaylı bahsedecek olursam, dijital pazarlama uzmanı; dijital pazarlama çalışmaları öncesi yapılması gereken tüm analizleri yapan, uygulanacak dijital pazarlama stratejilerin neler olacağını belirleyen, dijital pazarlama çalışmalarını başlatan ve süreci yöneten profesyonellerin sahip olduğu unvandır.

Bir dijital pazarlama uzmanı, dijital kanallarda yapılacak olan tüm reklam ve pazarlama çalışmalarına hakim ve süreci kusursuz yönetebilecek kapasitede profesyonel olmalıdır. Bu noktadaki en büyük sorun sadece SEO, sosyal medya yönetimi vb. konularında uzman olan kişilerin de kendilerine dijital pazarlama uzmanı demesidir ancak gerçek bir dijital pazarlama uzmanı tüm dijital pazarlama türleri ve stratejilerine hakim olmalıdır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama uzmanı; hali hazırda var olan veya sıfırdan uygulanacak olan tüm dijital pazarlama çalışmalarını yönetir.

Bir dijital pazarlama uzmanı ile anlaşmaya varıldığında bu uzman ilk olarak şu ön çalışmaları gerçekleştirir:

 • Hizmet sağlayacağı şirketin internet sitesini Google Analytics, Google Search Console, Google Tag Manager, Yandex Metrika vb. webmaster araçlarıyla bağlantılı hale getirir ve hem bu araçlar hem de özel dijital pazarlama araçları ile internet sitesini analiz eder.
 • İnternet sitesini başta SEO olmak üzere kullanıcı deneyimi, hız vb. faktörlere bağlı olarak inceleyip analiz ettikten sonra markanın sosyal medya hesaplarını inceleyip hem bu hesapların yine webmaster araçları ve özel araçlarla entegrasyonunu sağlayıp hem de eksiklerini tespit eder ve hesapları kusursuz hale getirir.
 • Markanın hitap ettiği hedef kitleyi detaylı bir şekilde analiz eder. Hedef kitlenin demografik verilerini, hangi arama terimlerini kullandığını, hangi mecralarda aktif olduğunu ve yer aldıkları müşteri sınıfını belirler.
 • Markanın rakiplerini analiz eder ve rakiplere kıyasla hangi konularda eksikler olduğunu ve hangi konularda neler yapılması gerektiğini tespit eder.
 • Elde edilen veriler doğrultusunda uygulanacak olan dijital pazarlama stratejileri ve çalışmalarını oluşturup uygulamaya başlar, uygulamanın başından sonuna kadar tüm süreci yakından takip edip gerekli düzeltmeleri ve müdahaleleri gerçekleştirir.

Kısaca özetleyecek olursak; dijital pazarlama uzmanı bir dijital pazarlama çalışmasını başından sonuna kadar kurgulayan, yöneten ve yürüten kişidir.

Dijital Pazarlama Danışmanı Nedir?

Dijital Pazarlama Danışmanı; dijital pazarlama danışmanlığı sunan ve dijital pazarlama alanında uzmanlaşan kişilere verilen unvandır.

Dijital pazarlama uzmanı da diyebileceğimiz dijital pazarlama danışmanları, dijital pazarlama kapsamına giren tüm pazarlama stratejilerinde uzmandırlar ve danışmanlık hizmeti sağladıkları marka ve işletmeler için gerekli nokta atışı dijital pazarlama alt hizmetlerini yaptıkları analizler doğrultusunda tespit ederek danışanlarına fayda sağlamaktadır.

İnternette pek çok dijital pazarlama unvanını kullanan kişiye denk gelmek mümkündür ancak ne yazık ki her dijital pazarlama danışmanı unvanını kullanan gerçekten bir dijital pazarlama danışmanı olmayabiliyor.

Dijital pazarlamanın yoğun kullanımına ve tercihine rağmen günümüzde hala tam ve net bir şekilde ifade edilememesinden kaynaklı olarak esas uzmanlık alanı sadece sosyal medya yönetimi, SEO, Google Ads vb. olan kişiler dahi kendilerine dijital pazarlama uzmanı ve dijital pazarlama danışmanı diyebilmektedir.

Gerçek anlamda bir dijital pazarlama uzmanı, tüm dijital pazarlama alt hizmetlerine hakim olmalı ve bu bağlamda tüm dijital pazarlama çalışmalarını takip edebilecek uzmanlığa sahip olmalıdır.

Dijital Pazarlama Danışmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama danışmanı; kısa ve net bir şekilde tanımlayacak olursak tüm dijital pazarlama çalışmalarını yürüten ve yöneten kişidir. Yani söz konusu dijital pazarlama danışmanlığı ise bu danışmanlığı sağlayacak olan dijital pazarlama danışmanıdır.

