Logo Main Engine Çalışmayı Durdurdu Hatası

Türkiye’nin en çok kullanılan muhasebe yazılımlarından biri olan Logo; Logo Main Engine Çalışmayı Durdurdu hatasını vererek bazı zamanlarda çalışmayabiliyor. Özellikle haftanın ilk iş gününde veya haftanın en yoğun gününün başlangıcında böyle bir hata ile karşılaşmak, eminim programı kullanan kişiler için oldukça can sıkıcı bir duruma dönüşüyordur.

Bu sorunun çözümü için ise önce sorunun tam olarak ne olduğunu bilmek ve sorunu yakından tanımak gerekiyor.

Logo Main Engine Nedir?

Logo Main Engine, Logo yazılımının çalışmasını sağlayan ve sunucu tarafında yer alan bir servistir.

Logo‘yu birden çok kişinin kullandığı ağ sistemlerinde, Logo yazılımının tüm sistem dosyaları ana sunucu üzerinde yer alır. Bu sayede ana sunucuda çalışan yazılım, ağ paylaşımı üzerinden ağa bağlı olan birçok kişi tarafından kullanılabilir.

Tabi LOGO yazılımı ana sunucuya bağlı olan tüm bilgisayarlar tarafından kullanılamaz çünkü yazılım, lisanslı bir yazılım ve lisansın içerdiği kullanıcı sayısına dahil olunması şartıyla beraber ayrıca çalışılan bilgisayarın yazılımın yönetim kısmına terminal olarak kaydedilmesi gerekiyor.

Logo Main Engine Çalışmayı Durdurdu Hatası Nedir?

Logo Main Engine Çalışmayı Durdurdu hatası, Logo yazılımının Main Engine adındaki servisinin o anda çalışmadığını işaret eden bir hatadır. Eğer böyle bir hata ile karşılaşıyorsanız bu hatanın Logo yazılımını kullanan bilgisayarla alakalı değil ana sunucu ile alakalı olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Logo Main Engine servisinin çalışmayı durdurması demek o anda Logo yazılımının ne ana sunucu üzerinden ne de terminaller yani ağ bilgisayarları tarafından kullanılamayacağı anlamına geliyor. Çünkü Logo Main Engine çalışmadığı anda Logo yazılımı hiçbir şekilde açılmaz, her açılmaya çalıştığında aynı hatayı verir.

Peki Logo Main Engine çalışmayı durdurdu hatasıyla karşılaşırsak bunu nasıl çözeriz ve ne yapmamız gerekiyor hemen söyleyeyim.

Logo Main Engine Çalışmayı Durdurdu Hatasının Çözümü Nedir?

Logo Main Engine çalışmayı durdurdu hatası ile karşılaştığımızda sorunun çözümü için izleyebileceğimiz birden fazla yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden bazıları işin en pratik ve en kolay çözümü olduğu gibi bazıları biraz bilgisayar bilgisi istiyor.

Eğer Logo Main Engine çalışmayı durdurdu hatası ile karşılaşıyorsanız ve Logo yazılımı için bir yazılım destek şirketinden destek hizmeti alıyorsanız, ilk yapmanız gereken şey destek aldığınız şirketi arayarak bu konuda acil çözüm talebinde bulunmak olacaktır. Bu sayede hem hatalı ve yanlış bir iş yapmamış olursunuz hem de çözüm en profesyonel şekilde sağlanır.

İkinci çözüm için konuşacak olursak diyelim ki yazılım destek hizmeti almıyorsunuz veya alsanız dahi mesai saatleri dışındasınız ya da o anda yazılım desteği aldığınız şirkete ulaşabilme şansınız yok. Bu durumda çalıştığınız şirketin bilişim sisteminden sorumlu kişi ile görüşmeniz ve aldığınız hatayı birebir kendisine aktarmanız en iyi alternatif çözüm olacaktır. Çünkü alınan hata sunucu kaynaklı ve bilişim yönetimi kapsamına giren bir hata olduğu için bu konudaki en iyi alternatif çözüm budur.

Üçüncü çözüme geçtiğimizde farz edelim ki yine yazılım destek hizmeti almıyorsunuz veya o anda destek aldığınız şirkete ulaşma şansınız yok. Ek olarak da çalıştığınız şirkette bilişim, bilgi işlem sorumlusu bulunmuyor veya bu kişi sizsiniz. Bu durumda aşağıdaki adımları takip ettiğiniz takdirde sorunu çözme ihtimaliniz yüksektir:

 1. Ana sunucuya yani Server’a eğer elinizde erişim bilgileri varsa uzaktan bağlanın veya direkt sunucunun başına geçin.
 2. Sunucu eğer Türkçe ise başlat menüsüne tıklayıp arama bölümüne Hizmetler yazıp altta çıkan uygulamayı açın. Sunucu eğer İngilizce ise Services araması yaparak yine aynı şekilde altta çıkan uygulamayı açabilirsiniz.
 3. Açılan uygulamada sunucuda yer alan tüm servislerin olduğu bir liste açılacaktır. Listede, kullandığınız Logo versiyonuna bağlı olarak LOGO_GO3_Service, LOGO_GOPLUS_Service gibi bir seçenek olacaktır.
 4. Kullandığınız Logo versiyonuna bağlı olan servisi listeden bulduktan sonra servisin hemen yanında Durum başlığı Çalışıyor ibaresinin yer alıp almadığına bakın. Eğer çalışmıyorsa servise sağ tıklayın ve Başlat seçeneğine tıklayın.
 5. Başlat seçeneğine tıkladıktan sonra açılan Hizmet Denetimi penceresindeki ilerleme sonrası hata almazsanız ve servisin hemen yanında Çalışıyor bilgisi yer alırsa Logo’yu açabilirsiniz.

Eğer ana sunucunuz yani server; hatadan önce kapatıldıysa veya yeniden başlatıldıysa bu Logo Main Engine servisi otomatik olarak devreye girmemiş olabilir. Bunun kalıcı çözümü ise şu şekildedir:

 1. Ana sunucuya bağlanın,
 2. Hizmetler (Services) uygulamasını açın,
 3. Kullanılan sürüme bağlı Logo servisini bulun ve sağ tıklayıp Özellikler seçeneğine tıklayın,
 4. Açılan pencerede Başlangıç Türü yazan menüden Otomatik seçeneğini seçin ve Tamam deyin.

Bu sayede sunucu kapatılıp açılırsa ya da yeniden başlatılırsa dahi Logo Main Engine otomatik olarak devreye girecektir. Ayrıca bu çözüm yolunu Logo’nun tüm servislerinde çalışma hatası aldığınızda izleyebilirsiniz.

Servis çalıştırma hatalarını her zaman Logo Main Engine Çalışmayı Durdurdu şeklinde almayabilirsiniz. Kullandığınız yazılımın sürümü, işletim sisteminin dili gibi birden fazla hata mesajı ile karşılaşma ihtimaliniz var. Bu hatalar aşağıdaki şekillerde olabilir:

 • Logo Main Engine Çalışmayı Durdurdu
 • Cannot Connect to Logo Server
 • Logo Lisans Sunusuna Bağlanılamadı
 • Logo GO3 Service Başlamıyor

Pratik olması açısından eğer aldığınız hatada bir “service” ibaresi yer alıyorsa hatanın çözümü kuvvetle muhtemel yukarıda bahsettiğim şekilde olacaktır. Ancak ne olursa olsun kendiniz duruma müdahale etmeden önce mutlaka yazılım destek hizmeti aldığınız şirkete başvurun. Eğer böyle bir hizmet almıyorsanız yazılım destek hizmeti almanız tavsiye edilir.

Eğer hızlı bir çözüm ve danışmanlık arıyorsanız İletişim sayfası üzerinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir