SEO

Kısa ve hızlı bir tanım yapacak olursak; bir web sitesinin optimizasyonu yaparak Google gibi arama motoru aramalarında belli anahtar kelimelerde ilk sıralarda çıkmasını sağlamaya SEO, bu hizmeti sağlayan profesyonellere de SEO Uzmanı denilmektedir.

SEO hizmetini uzun soluklu projelere, birden fazla projeye ve ajanslar arayan kişiler ile şirketler; SEO Danışmanlığı, SEO Danışmanlık Hizmeti gibi hizmet arayışı sağlarken ayrıca SEO Danışmanı arayışı da bir o kadar fazladır. Bunun nedeni ise bazı projelerin ihtiyaç duyduğu SEO hizmetinin uzun soluklu olmasından, birden fazla SEO hizmeti gerektiren proje olmasından ya da bir ajansın SEO hizmetine dolayısıyla bir SEO uzmanına ihtiyaç duymasından kaynaklanmaktadır.

Bazı durumlarda ise SEO hizmeti almak isteyen kişi ya da şirketler, SEO alanındaki tüm kontrolü ve yönetimi tek bir SEO uzmanı kontrolüne bırakmak istemektedir. Bu sayede alanında uzman gerçek bir SEO uzmanı ile çalışmaya başladıklarında aldıkları hizmeti bir danışmanlık hizmeti olarak almaya devam edip çalıştıkları uzmanı kendilerinin SEO Danışmanı olarak görmektedir.

SEO aslında uzun zamandan beridir var olan bir dijital pazarlama çalışması olmasına karşın popülerliği son birkaç yıl içerisinde, özellikle e-ticaretin ve artık her şeyin internetten aranması sonucu büyük oranda artması sonucu çok aranan bir hizmet olmuştur. Çünkü e-ticaret siteleri ya da kurumsal siteler fark etmeksizin tüm markalar, şirketler ve kişiler potansiyel müşterileri tarafından kolayca bulunabilir olmak istemektedir. Bunu da reklam çalışmalarını ayrı tutacak olursak sağlayacak olan en önemli şey SEO çalışmalarıdır.

Eğer bir anahtar kelime grubunda veya bütünsel olarak bir web sitesinin potansiyel müşteriler tarafından Google, Yandex, Bing vb. tüm arama motorlarında ilk sıralarda yer alması isteniyorsa mutlaka SEO Hizmeti alınması gerekir. Tabi ki SEO hizmeti alırken de mutlaka gerçek bir SEO uzmanı ile çalışılması önem arz ediyor. Çünkü maalesef başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada SEO çalışmalarını profesyonel bir şekilde yapamayıp kendini SEO uzmanı olarak tanıtan çok fazla kişi bulunmaktadır.

Eğer gerçek ve profesyonel bir SEO uzmanı arıyorsanız şu anda doğru adrestesiniz ve tek yapmanız gereken bir SEO uzmanı ile çalışarak SEO hizmeti ve SEO danışmanlığı kapsamında neler yapıldığını öğrenmek için zaman kaybetmeden doğrudan benimle iletişime geçmek olacaktır.

CAPTCHA Resmi

Bu sayede spam e-postaların önüne geçilmektedir, anlayışınız için teşekkürler.

Profesyonel SEO Hizmeti İçeriği

SEO hizmeti almak istiyor ancak alacağınız hizmetin gerçekten profesyonelce sunulup sunulmayacağını bilmiyorsanız bu durumda dikkat etmeniz gereken belli başlı unsurlar olacaktır.

Gerçekten profesyonel bir şekilde sağlanan SEO hizmeti neleri kapsar ve hangi alt hizmetleri içerir anlatmak gerekirse aşağıdaki gibi başlıklandırıp açıklayabilirim:

Detaylı Teknik SEO Analizi

Teknik SEO Analizi; SEO hizmetinin sağlanacağı web sitesinin teknik açıdan kapsamlı bir şekilde analiz edilmesini içeren bir çalışmadır.

Teknik SEO analizi kapsamında ilgili internet sitesi özel araçlarla taranız ve kod yapısı, url yapısı, görsel boyutları, canonical yapısı gibi tüm yapıları A’dan Z’ye incelenir ve elde edilen sonuçlara göre yapılması gereken müdahaleler ve düzenlemeler gerçekleştirilir.

Anahtar Kelime Analizi

Anahtar Kelime Analizi; SEO kapsamında ilgili internet sitesindeki ürün, hizmet ve içeriklerden yola çıkılarak yapılan analiz işlemidir.

Anahtar kelime analizi kapsamında SEO hizmetinin sağlanacağı internet sitesindeki ürünler, hizmetler vb. öne çıkılmak istenen içeriklere özel internet kullanıcıları tarafından en çok kullanılan kelime öbekleri, rekabet oranları ve aranma hacimleri analiz edilerek özellikle içerik çalışmaları bu anahtar kelimelere göre planlanır.

Rakip Analizi

Rakip Analizi, hizmet sağlanacak internet sitesinin öne çıkması planlanan anahtar kelimelerdeki sektörel rakiplerinin incelendiği bir çalışmadır.

Rakip analizi yapılması için hem hizmet sağlanacak olan şirket tarafından bilgileri sağlanan rakiplerin hem de elde edilen anahtar kelimeler doğrultusunda ortaya çıkan rakiplerin web siteleri kapsamlı bir şekilde analiz edilir. Bu sayede tüm rakipleri geride bırakacak hamleler neler olmalı ve hangi stratejiler yürütülmeli belirlenmektedir.

İçerik Analizi

İçerik Analizi, SEO hizmeti sağlanacak internet sitesinin içerik açısından detaylı bir şekilde analiz edildiği bir çalışmadır.

İçerik analizi kapsamında hizmet sağlanacak internet sitesinin tüm sayfaları içerik gücü açısından ne durumda, hangi sayfalar zayıf içeriğe sahip, hangi sayfalar alakasız içeriğe sahip gibi tüm durumlar analiz edilerek bu durumların önüne geçilmesi için gereken çalışmalar planlanır. Ayrıca içeriklerde H1-H6 başlıklandırma yapıları, görsellerin alt metinleri, iç ve dış bağlantıların yapıları gibi daha pek çok durum da incelenerek yapılması gerekli müdahaleler planlamalara dahil edilir.

Webmaster ve SEO Araçlarının Kurulumları

Tüm analizler yapıldıktan ve izlenecek stratejiler ile uygulanacak planlar belirlendikten sonra yapılması gereken en önemli işlem webmaster araçları ile beraber özel olarak kullanılacak SEO araçlarının internet sitesi ile arasındaki bağlantının kurulmasıdır. Çünkü yapılacak çalışmalar ile izlenecek stratejilerin takibi, ölçümü ve müdahale edilmesi gereken durumların tespiti için bu aşama olmazsa olmazdır.

SEO hizmetlerinde kullanılması ve kurulması gereken webmaster araçları aşağıdaki gibidir:

Ayrıca bu araçların dışında özel olarak kullanılan premium SEO araçları bulunmaktadır ve bu araçlar aşağıdaki gibidir:

  • Screaming Frog
  • Semrush
  • Ahrefs

Stratejilerin ve Planların Uygulanması

Gerekli kurulumlar yapıldıktan sonra artık yapılması gereken tek şey yapılan analizler ve elde edilen verilerle birlikte hazırlanan planlar ve stratejilerin uygulama aşamasıdır. Bu sayede hem kontrollü ve planlı bir çalışma yürütülür hem de hiçbir ölçüm ve veri gözden kaçırılmadan çalışmaların başarılı sonuçlar elde etmesi sağlanır.

SEO Çeşitleri (Türleri)

İstisnasız olarak tüm SEO çalışmalarında olmazsa olmaz yapılması gereken birebir aynı çalışmalar yer alsa da bir internet sitesinde uygulanacak olan SEO stratejileri ve yapılması gereken çalışmalar, hizmet sağlanacak olan internet sitesinin ihtiyaç duyduğu SEO türüne göre değişkenlik gösterecektir çünkü SEO da kendi içinde alt kategorilere ayrılan bir hizmettir.

Genel anlamda SEO, bir internet sitesinin arama motorlarına çıkmasını sağlayan bir hizmet olsa da öne çıkılmak istenen bölge, internet sitesinin türü, dili, kategorisi ve rekabet durumu gibi faktörlere bağlı olarak SEO hizmeti aşağıdaki şekilde alt kategorilerle incelenebilir.

Lokal (Yerel) SEO

Kimileri tarafından Lokal SEO kimileri tarafından da Yerel SEO olarak anlandırılan Lokal (Yerel) SEO; hizmet sağlanacak web sitesinin belli bir il, ilçe ve bölge kapsamında arama motorlarında öne çıkmasını sağlayan bir hizmettir.

Lokal SEO veya diğer ağıyla Yerel SEO hizmetine ihtiyaç duyan pek çok kişi bu iki terimi kullanmak yerine İzmir SEO, İstanbul SEO, Ankara SEO, Gaziantep SEO, Antalya SEO gibi terimleri veya Ankara SEO Uzmanı, İzmir SEO Uzmanı, İstanbul SEO Ajansı gibi terimleri internetten arayarak bir SEO uzmanı aramaktadır.

Özellikle yerel işletmeler tarafından çok fazla tercih edilen bu Lokal (Yerel) SEO hizmeti, sadece yerel bir bölgeye ürün veya hizmet sağlayan işletmelerin ürün ve hizmet sağladıkları bölgede öne çıkmasını sağlayan bir hizmettir. Bu hizmet kapsamında internet sitesinin varlığı kadar Google Benim İşletmem, Yandex Haritalar, Apple Haritalar gibi çevrimiçi haritalar üzerinden yapılacak çalışmalar da büyük önem arz etmektedir.

Kurumsal SEO

Aynı zamanda B2B SEO da denilen Kurumsal SEO, adından da anlaşılacağı üzere kurumsal şirketlere özel olarak verilen bir SEO hizmetidir.

Kurumsal şirketlerin sundukları ürün ve hizmetler müşteri bazlı olacağı gibi aynı zamanda kurumsal iş dünyasına özel ve B2B (Business-to-Business) de olabilmektedir. Durum ne olursa olsun iki türlü de kurumsal şirketlerin potansiyel müşterilerle birlikte potansiyel iş birliklerini kaçırmaması için arama motorlarında ilgili internet siteleri aracılığı ile öne çıkmaları bu konuda oldukça elzemdir.

Kurumsal SEO hizmeti de tam olarak bu amaca yönelik olarak sunulan SEO hizmetini kapsamakta ve başarı sağlamaktadır.

E-Ticaret SEO

E-Ticaret SEO, tamamen e-ticaret sitelerine özel olarak uygulanan ve performansın yanı sıra satış odaklı stratejiler içeren SEO hizmetidir.

Söz konusu e-ticaret olunca istisna sektörler ve siteler olsa da rekabet büyük oranda üst düzeydir. Çünkü aynı ürünleri e-ticaret yoluyla satmak isteyen birçok web sitesi var olduğu gibi aynı zamanda tüm e-ticaret sitelerinin amacı potansiyel müşterilere arama motoru sonuçlarında üst sıralarda görünmek olduğundan SEO rekabeti oldukça yüksektir.

E-Ticaret SEO ile satışı yapılan ürünlerle beraber ürün kategorileriyle de arama motorlarında potansiyel müşterilere ilk sıralarda görünmek mümkün olup rekabet ne kadar üst düzey olursa olsun doğru stratejiler ve çalışmalarla başarı kaçınılmaz olacaktır.

Uluslararası SEO

Uluslararası SEO; İngilizce, Almanca, Arapça vb. yabancı dillere yönelik verilen SEO hizmetidir.

Ülkemizde birçok internet sitesi yerel dilimiz olan Türkçe olarak yayına alınıp SEO hizmetine de Türkçe dilinde ihtiyaç duyulabilir. Ancak uluslararası ticari ilişkileri olan ya da bunu hedefleyen internet sitelerinin hem dilleri arasında hedef ülkelerin dilinin de olması mutlaka olması gerektiği gibi alınması gereken SEO hizmeti de hedef ülke ya da ülkelerin dilinde olmak zorunda olduğu gibi yine hedef ülke ya da ülkelerin hedeflenmesi gerekmektedir.

Uluslararası SEO kapsamında hedef ülke veya ülkelere özel analizler, planlamalar ve stratejiler ile birlikte hedef ülkelerde kullanılan yerel dillere özel olarak yapılacak SEO çalışmaları kapsamında başarı elde edilmektedir.

Ek olarak uluslararası SEO hizmeti ihtiyaç duyulan dil kapsamında İngilizce SEO, Almanca SEO, Arapça SEO, Fransızca SEO gibi farklı isimlerle de lanse edilmektedir ve hiçbir dil ya da ülke fark etmeksizin Türkiye dışında tüm ülkelere ve Türkçe dışında tüm dillere göre yapılan SEO çalışmaları Uluslararası SEO hizmeti kapsamındadır.

Sektörel ve Mesleki SEO

Sektörel ve Mesleki SEO; reklam yasağı bulunan sektörlere ve mesleklere yönelik sunulan bir SEO hizmetidir.

Sektörel SEO ya da Mesleki SEO olarak da adlandırılan bu SEO hizmeti sayesinde hem dijital mecralarda hem de geleneksel mecralarda reklam yapması yasaklanan sektörlerden ve mesleklerden kişi ya da şirketlerin arama motorlarında ilgili aramalarda ilk sıralarda yer almaları ve potansiyel müşterilere erişmeleri sağlanır.

Sektörel ve Mesleki SEO kapsamında en çok ihtiyaç duyulan SEO hizmetleri aşağıdaki şekilde başlıklar halinde incelenebilir. Aşağıdaki meslekler ve sektörler dışında ayrıca reklam yasağı bulunan tüm meslek gruplarına SEO hizmeti sağlanabilmektedir.

Avukatlar için SEO

Avukatlarımız her ne kadar en çok aranan ve ihtiyaç duyulan meslek erbablarımızdan olsa da avukatlık mesleğinde reklam yasağı bulunmakta ve bu nedenle hiçbir avukat, dijital ve geleneksek reklam & pazarlama çalışmaları yapamamaktadır. İşte bu noktada avukatların yardımına Avukat SEO diye çokça aranan Avukatlar için SEO Hizmeti yetişmektedir.

Avukatların reklam yasağı var olsa da SEO hizmeti almalarının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bu sayede bir avukatlık bürosunun ya da bireysel çalışan bir avukatın kapsamlı bir internet sitesi ile beraber hizmet sağladığı hukuk konularında SEO hizmeti alarak öne çıkması ve potansiyel müvekkilleri tarafından görünür hale gelmesi son derece mümkündür.

Mali Müşavirler için SEO

Mali Müşavirlik mesleğine tabi kişilerin veya mesleki büroların dijital ve geleneksel kanallarda reklam yapmaları yasaktır. Bu nedenle mesleğe yeni atılan ve defter sayısını arttırmak isteyen pek çok mali müşavir, potansiyel müşteri edinme konusunda sıkıntı yaşamaktadır.

Her ne kadar reklam yasağı olsa da mali müşavirlerin SEO hizmeti almasının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bunu bilen mali müşavirlerin en çok aradığı ise iyi bir web sitesi tasarımı ile beraber profesyonel bir SEO hizmetidir. Bu kapsamda sunulan ve Mali Müşavir SEO olarak çokça aranan Mali Müşavirler için SEO Hizmeti ile ilgili hizmeti alan mali müşavirlerin Google gibi arama motorlarında potansiyel müşterilere görünür olması mümkündür.

Doktorlar için SEO

Avukatlar ve mali müşavirlerde olduğu gibi doktorluk mesleği de reklam yasağı olan meslekler arasındadır ve ne geleneksel ne de dijital alanda reklam yapmaları mümkün değildir.

Bu reklam yasağından dolayı internette SEO ile ilgili en çok yapılan aramalar arasında Doktor SEO arama terimine denk gelmek mümkündür çünkü doktorların reklam yapmaları yasak olsa da SEO hizmeti almalarının önünde herhangi bir engel yoktur ve bunu bilen doktorlarımız da internette kendilerine özel SEO hizmeti arayışı yapmaktadır.

Doktorlar için SEO hizmeti kapsamında branş fark etmeksizin tüm doktorların özel bir web sitesi ile sağlanan hizmetlerle alakalı anahtar kelimelerde internette görünür olmaları ve potansiyel müşteriler kazanmaları mümkündür.

Yukarıda SEO türleri dışında internette pek çok yerde karşılaşılabilecek Semantik SEO, Görsel SEO, Blackhat SEO, Whitehat SEO, Holistik SEO gibi terimlerle de karşılaşmak mümkündür ancak bu SEO çalışmaları daha çok çalışma sistemine yöneliktir.

Ayrıca YouTube SEO, Sosyal Medya SEO, Mobil SEO gibi SEO çalışmalarına da denk gelmek mümkündür. Bu SEO hizmetlerinden kısaca bahsetmek gerekirse; eğer alınmak istenen SEO hizmeti bir internet sitesine yönelik değil de bir YouTube kanalı, sosyal medya hesabı veya mobil uygulamaya yönelik isteniyorsa elbette SEO hizmeti alınması mümkündür.

SEO Danışmanlığı Nedir?

SEO Danışmanlığı; danışmanlık hizmeti kapsamında sunulan SEO hizmetidir.

SEO hizmeti arayışına girip SEO danışmanlığı kavramıyla karşılaşınca SEO danışmanlığı ne demek sorusunun çokça muhatabı olan SEO danışmanlığı hizmeti, sunulan SEO hizmetinin bir danışmanlık kapsamında sunulduğu bir hizmet olup uzun soluklu ve tam kapsamlı bir SEO hizmetidir.

Tüm SEO hizmetlerini kapsayacak şekilde sunulabilen SEO danışmanlığı, ayrıca belli bir SEO alt kategorisine yönelik olarak Kurumsal SEO danışmanlığı, e-ticaret SEO danışmanlığı, yerel SEO danışmanlığı olarak da verilebilmektedir. Yerel SEO danışmanlığında ortaya çıkan bir diğer durum ise aranan ya da verilecek hizmetin bir şehre yönelik olarak İzmir SEO danışmanlığı, Gaziantep SEO danışmanlığı, İstanbul SEO danışmanlığı gibi başlıklarla da verilmesidir.

SEO danışmanlığını arayanlar gibi ayrıca SEO danışmanlık hizmeti veren kişi ya da ajanslar, sundukları bu danışmanlık hizmetini Google SEO danışmanlığı, WordPress SEO danışmanlığı adlarıyla da lanse ettikleri gibi ayrıca ajanslar kendilerini SEO danışmanlık ajansı olarak tanıtabilmektedir.

SEO Danışmanı Nedir?

SEO danışmanlığı hizmetini sunan ve danışmanlık hizmetini yöneten SEO uzmanlarına SEO Danışmanı denilmektedir.

Kapsamlı SEO çalışmalarında birden fazla kişiden oluşan bir ekibin varlığı gerekebilir. Böyle durumlarda SEO danışmanı olarak bir danışmanın yönlendirmeleri ve sunduğu danışmanlık hizmetleri kapsamında yapılması gerekenler bir strateji haline getirilir, ayrıca stratejilerin uygulama süreci yakından takip edilir.

Ekip gerektirmeyen durumlarda da çalışılan SEO uzmanı bir danışmanlık hizmeti kapsamında SEO danışmanı olarak hizmet verebilmektedir.

Profesyonel SEO Danışmanlığı Kapsamında Hangi Hizmetler Sunulmaktadır?

Profesyonel bir SEO danışmanlığı hizmeti kapsamında standart bir SEO hizmetinde yer alan tüm alt hizmetler yer almaktadır. Özetle bahsetmek gerekirse aşağıdaki gibi başlıklandırabiliriz.

  • Detaylı Teknik SEO Analizi,
  • Anahtar Kelime Analizi,
  • Rakip Analizi,
  • İçerik Analizi,
  • Webmaster ve SEO Araçlarının Kurulumları,
  • Stratejilerin ve Planların Uygulanması.

Danışmanlık hizmetinin devreye girdiği nokta ise SEO hizmetinin uygulanacağı projenin bir danışman gözüyle analiz edilmesi, çalışma sürecinin takip edilmesi, ekip çalışması var ise ekibin bu noktada yönlendirilmesi ve kusursuz bir danışmanlık sürecinin yürütülmesidir.

Bazı uzmanlar ve ajanslar sundukları hizmeti Google SEO danışmanlığı, WordPress SEO danışmanlığı olarak farklı başlıklarla adlandırabiliyor ancak bir SEO danışmanlığı hizmetinde öncelik her zaman Google olsa bile tüm arama motorlarına yönelik çalışmalar yapılmalıdır ve gerçek bir SEO danışmanı sadece WordPress, Joomla, Opencart gibi CMS sistemler üzerinden değil tüm internet projeleri üzerinden hizmet verebilmelidir.

SEO Danışmanlık Ücretleri Ne Kadar?

SEO danışmanlık ücretleri; sunulacak olan SEO hizmetinin kapsamı, ayrılması gereken süreç, oluşturulması gereken ekip ve meydana çıkacak iş yoğunluğu gibi pek çok faktöre göre değişkenlik gösterebileceğinden sabit bir ücretten bahsetmek yanlış olacaktır.

Aylık SEO danışmanlığı kapsamında SEO danışmanlığı paketleri şeklinde ya da tamamen sabit SEO danışmanlığı ücretleri karşılığında sunulan SEO danışmanlığı hizmetleri de mevcuttur ancak her projeye ayrıca ilgi ve alaka gösterilmesi gerektiğinden bu SEO paketleri ve aylık SEO ücretleri durumları gerçek SEO danışmanları tarafından tasvip edilmemektedir.

SEO ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu başlık altında SEO ile ilgili en sık sorulan ve cevabı merak edilen soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Aşağıdaki soruların dışında ayrıca sormak istediğiniz ve cevabını merak ettiğiniz bir soru var ise benimle iletişime geçerek sorabilirsiniz.

SEO Nedir?

Bir internet sitesinin Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında, belli kelimeler ve kelime gruplarında ilk sıralarda çıkmasını sağlayan çalışmaya SEO denir.

Search Engine Optimization Nedir?

Search Engine Optimization; SEO kelimesinin açılımıdır. SEO kelimesi Search Engine Optimization kelime grubunun ilk harflerinden türetilmiştir. Başka bir deyişle SEO açılımı; Search Engine Optimization şeklindedir diyebiliriz.

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu, SEO yani Search Engine Optimization teriminin Türkçe karşılığıdır. Dolayısıyla SEO ile Arama Motoru Optimizasyonu’nun aynı şey olduğunu söyleyebiliriz.

SEO Hizmeti Nedir?

SEO Hizmeti, bir internet sitesinin ilgili olduğu anahtar kelimelerde Google gibi arama motorlarında ilk sırada çıkmasını sağlayan bir dijital pazarlama hizmetidir.

SEO Uzmanı Nedir?

SEO Uzmanı, SEO hizmetini sağlama konusunda uzmanlaşmış, başka deyişle SEO uzmanlığına sahip profesyonellere verilen isimdir. SEO uzmanları genellikle internette Freelance SEO Uzmanı, İzmir SEO Uzmanı, Ankara SEO Uzmanı, Gaziantep SEO Uzmanı, İstanbul SEO Uzmanı gibi bölgesel terimlerle de aranmaktadır.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışmasının yapılabilmesi için detaylı ve kapsamlı bir analiz, planlama ve strateji süreci gerekirken ayrıca SEO çalışmasını yapacak kişinin bir SEO uzmanı olması gerekmektedir.

SEO Fiyatları Ne Kadar?

SEO fiyatları; yapılacak SEO hizmetinin türü, kapsamı, çalışma süreci ve rekabet durumuna göre değişkenlik göstermektedir. SEO paketleri adı altında verilen sabit SEO fiyatları internette çok fazla bulunabilir ancak nasıl ki her hastanın reçetesi aynı değilse her internet sitesine uygulanacak olan SEO stratejisi aynı olmayacaktır ve dolayısıyla SEO fiyatları değişkenlik gösterecektir.

Kurumsal SEO Analizi Nedir?

Kurumsal SEO Analizi, kurumsal bir şirketin internet sitesi ve bu internet sitesi üzerinden yapılacak SEO çalışmaları öncesi yapılan SEO analizidir.

Kurumsal SEO Fiyatları Ne Kadar?

Kurumsal SEO fiyatları da genel anlamda SEO fiyatlarında olduğu gibi yapılacak olan çalışmanın kapsamına ve içeriğine göre değişkenlik gösterecektir ve profesyonel SEO hizmetleri içerisinde sabit SEO fiyatlarından ya da kurumsal SEO fiyatlarından bahsetmek mümkün değildir.

Türkiye’nin En İyi SEO Uzmanı Kimdir?

Ülkemiz sınırları içerisinde hem meslektaş olarak beni hem de ülkemizi gururlandıracak çok güçlü ve başarılı SEO uzmanları bulunmaktadır ve sadece birini işaret ederek en iyisi olduğunu iddia etmek oldukça zordur çünkü her biri belli alanlarda ve konularda gerçek ve profesyonel birer uzmandır.

WordPress SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

WordPress SEO, alt yapısı WordPress olan internet sitelerine yönelik yapılan SEO çalışmasıdır. WordPress bir siteye SEO çalışması yapmak nispeten birçok web sitesine göre daha kolay görünse de oldukça zordur ve WordPress SEO nasıl yapılır sorusunun cevabını birkaç kelime ile vermek oldukça zordur.

YouTube SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

YouTube SEO, bir YouTube kanalına veya videosuna yönelik yapılan SEO çalışmasıdır. Tüm SEO çalışmalarında yer alan benzer SEO teknikleri içerse de YouTube SEO nasıl yapılır sorusunun cevabını birkaç kelime ile özetlemek oldukça zordur.

Google Benim İşletmem SEO Nedir?

Google Benim İşletmem SEO, Google Haritalar’da kaydı yapılmış bir işletme profiline yönelik yapılan SEO çalışmasıdır ve temel amacı yerel aramalarda Google Haritalar konumu ile öne çıkmaktır.

Profesyonel SEO Danışmanı Nedir?

Profesyonel SEO Danışmanı; verdiği SEO danışmanlık hizmeti kapsamında profesyonellik seviyesinde hizmet sağlayan SEO uzmanlarına verilen isimdir. Aslında bir SEO danışmanı zaten alanında uzman olmak zorunda ve dolayısıyla profesyonel olmak zorundadır ancak yine de profesyonel SEO danışmanı terimi de sıkça kullanılmaktadır.

Profesyonel SEO danışmanı ve profesyonel SEO danışmanlığı terimlerinin yanı sıra ayrıca uzman SEO danışmanı ve uzman SEO danışmanlığı terimleri de sıkça kullanılan bir diğer SEO danışmanlığı ile ilgili terimlerdir.

SEO Danışmanlık Hizmeti Nedir?

SEO Danışmanlık Hizmeti; danışmanlık kapsamında verilen SEO hizmetidir. Standart bir SEO hizmetinden farklı olarak SEO danışmanlığı hizmeti bir danışmanlık da içermekte ve bu nedenle SEO alanında A’dan Z’ye sağlanabilecek tüm bilgi ve hizmetleri kapsamaktadır.

Kurumsal SEO Danışmanlığı Nedir?

Tamamen kurumsal şirketlere özel sunulacak şekilde verilen SEO danışmanlığı hizmetine ayrıca Kurumsal SEO Danışmanlığı da denilmektedir. Kurumsal SEO danışmanlığı büyük oranda kurumsal şirketlere verilmekte olup standart bir SEO danışmanlığından neredeyse farksızdır çünkü tüm SEO danışmanları ayrıca kurumsal SEO kapsamında da danışman sıfatıyla danışmanlık hizmeti verebilmektedir.

Kurumsal SEO Danışmanı Nedir?

Kurumsal SEO kapsamında danışmanlık hizmeti veren SEO danışmanlarına ayrıca Kurumsal SEO Danışmanı da denilmektedir. Kurumsal SEO danışmanları da aslında birer SEO danışmanıdır ancak özellikle kurumsal SEO alanında kendilerini daha fazla geliştirdikleri için Kurumsal SEO Danışmanı olarak da kendilerini lanse etmektedirler.

SEO Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

SEO Danışmanlığı’nın yapılabilmesi için öncelikle danışmanlığı yapacak kişinin gerçek bir SEO uzmanı olması ve dolayısıyla gerçek bir SEO danışmanı olarak hizmet verebilmesi gerekir. Bir SEO danışmanlı ise sunacağı SEO danışmanlığı hizmeti kapsamında hizmet sağlanacak internet sitesini A’dan Z’ye kapsamlı bir şekilde inceler, hem projeyi hem potansiyel rakipleri analiz eder, izlenecek stratejileri belirler, belirlenen stratejileri uygular ve tüm süreci yakından takip eder.

E-Ticaret SEO Danışmanlık Hizmeti Nedir?

Tamamen E-Ticaret sitelerine yönelik sunulan SEO danışmanlığı hizmetlerine E-Ticaret SEO Danışmanlık Hizmeti denilmektedir. SEO hizmetleri nasıl ki kurumsal SEO, e-ticaret SEO, yerel SEO gibi alt kategorilere ayrılıyorsa SEO danışmanlık hizmetleri de buna göre alt kategorilere göre ayrılabilmektedir. Toparlayacak olursak e-ticaret SEO danışmanlığı hizmeti, e-ticaret sitelerine özel olarak sunulan bir SEO danışmanlık hizmetidir.

Şehir Odaklı SEO Danışmanlığı Sağlanabilir mi?

SEO danışmanlığı kapsamında tüm SEO alt hizmetleri verilebilir ki bunlardan biri de Lokal SEO da denilen Yerel SEO hizmetidir. Bu bağlamda bazı SEO hizmeti ihtiyacı duyan kişi, şirket veya işletmeler bulundukları şehri baz alarak Bursa SEO danışmanlığı, İzmir SEO danışmanlığı, Gaziantep SEO danışmanlığı, İstanbul SEO Danışmanlığı, Eskişehir SEO Danışmanlığı, Samsun SEO Danışmanlığı, Antalya SEO danışmanlığı, Ankara SEO danışmanlığı gibi terimlerle markalarını ve işletmelerini bulundukları şehirde SEO hizmeti vererek öne çıkaracak SEO uzmanı aramaktadırlar. Bu terimlere ek olarak İstanbul SEO danışmanlık hizmeti, Adana SEO danışmanlığı, Ankara SEO danışmanlık hizmeti, Antalya profesyonel SEO danışmanlığı, Bursa SEO danışmanlık gibi terimler de sıkça kullanılmaktadır.

Ayrıca pek çok kişi ve işletme bu arayışını danışmanlık hizmeti ya da danışman terimini kullanarak İzmir SEO danışmanı, Bursa SEO danışmanı, Antalya Google SEO danışmanı, İstanbul SEO danışmanı, Ankara SEO danışmanı gibi araştırmalar yaparak bir SEO danışmanı arayabilmektedir.

Her ne kadar bu terimlerle nokta atışı bir SEO danışmanı araştırılsa da aslında gerçek bir profesyonel SEO danışmanı ile hangi şehirde bulunulduğu fark etmeksizin bir SEO danışmanlık hizmeti alınabilmektedir.

SEO Danışmanı Ne İş Yapar?

SEO danışmanı, SEO hizmetine ihtiyaç duyan projeyi tüm detaylarıyla analiz edip SEO reçetesini yazar ve SEO stratejilerinin belirlenmesinden uygulanmasına kadar tüm süreci yönetir ve takip eder.

Google SEO Danışmanlığı Nedir?

Google SEO Danışmanlığı, dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google’a yönelik yapılan SEO danışmanlığını kapsayan bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor ancak SEO çalışması zaten hali hazırda arama motorlarına yönelik yapıldığından her ne kadar öncelik Google olsa da tüm arama motorlarına yönelik çalışma yapılmalıdır. Dolayısıyla Google SEO danışmanlığı adıyla verilen hizmetler ve bu hizmeti Google SEO danışmanı unvanıyla veren kişiler zaten hali hazırda SEO danışmanlığı hizmeti verebilen SEO danışmanları olmalıdır.

WordPress SEO Danışmanlığı Nedir?

Altyapısı WordPress olan web sitelerine yönelik verilen SEO danışmanlığı hizmetine WordPress SEO Danışmanlığı ismi verilmektedir.

SEO danışmanlığı WordPress vb. herhangi bir hazır CMS sisteme yönelik kısıtlaması olmadan tüm web sitelerine ve alt yapılarına yönelik verilebilir ancak WordPress gibi sistemlerde bazı işlemler daha kolay ve pratik olacağından özel yazılımlara yönelik değil de sadece WordPress sitelere yönelik SEO danışmanlığı hizmetleri de birçok kişi ve ajans tarafından verilebiliyor.