Daha geniş kapsamda dijital pazarlama danışmanı ne iş yapar tanımlayacak olursak dijital pazarlama danışmanı; hizmet sağlayacağı markanın veya işletmenin;

 1. Web sitesini ve sosyal medya hesaplarını inceleyerek eksiklerin giderilmesini sağlamalı ve kusursuz hale getirmelidir.
 2. Reklam ve pazarlaması yapılacak olan ürün ve hizmetlerin eksiksiz bir şekilde analizlerini gerçekleştirmeli, doğru hedef kitleyi belirlemelidir.
 3. Doğru hedef kitleye ulaşılabilecek en iyi ve ideal dijital kanalları tespit etmeli ve bu kanalların en doğru şekilde nasıl değerlendirilebileceğini keşfetmelidir.
 4. Ürün, hizmet ve potansiyel müşteri kitlesinin yanı sıra rakipleri de analiz etmeli ve analizler sonucu elde edilen verileri dijital pazarlama stratejilerine dahil etmelidir.
 5. Uygulanacak olan dijital pazarlama stratejilerini en iyi şekilde belirlemeli ve hem uygulama öncesi hem de çalışma süreci boyunca çalışmaları takip edip gerekli müdahaleleri ve kontrolleri gerçekleştirmelidir.

Dijital Pazarlama Danışmanlık Ücretleri Ne Kadar?

Dijital pazarlama danışmanlık ücretleri, sunulacak olan ve dijital pazarlamanın alt hizmetleri olan hizmetlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle de sabit bir ücretlendirme politikasından bahsetmek doğru olmaz. Bazı uzmanlar, danışanlar ve ajanslar tarafından sunulan dijital pazarlama paketleri ya da sabit aylık dijital pazarlama danışmanlığı ücretleri bulunabiliyor ancak gerçek anlamda dijital pazarlama danışmanlığı hizmetlerinde sabit fiyatların söz konusu olması mümkün değildir.

Dijital Pazarlama Yönetim Danışmanlığı Nedir?

Dijital pazarlama yönetim danışmanlığı ile dijital pazarlama danışmanlığı aynı hizmeti ifade etmektedir. Aradaki fark ise sadece bu hizmeti sunan bazı kişilerin ve dijital pazarlama danışmanlığı firmalarının dijital pazarlama yönetim danışmanlığı terimini kullanmayı tercih etmesidir.

Dijital Pazarlama Danışmanı Hangi Alanlarda Uzman Olmalıdır?

Bir dijital pazarlama danışmanı; SEO, Google Ads, e-posta pazarlama, sosyal medya reklamcılığı, içerik pazarlama, influencer pazarlama vb. birçok konuda uzman olmalıdır.

Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir?

Dijital pazarlama stratejisi, bir dijital pazarlama çalışmasında uygulanacak olan stratejiyi belirten terimdir. Tüm dijital pazarlama çalışmalarında mutlaka benzersiz ve sonuç getirecek dijital pazarlama stratejisi ya da stratejileri olmalıdır.

Dijital Pazarlama Ajansı Nedir?

Tamamen dijital pazarlama alanında hizmet veren ajanslara Dijital Pazarlama Ajansı adı verilir. Tamamen dijital pazarlama üzerine kurulu olan ajanslar bu terimi kullanırken dijital pazarlama dışında hizmet veren ajanslar da dijital pazarlama ajansları olarak lanse edilebiliyor.

Dijital Pazarlama Uzmanlığı Nasıl Sağlanır?

Dijital pazarlama uzmanlığı için öncelikle dijital pazarlamanın ne olduğunu, hangi yöntemleri içerdiğini, hangi kanallarla gerçekleştirildiği ve strateji oluşturma teknikleri bilinmeli, tüm dijital pazarlama süreçlerine hakim olunmalı ve tüm dijital pazarlama kanallarının yönetiminde tam bilgi sahibi olunmalıdır.

Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Dijital pazarlama teknikleri yapılacak olan dijital pazarlama çalışmalarının kapsamına göre değişkenlik gösteren tekniklerdir. Bu teknikler kullanılacak platformlar, uygulanacak stratejiler vb. pek çok konuya göre değişkenlik gösterebilir.

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama nasıl yapılır sorusunun cevabı bir ya da birkaç cümle ile anlatılabilecek kadar basit bir konu değildir. Bu sorunun cevabını bulabilmek için öncelikle bir dijital pazarlama uzmanı olunmalı ya da bir dijital pazarlama uzmanı veya ajansı ile çalışılmalıdır.

Dijital Pazarlama Programları Nelerdir?

Aslında doğrudan dijital pazarlama programları olarak nitelendirilebilecek program ya da programlar yoktur. Dijital pazarlamanın hangi kategorilerde hizmet sağlanacaksa ona yönelik kullanılacak programlar bulunur. Örneğin Google webmaster araçları birer dijital pazarlama programı olarak sayılabilir veya SEO ve Google Ads çalışmalarında özellikle kullanılan Screaming Frog, Semrush, Ahrefs birer dijital pazarlama aracıdır. Bir örnekle daha nitelendirecek olursak e-posta pazarlamada kullanılan Hubspot ve Mailchimp gibi programlar da birer dijital pazarlama programıdır.

Dijital Pazarlama Reklamcılığı Nedir?

Aslında dijital pazarlama reklamcılığı ile dijital pazarlama birebir aynı şeydir çünkü dijital pazarlama hem reklamcılığı hem de pazarlamayı kapsayan bir terimdir. Ancak dijital pazarlama ile dijital reklamcılığı birbirinden farklı gören çok fazla insan olduğunu inkar edemeyiz.

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir?

Dijital pazarlama zaten sosyal medya yönetimini, reklamcılığını ve pazarlamasını da içerse de dijital pazarlama ve sosyal medyayı birbirinden ayrı görerek hareket eden müşteri ve uzman kitlesi de oldukça fazladır. Bu durum sosyal medya pazarlamasının dahi başlı başına kapsamlı bir alan olmasından kaynaklanmaktadır.

Emlak Sektöründe Dijital Pazarlama Yapılabilir mi?

Emlak sektöründe dijital pazarlama yapılabilir. Dijital pazarlamanın yapılamayacağı neredeyse hiçbir sektör yoktur. Dolayısıyla dinamik bir sektör olan emlak sektöründe de dijital pazarlama elbette yapılabilir.

Gayrimenkul Sektöründe Dijital Pazarlama Yapılabilir mi?

Dijital pazarlamanın yapılamayacağı neredeyse hiçbir sektörün olmadığından bahsetmiştim. Buna bağlı olarak gayrimenkul sektöründe dijital pazarlama çalışmaları yapılabilir diyebiliriz.

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Dijital pazarlama kanalları, dijital pazarlamanın yapılabileceği hemen her yerdir. En çok tercih edilen dijital pazarlama kanallarından bahsedecek olursak Google, Yandex, Bing gibi arama motorları ile birlikte Facebook, Instagram, LinkedIn gibi sosyal medya platformlarıdır diyebiliriz.

Profesyonel Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Bulunur?

Türkiye’de işini hakkıyla yapan pek çok dijital pazarlama uzmanı bulmak mümkündür. Bir dijital pazarlama uzmanı her ne kadar “terzi kendi söküğünü dikemez” mantığı devreye çokca zaman girse de kendini bulunabilir kılmalı ve kolayca ulaşılabilir olmalıdır.

Profesyonel Dijital Pazarlama Ajansı ile mi Çalışılmayı Yoksa Uzmanı ile mi?

Bazı markalar bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışmak isterken bazıları ise bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmayı tercih edebilmektedir. Bir uzmanla çalışmanın avantajları ve dezavantajları olduğu gibi bir ajans ile çalışmanın da avantajları ve dezavantajları olacaktır. Burada benim şahsi tavsiyem bir uzman ile çalışılması ve bir uzmanın kontrolünde ilerlenmesi olacaktır.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir?

Dijital Pazarlama Danışmanlığı; tamamen danışmanlık hizmeti üzerine kurulu bir hizmettir. Bu hizmet ile tüm dijital pazarlama çalışmalarında profesyonel danışmanlık alınır ve çalışmaların kusursuz yürütülmesi sağlanır.

Dijital Pazarlama Fiyatları Ne Kadar?

Dijital pazarlama fiyatları ve dijital pazarlama ücretleri, dijital pazarlama hizmeti almak isteyen hemen herkesin en çok merak ettiği konulardan biridir. Dijital pazarlama çalışmalarında bir uzmanın ya da ajansın uygulayacağı ücret, sağlanacak olan hizmetin kapsamına göre değişeceğinden sabit bir fiyat verilmesi söz konusu değildir.

Google Dijital Pazarlama Kanalı mıdır?

Google, dijital pazarlamanın vazgeçilmez kanallarından biridir çünkü Google Ads, bir dijital pazarlama kanalıdır ve en çok tercih edilen dijital pazarlama kanallarından biridir.

Bankacılıkta Dijital Pazarlama Çalışması Yapılabilir mi?

Bankacılıkta dijital pazarlama çalışması elbette yapılabilir. Nitekim birçok banka dijital pazarlama çalışmaları yapmakta ve potansiyel kitlesiyle sürekli iletişim kurmaktadır.

Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

Dijital pazarlama söz konusu internet dünyası olduğunda neredeyse her yerde kullanılır. Dijital pazarlamanın temelleri zaten dijital dünyada uygulanacak olan reklam ve pazarlama çalışmalarını hedeflemektedir.

Dijital Pazarlama Fikirleri Nasıl Bulunur?

Dijital pazarlama fikirleri bulabilmek için öncelikle doğru analizlerin yapılması ve analizler sonucu elde edilen verilerin doğru bir şekilde değerlendirilmesi gerekir.

Dijital Pazarlama İletişimi Nedir?

Dijital pazarlama iletişimi, dijital pazarlama çalışmaları doğrultusunda müşteriler ve potansiyel müşteri kitlesi ile kurulan iletişimi ifade etmektedir. Dijital pazarlama iletişiminde kullanılacak olan dil, içerikler ve iletişimin kurulduğu hedef kitle son derece önemlidir.