Google AdSense Etkili Reklam Yerleşimi

Google AdSense, web sitenizden gelir elde etmenizi sağlayan ve doğrudan Google’a ait bir reklamcılık hizmetidir. Doğrudan Google tarafından sağlanması ve aynı türdeki rakiplerine nazaran daha kazançlı olan Google AdSense ile gelir elde etmek ise birçok internet sitesi sahibin hedefleri arasında yer almaktadır.

Google AdSense gelir elde etmek açısından en avantajlı reklamcılık hizmeti olsa da onay almak ve para kazanabilmek için gerçek anlamda hiti olan ve içerikleri kaliteli bir web siteniz olmalıdır. Aksi takdirde ya onay alamazsınız ya da alsanız dahi gelir elde edemezsiniz.

Farzedelim ki ciddi bir ziyaretçi kitlesi olan ve içerikleri son derecek kalite bir web siteniz bulunuyor. Google AdSense de sitenizi benimsedi ve hem onay verdi hem de reklamlarını yayınlamaya başladı. Gelirlerinizi koruyabilmek ve maksimum fayda sağlayabilmek için en önemli faktörlerden birisi Google AdSense reklam yerleşiminizin nasıl olduğudur. Bu konuda Google çok hassas olmakla birlikte sürekli olarak da bu konuya dair politikalarını ve bilgilendirici makalelerini güncellemektedir.

Reklam yerleşimini en doğru şekilde yapabilmek için illa ki teknik açıdan durumu incelemek gerekmiyor. Bazen çok basit düşünmek ve web sitenizi kullanıcı odaklı incelemek de reklam yerleşimleri konusunda ciddi ipuçları vermektedir. Şimdi isterseniz Google AdSense için en iyi reklam yerleşimi nasıl olmalıdır detaylı bir şekilde inceleyelim.

Google AdSense Etkili Reklam Yerleşimi İpuçları

Google AdSense için en ideal reklam yerleşimini için daha önce de söylediğimiz gibi teknik anlamda çok uzman birisi olma şartı yok. Google AdSense giriş seviyesindeki web sitesi sahipleri dahi etkili reklam yerleşimi yapması açısından oldukça fazla kaynağa ve bilgiye ulaşabilirler. Ancak elbette irdelenmesi gereken birçok faktör bulunmaktadır.

Google AdSense Politikalarını Mutlaka Uygulayın

Sadece Google AdSense için değil bütün iş anlaşmalarında uymanız gereken bazı kurallar ve anlaşma koşulları vardır. Dolayısıyla Google AdSense de sizinle bir iş ortaklığı gerçekleştirdiğinden ve öncesinde sizinle bir sözleşme konusunda uzlaştığından sizden bazı politikaları ihlal etmemenizi istemektedir. Reklam yerleşimi konusunda politikalardan bahsetmek gerekirse:

 • Her bir sayfanızda ilk açılışta en fazla 3 adet reklam bulunacak şekilde yerleşim planı gerçekleştirin. Aşağı inildikçe uzayan sayfalar için içerik arası reklamlar kullanılabilir ancak ölçüyü sakın kaçırmayın.
 • Reklamlarınızı mutlaka reklam olduğu belli olacak şekilde yerleştirin, tıklamaya teşvik etmeyin veya yanlışlıkla yapılacak tıklamaların önüne geçin.
 • Reklamlarınızı fotoğraf galerisi gibi görsellerle aynı hizada veya aralarında kullanmayın.
 • Reklamlarınızı içeriklerinizin önüne geçecek ölçülerde veya renklerde kullanmayın.
 • Reklamlarınızın yerleşimini yaparken masaüstü, laptop, tablet, cep telefonu gibi tüm cihaz kullanıcılarını göz önünde bulundurun.

Bunun gibi tüm politikaları bulabileceğiniz Google AdSense reklam yerleşimi politikalarını incelemek için tıklayınız.

Web Sitenizi Kullanıcı Gözüyle Analiz Edin

Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde ilk gözünüze çarpan görseller reklamlar olsaydı eğer o siteye hangi gözle bakardınız? Peki web sitesinde içerik okumaya çalışırken reklamlardan dolayı içeriğe odaklanamasanız veya reklamlar içerikleri engelliyor olsaydı web sitesinde kalmaya devam eder miydiniz?

Sadece reklam yerleşimi açısından değil web sitenizin ziyaretçi kitlesini kazanmak ve arttırabilmek için dahi reklam yerleşimleri ciddi bir önem arz etmektedir. Elbette web sitenizden kazanç elde etme isteğiniz kadar normal birşey yok ancak bunu en doğal ve en doğru şekilde yapabilmek web sitenizin görselliğini korumak için oldukça önemlidir.

Reklam yerleşimleri görsellik dışında ayrıca maksimum kazanç elde edebilmek için de çok önemlidir. Reklam kazançlarınızın miktarını etkileyen faktörler arasında ilk sırada bilindiği üzere web sitenizin trafiği yer almaktadır. Trafiğin yanı sıra doğru reklam yerleşimlerinin de reklam kazançlarınıza çok ciddi değer katacağını bilmeniz gerekir. Burada da yine kullanıcı gözüyle siteyi analiz etmek çok önemlidir.

Web sitenizi tamamladıysanız, Google AdSense onayını aldıysanız eğer reklam yerleşimlerine geçmeden önce mutlaka şu maddeleri göz önünde bulundurun:

 • Sitenize genel olarak kullanıcı gözüyle bakın ve reklam olduğu takdirde kullanıcıyı rahatsız etmeyecek, maksimum verim alabileceğiniz ve içeriklerle iç içe girmeyecek en uygun alanları belirleyin.
 • 2017 yılında desteği sona eren Google Analytics Heat Map (Google Analytics Isı Haritası) gibi özel bir aracın verileri ile sitenizin en çok dikkat çeken ve odak oluşturan noktalarını ve en iyi reklam alanlarını belirleyebilirsiniz.
 • Google AdSense reklam seçenekleri arasında metin reklam, görüntülü reklam, bağlantı reklamı ve video reklamı seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçenekler arasında reklam yerleşimi düşündüğünüz alanlara en uygun reklam seçeneklerini ayrı ayrı belirleyin.
 • Reklam yerleşimi yapmayı düşündüğünüz alanlar için Google AdSense reklam ölçüleri arasından en uygun ölçüleri belirleyin. Google AdSense’te yer alan reklam ölçülerinin piksel değerleri “En x Boy” olarak şu şekildedir:
Kare ve Dikdörtgen Dikey Leaderboard Mobil
200×200 120×600 468×60 300×50
240×400 160×600 728×90 320×50
250×250 300×600 930×180
250×360 300×1050 970×90
300×250 970×250
336×280 980×120
336×280
 • Reklamlarınızın türünü ve ölçülerini belirledikten sonra reklamlarınızın renklerini web sitenizle uyumlu olacak şekilde düzenleyin. Bu sayede sitenize ziyaretçilerin ilk dikkatini çeken reklamlar olmayacaktır.
 • Reklamlarınızın reklam olduğunu mutlaka belirtin ve farklı, yanıltıcı, teşvik içeren yollardan sakının.

Otomatik Reklamları Aktifleştirin

Google AdSense otomatik reklamlar reklam yerleşimlerinde size ciddi avantajlar katmaktadır. Google AdSense, otomatik reklamlar aracılığıyla yerleştirdiğiniz reklam kodları dışında ayrıca uygun noktalarda reklam gösterebildiği gibi mevcut reklamları da cihazlara ve ekranlara göre optimize etmektedir.

AdSense hesabınızda otomatik reklamların nasıl açılacağını görmek için tıklayınız.

WordPress Temanızın Reklam Ayarlarından Faydalanın

WordPress için hazırlanmış yeni nesil birçok temanın ayarları arasında reklam yerleşimi ayarları da bulunmaktadır. Reklam yerleşimi ayarlarını incelediğinizde temanızın özel olarak reklam yayınlanacak alanlar oluşturduğunu ve buna göre Google AdSense reklam kodlarınızı ekleyerek hemen reklamlarınızı yayınlayabileceğinizi göreceksiniz.

Dünyanın en çok kullanılan ve tercih edilen temaları arasında reklam yerleşimi içeren temaların bu reklam alanlarını da temanın özelliklerine göre en uygun alanlar olarak belirlediğinden emin olabilirsiniz.

Reklam Yerleşimi Eklentilerinden Faydalanın

Her WordPress temasının ne yazık ki özel reklam yerleşimi ayarları bulunmamaktadır. Bazı temalarda da bu ayarlar var olsa da yetersiz kalabilir veya daha uygun alanlar da olduğunu düşünebilirsiniz. Böyle bir durum karşısında da eğer uzman biri değilseniz reklam alanlarını ayarlamakta zorlanabilirsiniz.

Bu tür durumlar için WordPress eklentileri arasında reklam alanlarını belirlemek ve reklamlarınızı yerleştirmek üzere geliştirilmiş çok iyi ücretli ve ücretsiz eklentiler yer almaktadır. Bu eklentiler sayesinde eklentilerin ayarlarını kullanarak kendinize reklam alanları belirleyebilir ve reklam kodlarınızı yerleştirerek reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.

WordPress reklam yerleşimi için Ad Inserter ve Ads by WPQUADS adında 2 eklenti tavsiyesinde bulunabilirim.

Google AdSense kazançlarınızı arttırmanın en önemli yollarından birinin doğru reklam yerleşimi olduğunu ve etkili reklam yerleşimi için yapmanız gerekenlerden bahsederek sizlere yol göstermeye çalıştım. Ayrıca tüm bunlarla ilgili uzman bir danışmanlık hizmeti almak isterseniz Google AdSense Danışmanlığı hizmetini inceleyebilirsiniz ve değerlendirebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir