Instagram Reklam Verme ve Yönetme Rehberi

Bilindiği üzere Instagram dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biridir ve bu sebepten dolayı Instagram reklam verme işlemine ihtiyaç duyan birçok marka ve işletme bulunmaktadır. Çünkü milyarlarca kullanıcının yer aldığı büyük bir platform olan Instagram, özellikle bu özelliğinden dolayı birçok marka ve işletme için reklam ve pazarlama çalışmalarında değerlendirilecek platformlar içinde mutlaka olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Elbette herkes kolayca Instagram’da reklam vermek ister hatta birçok şirket bir şekilde Instagram’da reklam vermektedir ancak verilen bu reklamlardan gerçekten de alınabilecek maksimum verim alınabiliyor mu veya Instagram reklam bütçesi en çok verimi sağlayacak şekilde harcanıyor mu? Ya da verilen reklamların türü, stratejisi, hedef kitlesi ve optimizasyonu en iyi şekilde ayarlandı mı? İşte bu soruların cevabı profesyonel bir reklam uzmanı ya da ajansı ile çalışmayan herkes için her zaman muamma olarak kalmaktadır.

Henüz Instagram reklamları ile ilgilenmemiş ancak ilgilenmeyi çok isteyen kitlenin de cevap aradığı pek çok soru yer alıyor ve bu yazımda tüm soruların cevaplarıyla beraber Instagram reklam verme konusunu detaylı bir şekilde anlatmış olacağım.

Instagram Reklam Verme İşlemi Nedir?

Instagram reklam verme işlemi; bir görselin ya da videonun reklam olarak o reklamla ilgilenebilecek kitleye sunulduğu bir dijital reklamcılık türüdür.

Instagram’ı profesyonel hesap veya işletme hesabı olarak kullanan birçok kişi paylaşım yaptıktan sonra “Gönderiyi Öne Çıkar” ibaresi ile karşılaşmıştır. Instagram, bir gönderiyi hedeflenen bir kitleye belirlenen bütçeler doğrultusunda ve tarih aralığında paylaşımlar arası göstererek ilgili kitlenin dikkatinin çekilmesini sağlamaktadır. Bu sayede ilgili kitlenin reklam görselinde ya da videosunda yer alan ürün, hizmet, kampanya vb. mesaj ile ilgilenmesi ve aksiyon alması sağlanır.

Instagram’da reklam verme işlemi amatör düzeyde ve profesyonel düzeyde olmak üzere iki gruba ayrılabilir. Amatör düzeyde herkes reklam verebilir ama profesyonel reklam verme işlemi için mutlaka bir profesyonele ihtiyaç duyulmaktadır.

Instagram Reklamı Nasıl Verilir?

Instagram reklamı vermek hem çok kolay hem de çok zordur. Nasıl oluyor derseniz hemen açıklamaya başlayayım.

Amatör düzeyde ve herhangi bir hedef gözetmeksizin bir reklam vermek isteniyorsa tüm kullanıcılar çok kolay bir şekilde Instagram’da reklam verebilir. Çünkü daha önce de bahsettiğim gibi Instagramı hesabı profesyonel ya da işletme hesabı olan hemen herkes bir gönderi paylaştıktan sonra “Gönderiyi Öne Çıkar” ibaresi ile karşılaşır. Bu ibareye tıklayıp Instagram’ın sağladığı kolay yönlendirme ile sadece birkaç dakika içerisinde Instagram’da hızlıca reklam verilebilir. Bu şekilde verilen reklamdan az veya çok dönüş de alınabilir ama tabi ki herhangi bir analiz, strateji ve hedefleme gözetmeden yapılan bu reklam çalışmasından gelecek sonuçlar biraz şans faktörüne bağlı kalacaktır.

Instagram’da profesyonel reklam vermek ise apayrı bir konudur ve herkesin basitçe yapabileceği bir çalışma değildir. Profesyonel bir şekilde Instagram’da reklam verebilmek için her şeyden önce onaylı bir Meta hesabına veya hali hazırda var olan Meta hesabının Meta işletme doğrulaması işlemine ihtiyaç vardır. Bu işlemin ardından onaylı işletme hesabına bağlı bir reklam hesabı kurulumu gerekir.

Profesyonel Instagram reklamı verebilmek için onaylı bir işletme hesabı üzerinden açılan reklam hesabında öncelikle hangi reklam stratejisinin kullanılacağını bilmek ve analiz etmek gerekir. Amaç tam olarak etkileşim sağlamak mı, internet sitesine ziyaretçi kazandırmak mı, insanları mesajlaşmaya veya aramaya teşvik etmek mi bunu bilmek ve reklamda uygulanacak etkileşim stratejisinde en iyinin hangisi olacağına karar vermek son derece önemlidir.

Bir sonraki aşamada reklamların gösterileceği hedef kitleyi şehir, yaş aralığı, cinsiyet, ilgi alanları, medeni durum, mesleki durum gibi verilere dayalı olarak en iyi şekilde belirlemek ve reklamlarda kullanmak üzere kaydetmek belki de profesyonel Instagram reklamcığılında en önemli konulardan biridir.

Reklamlarda kullanılacak olan görsellerin ve videoların da reklam vermeye uygun olması, reklamlar verildikten sonra elde edilen verilere göre reklamların optimize edilmesi de profesyonel Instagram reklamcılığının en önemli diğer kriterlerindendir.

Bu başlık altında olabildiğince sade ve anlaşılır şekilde anlattığım profesyonel Instagram reklam verme yöntemi aslında kendi içinde derya deniz bir işlemdir ve ciddi bir profesyonellikle birlikte bilgi gerektirir.

Instagram Reklam Fiyatları

Instagram’da reklam vermek isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de Instagram reklam fiyatları ya da diğer tabiriyle Instagram reklam ücretleri olarak gözümüze çarpıyor.

Amatör düzeyde veya profesyonel düzeyde fark etmeksizin Instagram reklam verme fiyatları söz konusu olunca aslında bu konu biraz da reklamverene bağlıdır. İsteyen reklamveren günlük ya da toplam olarak düşük bir bütçe, isteyen de yüksek bütçelerle reklam verebilmektedir. Önemli olan konu aslında burada reklamdan verim alabilmek için ayrılması gereken bütçeyi belirlemekten geçiyor. Instagram’da olabilecek en düşük bütçe ile reklam verilse bile bir etkileşim söz konusu olabilir ancak verim alabilmek adına doğru bir bütçe ile reklamlara çıkılması gerekiyor.

Instagram reklam fiyatlarında reklamlara ayrılan bütçenin yanı sıra bir de eğer bir profesyonel reklam ajansı ya da uzmanı ile çalışılıyorsa kendisine ayrılması gereken bir hizmet bedeli bulunmaktadır. Bu bedel ise reklamlara ayrılan bütçe doğrultusunda yüzdelik olarak belirlenmekte ve %15 ile %25 arası değişmektedir. Örnek verecek olursak bir aylık periyotta 50.000 TL tutarında reklam vermek istiyorsunuz ve bu reklamların profesyonel şekilde yönetilmesi için bir ajans ya da uzman ile %20 hizmet bedeli tutarında anlaştınız. Bu durumda 50.000 TL + 10.000 TL hizmet bedeli ile birlikte toplamda 60.000 TL reklam bütçesi ayırdınız demektir. Reklam bütçesi belli bir limitin altında kaldığı takdirde hizmet bedeli yüzdelik olarak değil sabit bir rakam olarak belirlenmekte ve reklam bütçesi arttıkça yüzdelik hizmet bedeli bütçeye bağlı olarak düşmektedir.

Instagram’da Reklam Verme ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde Instagram’da reklam verme ile ilgili en sık sorulan ve cevabı en çok merak edilen soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağım. Aşağıdaki sorular dışında farklı bir sorunuz olursa eğer yorum olarak veya benimle iletişime geçerek sorunuzu iletebilirsiniz.

Instagram’da Reklam Veremiyorum, Ne Yapmalıyım?

Instagram’da reklam verememenizin birden fazla sebebi olabilir. En çok karşılaşılan sorunlardan birisi reklam hesaplarında yaşanan kısıtlama ve reklam hesabının kapatılması sorunudur. Onaylı bir meta işletme hesabı üzerinden verilmeyen Instagram reklamları belli bir süre sonra kısıtlanabiliyor veya kapatılabiliyor. Ayrıca verilen reklamların belli bir kategoride yer alması ve reklam vermeden önce buna göre alınması gereken aksiyonlar alınmadığı takdirde de reklam hesapları kısıtlanabiliyor veya kapatılabiliyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için ya da karşılaşıldıysa hemen çözüme kavuşturmak için bir Instagram reklam uzmanı ile iletişime geçilmelidir.

Instagram Sponsorlu Reklam Verme Ücretleri Nedir?

Instagram sponsorlu reklam verme ücretleri, bildiğimiz Instagram reklam verme ücretlerinden farklı bir işlem olmadığı gibi tamamen sektörün rekabet durumuna ve analizlere göre belirlenen bir ücrettir.

Instagram Reklam Yönetimi Ücreti Ne Kadar?

Instagram reklam yönetim ücreti çok düşük bütçeler haricinde yüzdelik olarak belirlenmekle birlikte reklamlara ayrılan bütçeye bağlı olarak %15 ile %25 arası değişmektedir.

Facebook Üzerinden Instagram Reklam Verme İşlemi Nedir?

Instagram bilindiği üzere eski adıyla Facebook, yeni adıyla Meta‘ya bağlı bir platformdur ve reklam yönetimi de Facebook üzerinden yapılmaktadır. Amatör reklamverenler her ne kadar Instagram üzerinden hiç Facebook’a giriş bile yapmadan reklam verebiliyor olsalar da arka planda tüm sistem Facebook üzerinden yürümektedir.

Instagram Bedava Reklam Verme Yöntemine Sahip mi?

Ne yazık ki Instagram’da bedava reklam verme yöntemi bulunmamaktadır. Ancak reklam kredileri ve kuponları ile daha düşük bütçelerle daha yüksek bütçeden alınabilecek verimi almak mümkündür.

Google Ads Instagram Reklam Verme Yöntemine Sahip mi?

Google Ads ile Instagram reklamları birbirinden tamamen bağımsızdır, aradaki tek bağ ise bir platformdan diğer platforma trafik reklamları vermek mümkün olabilmektedir.

Instagram Reklam Verme Stratejileri Nelerdir?

Instagram reklam verme stratejileri, reklam verilecek sektör, rekabet ve reklamın içeriği, vereceği mesaj ile hitap ettiği kullanıcı kitlesine bağlı olarak değişir ve her strateji her reklamda uygulanamaz.

Instagram Reklam Kısıtlaması Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram reklam kısıtlaması sorunu ile karşılaşıldığı takdirde reklam kısıtlamasının sebebine bağlı olarak hesap doğrulaması, kimlik doğrulaması ve meta işletme onayı ile bu kısıtlama kaldırılabilir.

Instagram Reklam Ajansı Nedir?

Instagram üzerine uzmanlaşmış ve Instagram reklamlarında profesyonel yönetim sağlayan reklam ajansları kendilerini Instagram reklam ajansı diye lanse edebilmekte veya müşteriler tarafından bu şekilde adlandırılabilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp