WordPress Sitelerin SEO Çalışmalarına Etkisi

Yayına girdiği tarihten bu yana milyonlarca sitenin alt yapısı sahibi olmayı başaran WordPress’i internet dünyasında duymayan kişi sayısı çok azdır. Çünkü WordPress, amatör seviyeden profesyonel seviyeye kadar pek çok kişinin web sitesi yapmasına olanak sağlamaktadır. Tabi web tasarım açısından kolay olsa da söz konusu SEO olduğu zaman birçok kişinin kafasında, WordPress sitelerin SEO çalışmalarına etkisi ve WordPress’in SEO konusunda ne kadar etkili ve başarılı olduğuna dair soru işaretleri belirebiliyor.

WordPress’in SEO açısından ne kadar etkili ve başarılı olduğunu bu makalede olabildiğince açıklamaya ve akıllarda oluşan soruları cevaplamaya çalıştım. Umarım WordPress SEO ile ilgili tüm soru işaretlerini giderebilirim.

WordPress Nedir?

WordPress, dünyanın en çok kullanılan CMS (Content Management System) adı verilen web içerik yöneticisidir. Daha basit bir anlatımla WordPress ile temel düzeyde hızlıca bir web sitesi kurmak ve içerik yayınlamak mümkündür. Bundan dolayı da dünya üzerinde yayınlanan birçok internet sitesi WordPress alt yapısına sahiptir.

27 Mart 2003 tarihinde yayınlanmaya başlayan ve yayınlandığı günden bu yana milyonlarca kullanıcısı olan WordPress, bir internet sitesi kurmanın en basit yollarından biridir. WordPress sayesinde temel düzeyde bilgilerle bir web sitesi kurmak imkânsız değildir. Sağladığı kurulum kolaylığıyla ve yönetim panelinin kullanıcı dostu olmasıyla WordPress, web tasarımcıların en sevdiği web sitesi alt yapısıdır.

Amatör veya temel düzeyde web sitesi yapma olanağı var olduğunu söylediysek de WordPress sadece bundan ibaret değildir. İyi bir web tasarım bilgisi ile çok ileri seviyede bir internet sitesi kurmak da WordPress ile mümkündür. Nitekim dünyanın en çok ziyaretçi alan web siteleri arasında WordPress alt yapısını kullanan site sayısı da oldukça fazladır.

Peki internet sitesi kurmak için WordPress’i bu kadar cazip kılan şeyler nelerdir? Hemen inceleyelim.

WordPress’in Avantajları Nelerdir?

WordPress’in sunduğu avantajlar aslında saymakla bitmeyecek kadar çoktur ancak kesinlikle yok sayılamayacak en önemli avantajı, zamandan tasarruf sağlamasıdır. Çünkü WordPress’in sağladığı alt yapı, kodlarla günlerce ve haftalarca uğraşılmasına gerek kalmadan zamandan ciddi bir tasarruf sağlar. Ayrıca bu zaman tasarrufunu alt yapı kurulumuyla değil aynı zamanda ücretli ve ücretsiz sağlanan temalar, eklentiler vb. yazılımlarla da ciddi oranda sağlayabilirsiniz.

Yine de WordPress’in avantajlarını maddeler halinde anlatmak gerekirse aşağıdaki gibi maddelendirebiliriz:

 • WordPress ile websitesi kurmak sıfırdan websitesi kurmaya oranla çok daha hızlı ve pratiktir.
 • WordPress ile sadece basit bir websitesi değil aynı zamanda oldukça kapsamlı ve detaylı haber sitesi, e-ticaret sitesi, finans sitesi, forum sitesi gibi birçok kategoride websitesi kurulabilir.
 • WordPress dünya genelinde oldukça popüler olduğundan ciddi bir tema desteği bulunmaktadır. Üstelik sadece WordPress ücretli temalar için değil, WordPress ücretsiz temalar noktasında da çok fazla kaynağa ve seçeneğe erişebilirsiniz.
 • Ücretli WordPress temaları ile haber sitesi, e-ticaret sitesi, portal sitesi, kurumsal website gibi pek çok kategoride web sitesi kurmak mümkündür.
 • Tema desteği olduğu gibi WordPress için eklenti kaynağı da bir o kadar fazladır. Ücretsiz WordPress eklentileri arasında iş görebilecek binlerce eklenti var olduğu gibi beklentilerinizi tam anlamıyla karşılayabilecek ücretli WordPress eklentileri de bulunmaktadır.
 • Sadece hazır ücretli & ücretsiz WordPress temaları ve eklentileri ile ilerlemek zorunlu değildir. İleri seviye bir yazılım uzmanı veya web tasarım uzmanı ile tamamen özel bir tema veya eklenti oluşturabilmek mümkündür.
 • WordPress hosting veya alan adı satın almak istemeyenlere özel çözümler de sunuyor. Ücretsiz bir üyelik ile tıpkı Blogger’da olduğu gibi WordPress.com üzerinden hemen ücretsiz bir site kurulabilir. Tabi ki ücretsiz seçenekle oldukça sınırlı tasarımlar ortaya çıkabiliyor ancak ortaya çıkan sonuçlar birçok kişi için fazlasıyla yeterli olabileceği gibi ücretli seçeneklerle çok daha iyi sonuçlar elde etmek mümkün.

Daha birçok avantaja sahiplik yapan WordPress bu kadar popülerken elbette SEO noktasında sağladığı avantajlar da en çok merak edilen konulardan biridir. Şimdi de WordPress SEO konusuna yakından bakalım.

WordPress SEO İlişkisi ve WordPress Sitelerin SEO Çalışmalarına Etkisi

Eğer bir WordPress sitesi kuracaksınız, SEO noktasında endişe etmeniz gayet normaldir. Çünkü günümüzde web sitesi kurmak tek başına yeterli olmamakta ve özellikle ziyaretçi kazanabilmek için SEO başlı başına önem arz etmektedir. Ancak endişelenmenize gerek yok, çünkü WordPress bir site ile SEO çalışması yapmak, endişelenmenizi gerektirmeyeceği gibi aksine çok avantajlıdır.

WordPress bir web sitesi ile SEO çalışması yapmak hem daha kolay hem de daha etkilidir. Nedenlerini ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Google başta olmak üzere tüm arama motorları WordPress’i çok sevmektedir. Sürekli güncellenen bir sistem olması, stabil olması ve arama motorlarına uygun alt yapısı ile WordPress’in arama motorlarıyla ilişkisi oldukça iyidir.
 • WordPress bir internet sitesinde basit birkaç ayarla birlikte SEO uyumlu url yapıları elde etmek mümkündür ve oldukça kolaydır.
 • WordPress yalın haliyle oldukça hızlıdır. Ekstra kurulan eklentiler, temalar ve içerik yoğunluğu hız faktörünü etkilese de yine WordPress siteler hız konusunda başarılıdır ve site her ne kadar yoğun olsa da hız konusunda düzenlemeler ve optimizasyonlar yapabilebilmesi mümkündür.
 • WordPress eklentileri arasında All in One SEO; Yoast SEO; Rank Math gibi işinizi kolaylaştıracak ve SEO konusunda mükemmel sonuçlar elde etmenizi sağlayacak SEO eklentileri mevcuttur. Bu eklentiler aracılığıyla birçok SEO işlemi çok kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilir.
 • WordPress temaları arasında her kategoride %100 SEO uyumlu ve oldukça hızlı temalar bulmak mümkündür.
 • WordPress bir internet sitesini hızlandıracak başarılı cache eklentileri, resim optimizasyon araçları bulmak da WordPress eklentileri arasında oldukça fazladır.

Özetlemek gerekirse WordPress, SEO ilişkisi açısından avantajlarla dolu bir sistemdir. Zaten bu yönüyle dahi oldukça fazla internet sitesinde kullanılmakta ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Eğer bir internet sitesi kurma düşünceniz varsa ve SEO faktörüne bağlı olarak WordPress bir site kurup kurmama konusunda endişeliyseniz kısaca şunu söyleyebiliriz; kesinlikle WordPress’i kullanın ve tadını çıkarın.

WordPress SEO ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde WordPress SEO ile ilgili hala kararsızlık yaşayan kişilerin sık sık sorduğu soruların cevaplarını vermeye çalışacağım. Aşağıdaki sorular dışında farklı sorularınız var ise çekinmeden yorum olarak yazabilir veya benimle iletişime geçebilirsiniz.

WordPress SEO Nedir?

WordPress SEO, WordPress siteler özelinde yapılan SEO çalışmalarıdır. SEO çalışmaları için websitesi alt yapıları oldukça önemli olduğundan WordPress için SEO çalışmalarının detayları da birçok kişi için önem arz eden konulardan biridir.

WordPress SEO Optimizasyonu Nedir?

WordPress SEO Optimizasyonu; bir WordPress alt yapılı web sitesinin SEO açısından optimize edilmesini ifade eden bir hizmettir. Bu optimizasyon hizmeti ile ilgili WordPress site hem hız, hem de SEO açısından oldukça stabil ve kararlı hale getirilir.

WordPress SEO Ayarları Nelerdir?

WordPress SEO ayarları aslında oldukça fazladır ancak özetle bahsedecek olursak; URL yapılandırması, görsel optimizasyonları, hız optimizasyonları, başlık ve açıklamalar, site haritası optimizasyonu, robots.txt optimizasyonu gibi pek çok ayar söz konusudur.

SEO için En İyi Seçenek WordPress midir?

Bu sorunun cevabı tamamen söz konusu websitesinin içeriğine göre ve SEO çalışmalarını yapacak uzmanın yetkinliğine göre değişkenlik gösterecektir. Profesyonel bir SEO uzmanı için bir websitesinin alt yapısının ne olduğu fark etmeksizin SEO çalışması yapılabilir ancak bazı kişiler sadece WordPress konusunda SEO’ya hakim oldukları için bu kişiler açısından SEO çalışmalarında WordPress en iyi seçenek olacaktır.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir