Blog

WordPress Sitelerin SEO Çalışmalarına Etkisi

Yayına girdiği tarihten bu yana milyonlarca sitenin alt yapısı sahibi olmayı başaran WordPress’i internet dünyasında duymayan kişi sayısı çok azdır. WordPress sitelerin SEO çalışmalarına etkisi şunun için önemlidir; amatör seviyeden ileri seviye web sitelerine kadar birçok internet sitesinin alt yapısının WordPress olduğunu söylemek mümkündür ve bundan dolayı da WordPress’in SEO tarafını incelemek kaçınılmazdır.

WordPress Nedir?

WordPress, dünyanın en çok kullanılan CMS (Content Management System) adı verilen web içerik yöneticisidir. Daha basit bir anlatımla WordPress ile temel düzeyde hızlıca bir web sitesi kurmak ve içerik yayınlamak mümkündür. Bundan dolayı da dünya üzerinde yayınlanan birçok internet sitesi WordPress alt yapısına sahiptir.

27 Mart 2003 tarihinde yayınlanmaya başlayan ve yayınlandığı günden bu yana milyonlarca kullanıcısı olan WordPress, bir internet sitesi kurmanın en basit yollarından biridir. Temel düzeyde bilgilerle bir WordPress sitesi kurmak imkansız değildir. Sağladığı kurulum kolaylığı ile ve yönetim panelinin kullanıcı dostu olmasıyla WordPress, web tasarımcıların en sevdiği web sitesi alt yapısıdır.

Amatör veya temel düzeyde web sitesi yapma olanağı var olduğunu söylediysek de WordPress sadece bundan ibaret değildir. İyi bir web tasarım bilgisi ile çok ileri seviyede bir internet sitesi kurmak da WordPress ile mümkündür. Nitekim dünyanın en çok ziyaretçi alan web siteleri arasında WordPress alt yapısını kullanan site sayısı da oldukça fazladır.

Peki internet sitesi kurmak için WordPress’i bu kadar cazip kılan şeyler nelerdir? Hemen inceleyelim.

WordPress’in Avantajları Nelerdir?

 • WordPress site kurmak diğer site kurma yollarına göre çok daha kolay ve hızlıdır.
 • WordPress ile sadece basit bir internet sitesi kurmak yerine ileri seviyede haber sitesi, e-ticaret, finans sitesi, forum sitesi gibi birçok kategoride site kurulabilir.
 • WordPress’in çok popüler bir tema desteği bulunmaktadır. Üstelik sadece ücretli değil, WordPress ücretsiz temalar noktasında da çok fazla kaynağa ve seçeneğe sahiptir.
 • Ücretli WordPress temaları ile WordPress haber sitesi, WordPress e-ticaret sitesi, WordPress portal sitesi, WordPress kurumsal site gibi pek çok kategoride web sitesi kurmak mümkündür.
 • Tema desteği olduğu gibi WordPress için eklenti kaynağı da bir o kadar fazladır. Ücretsiz Wordpress eklentileri arasında iş görebilecek binlerce eklenti var olduğu gibi tam beklenti karşılayan ücretli Wordpress eklentileri de bulunmaktadır.
 • Sadece hazır ücretli & ücretsiz WordPress temaları ve eklentileri ile ilerlemek zorunlu değildir. İleri seviye bir WordPress uzmanı veya WordPress web tasarım ajansı ile özel bir tema veya eklenti elde etmek mümkündür.
 • WordPress bir site kurmak için illa ki alan adı ve hosting alma zorunluluğu bulunmuyor. Ücretsiz bir üyelik ile tıpkı Blogger ile olduğu gibi WordPress.com üzerinden hemen bir site kurulabilir. Tabi ki bazı özgünleştirme ve şekillendirme kısıtlamarı var olsa da hatra değer oranda iş görebilmektedir.

Daha birçok avantaja sahiplik yapan WordPress bu kadar popülerken elbette SEO noktasında sağladığı avantajlar da en çok merak edilen konulardan biridir.

WordPress Sitelerin SEO Çalışmalarına Etkisi

Eğer bir WordPress sitesi kuracaksınız SEO noktasında endişe etmeniz gayet normaldir. Çünkü günümüzde web sitesi kurmak tek başına yeterli olmamakta ve özellikle ziyaretçi kazanabilmek için SEO başlı başına önem arz etmektedir. Ancak endişelenmenize gerek yok, çünkü WordPress bir site ile SEO çalışması yapmak endişelenmenizi gerektirecek bir durum olmamakla birlikte aksine çok avantajlıdır.

WordPress bir web sitesi ile SEO çalışması yapmak hem daha kolay hem de daha etkilidir. Nedenlerini ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Google başta olmak üzere arama motorları WordPress’i çok sevmektedir. Sürekli güncellenen bir sistem olması, stabil olması ve arama motorlarına uygun şekildeki alt yapısı ile WordPress’in arama motorlarıyla ilişkisi oldukça iyidir.
 • WordPress bir internet sitesinde basit birkaç ayarla birlikte SEO uyumlu url yapıları elde etmek mümkündür ve oldukça kolaydır.
 • WordPress yalın haliyle oldukça hızlıdır. Ekstra kurulan eklentiler, temalar ve içerik yoğunluğu hız faktörünü etkilese de yine WordPress siteler hız konusunda başarılıdır ve site her ne kadar yoğun olsa da hız konusunda düzenlemeler yapabilecek eklentiler bulmak mümkündür.
 • WordPress eklentileri arasında All in One SEO; Yoast SEO; Rank Math gibi işinizi kolaylaştıracak ve SEO konusunda mükemmel sonuçlar elde etmenizi sağlayacak SEO eklentileri mevcuttur. Bu eklentiler aracılığıyla birçok SEO işlemi çok kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilir.
 • WordPress temaları arasında her kategoride %100 SEO uyumlu ve oldukça hızlı temalar bulmak mümkündür.
 • WordPress bir internet sitesini hızlandıracak ve başarılı cache eklentileri, resim optimizasyon araçları bulmak da WordPress eklentileri arasında oldukça fazladır.

Özetlemek gerekirse WordPress, SEO ilişkisi açısından avantajlarla dolu bir sistemdir. Zaten bu yönüyle dahi oldukça fazla internet sitesinde kullanılmakta ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Eğer bir internet sitesi kurma düşünceniz varsa ve SEO faktörüne bağlı olarak WordPress bir site kurup kurmama konusunda endişeliyseniz kısaca şunu söyleyebiliriz; kesinlikle WordPress’i kullanın ve tadını çıkarın.

Esat Demirtaş

Kurumsal iş dünyasında yer aldığım 10 yılı aşkın süre içerisinde araştırmacı, meraklı ve öğrenme isteği hiçbir zaman azalmayan biri olarak marka yönetimi, dijital pazarlama, reklamcılık, bilişim, dış ticaret gibi pek çok alanda çözümler üretip danışmanlık hizmeti sundum ve sunmaya devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir