E-Ticaret SEO ile Satışlarınızı Arttırın

SEO çalışmalarının internet sitelerine ciddi anlamda trafik kazandırdığı ve dijital pazarlamanın en önemli çalışmalarından biri olduğu kesin olarak biliniyor. Ancak SEO da kendi içinde birden fazla çalışma türüne ayrılıyor ve E-Ticaret SEO, en çok tercihen edilen SEO çalışmalarından biridir.

E-Ticaret SEO çalışmalarının temel mantığı e-ticaret sitenizin ziyaretçi sayısını arttırarak potansiyel müşteriler elde etmek ve elde edilen bu potansiyel müşteriler ile satış performansınızı ve dolayısıyla kazancınızı arttırmaktadır. Teorik olarak çok kolay görünen bu E-Ticaret odaklı SEO, işin içine girildiğinde ise oldukça karmaşık ve profesyonellik gerektiren bir çalışmadır. Çünkü E-Ticaret SEO teknikleri dikkatli bir şekilde uygulanmadığı takdirde fayda görmek zor olduğu gibi negatif etki almak da mümkündür.

E-Ticaret SEO Nedir?

E-Ticaret SEO, e-ticaret web sitelerine özel yapılan SEO yani arama motoru optimizasyonu çalışmasıdır.

E-Ticaret web siteleri bilindiği üzere çevrimiçi satış yapabilmek için açılan ve hazırlanan web siteleridir. Dolayısıyla bir e-ticaret web sitesi sahibi olan marka ya da işletmeler, web siteleri aracılığıyla satış yapmak ve kazanç sağlamak isterler. Ancak bilinmesi gereken şudur ki e-ticaret web sitesi açmak demek anında satış yapabilmek anlamına gelmiyor. Çünkü satış yapılabilmesi için önce hedef kitlenin ve potansiyel müşterilerin e-ticaret web sitesini bulması ya da keşfetmesi gerekir.

Bir e-ticaret sitesi mutlaka ama mutlaka %100 e-ticaret uyumlu ve alt yapısı güçlü olmalıdır. Bu kural olmazsa olmaz bir kuraldır ve temeli sağlam atılmayan bir e-ticaret sitesi önünde sonunda sorunlar çıkaracaktır. Bu sorunların ne kadarlık maddi ve manevi zararlar doğuracağını tahmin etmek ise oldukça zordur.

Sağlam bir alt yapı ile hazırlanmış ve %100 e-ticaret uyumlu bir web sitesinin ayrıca %100 SEO uyumlu olması ve SEO çalışmalarının eksiksiz yapılması gerekmektedir. Alt yapı olarak SEO uyumlu olması bir avantaj olsa da e-ticaret web sitesi için SEO çalışması yapılmazsa yine hedeflerden uzak kalınacaktır.

E-Ticaret SEO Nasıl Yapılır?

E-Ticaret SEO, daha önce de belirttiğimiz gibi temelde bir SEO çalışması olsa da diğer SEO çalışmalarından ayrı bir teknik gerektirmektedir. Bu nedenle de E-Ticaret odaklı SEO çalışmalarının mutlaka profesyonel bir şekilde yapılması önemlidir.

E-Ticarete özel SEO yapabilmek için en önemli şey e-ticaret SEO teknikleri bilinmeli ve bu teknikler eksiksiz bir şekilde harfiyen uygulanmalıdır. Çünkü e-ticarete özel SEO teknikleri diğer seo tekniklerinden farklı olduğu gibi aynı zamanda fayda sağlanacak en önemli noktalardan biridir.

E-Ticaret SEO nasıl yapılır ve e-ticaret için SEO teknikleri nelerdir konusunu şu maddelerle özetleyebiliriz:

 • E-Ticaret sisteminde yer alacak ürün kategorileri olabilecek en ideal şekilde kategorize edilmelidir.
 • Ürün kategorilerinde en çok kullanılan arama terimleri ya da diğer bir deyişle anahtar kelimeler tespit edilmelidir.
 • SEO çalışması ürün bazlı değil kategori bazlı yapılmalı ve çalışmalar buna göre organize edilmelidir.
 • E-Ticaret site içi SEO aşamasında SEO sisteminin kusursuz bir şekilde kurulması ve tüm ürünlerin taşıması gereken SEO kriterlerine sahip olması sağlanmalıdır.
 • Kategori açıklamaları ve tanımları SEO uyumlu bir şekilde özenle yazılmalı ve hazırlanmalıdır.
 • Kullanıcı deneyimi ön plana alınmalı ve bu doğrultuda sağlanması gereken tüm kolaylıklar sağlanmalıdır.
 • Kullanıcıların veya esas tabirle müşterilerin aradığı herşeyi bulabilmesi adına yardımcı sayfalar ve kaynaklar mutlaka oluşturulmalıdır.
 • Sosyal medya hesapları oluşturulmalı, web sitesine entegre edilmeli ve doğal bir şekilde trafik kazanılması sağlanmalıdır.
 • Google, sosyal medya ve dijital reklamlardan doğal trafik elde edilmelidir.
 • Backlink çalışmaları mutlaka doğal olmalı, doğru bir şekilde yönlendirilmeli ve doğru teknikler uygulanmalıdır.

Tüm SEO çalışmalarında geçerli olan ve SEO çalışmalarında mutlaka uzak durulması gereken bazı konular vardır. Bu konular e-ticaret SEO için de geçerli olduğu gibi e-ticarete özel SEO çalışmalarında bir tık daha önemlidir. E-Ticaret SEO çalışmalarında uzak durulması gereken çalışmaların başlıcaları işe şunlardır:

 • Hiçbir şekilde bot trafik satın alınmamalı,
 • Robots.txt, Sitemap gibi hiçbir teknik dosya eksik veya hatalı olmamalı,
 • SEO kriterlerine uymayan hiçbir ürün, kategori ve bilgi sayfası kalmamalı,
 • Anahtar kelimeler en ideal şekilde kullanılmalı ve doğal olmalı,
 • Yapay backlink çalışmalarından uzak durulmalı,
 • Çok eskide kalmış SEO tekniklerinden uzak durulmalıdır.

E-Ticaret SEO yaptırmak istiyor ve kendinize bunun için bir uzman arıyorsanız hem SEO, hem Web Tasarım & Yazılım hem de E-Ticaret Danışmanlığı kapsamında hizmet alabilirsiniz. E-Ticaret Danışmanlığı; SEO ve Web Tasarım hizmetlerinin birleşiminden oluşan ve %100 satış performansı sağlayan bir hizmet olup şunları kapsar:

 • Eğer yoksa %100 E-Ticaret ve SEO Uyumlu Web Sitesi Hizmeti
 • E-Ticaret SEO Hizmeti
 • E-Ticaret SEM Hizmeti
 • E-Ticaret Danışmanlık Hizmeti

Hemen letişime geçerek E-Ticaret SEO hakkında detaylı bilgi alabilir ve çalışmalarınızı hızlı bir şekilde başlatabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir