Instagram Hesap Silme, Dondurma ve Kapatma

Instagram şüphesiz ki günümüzün en çok kullanılan ve vazgeçilmezlerimiz arasında yer alan sosyal medya platformudur. Bundan dolayı da milyonlarca kullanıcısını bulunsa da bu kullanıcılar içerisinde Instagram hesap silme işlemini araştıran çünkü Instagram kullanmayı bırakmak isteyen pek çok kişi bulunmaktadır.

Sosyal medya platformları başta olmak üzere pek çok platformda hesap açmak inanılmaz kolaydır ve saniyeler içerisinde hesap açabiliyoruz çünkü ziyaret ettiğimiz web siteleri ve açtığımız mobil uygulamalar bizi doğrudan buna teşvik ediyor. Ancak söz konusu hesap silmek olduğu zaman bu platformlar kullanıcı kaybetmemek için hesap silme, hesap dondurma ve hesap kapatma gibi işlemleri olabildiğince zorlaştırabiliyorlar. Instagram da bu platformlardan birisi ve hesap açmak 1 dakikadan kısa bir süre alırken Instagram hesap silme, Instagram hesap dondurma ve Instagram hesap kapatma gibi adlandırılan işlemler o kadar zorlaştırılmış durumda ki birçok kullanıcı bunun için internetten araştırma yapmak ya da bir bilene sormak zorunda kalıyorlar.

Bu makalemizde Instagram hesap silme işlemi nedir, nasıl yapılır gibi cevabı merak edilen soruları cevaplayacağız ve Instagram hesap dondurma ve Instagram hesap kapatma ile Instagram hesap silme arasındaki farklara değineceğiz.

Instagram Hesap Silme Nedir?

Instagram hesap silme işlemi bir Instagram hesabının tekrar kullanılmamak üzere tamamen silinmesine yönelik bir işlemdir.

Birçok Instagram kullanıcısı, başta Instagram’da çok sık zaman geçirme sorununun yanı sıra ayrıca Instagram kullanmaktan keyif alamadığından, çok sosyal olmak istemediğinden ya da pasif bir kullanıcı olduğundan Instagram kullanmak istemeyebiliyor. Elbette bunun çözümü uygulamayı kullanmamak ama çoğu zaman bu bir çözüm olmadığından çözümü Instagram hesap silme işleminde aramaktadırlar. Tabi bazı durumlarda birilerine ya da bir şeylere de kızıp Instagram silme işlemi yapmak isteyen kişiler olabiliyor ama genel olarak esas sorun Instagram hesap silme işleminin nasıl yapılacağını bilmekten geçiyor.

Aslında Instagram hesap silme işlemi oldukça basittir ancak Instagram bunu olabildiğince gizlediği için genel olarak teknoloji ve uygulama kullanımında iyi olmayan kullanıcılar bu konuda oldukça zorlanmaktadır. Hadi şimdi Instagram hesap silme işlemi nasıl yapılır ona bakalım.

Instagram Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram Hesap Silme, Dondurma ve KapatmaInstagram hesap silme işlemini yapmak için öncelikle bu işlemi hangi cihazdan yapmak istediğinizi bilmek gerekiyor. Eğer Instagram hesap silme işlemini Instagram mobil uygulaması üzerinden yapacaksanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Instagram uygulamasını açın ve silmek istediğiniz hesap açık değilse giriş yapınız.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra profil sekmesine gelip menüyü açın ve Ayarlar sayfasına gidin.
 • Ayarlar sayfasından Hesaplar Merkezi‘ne tıklayın.
 • Açılan Hesaplar Merkezi sayfasında Kişisel Detaylar seçeneğine tıklayın.
 • Yeni açılan sayfada Hesap Sahipliği ve Kontrolü seçeneğine tıklayın.
 • Bir sonraki adımda açılan sayfadaki tek seçenek olan Dondurma veya Silme seçeneğine tıklayın ve listelenen hesaplardan silmek istediğiniz hesabı seçin.
 • Şimdi karşısına Hesabı Dondur ve Hesabı Sil şeklinde iki seçenek çıkacak, hesabı tamamen silmek istediğiniz için Hesabı Sil seçeneğini seçin ve sonraki adımları takip ederek Instagram hesabınızın silinme işlemini başlatın.

Eğer bir masaüstü ya da dizüstü bilgisayar üzerinden Instagram hesap silme yani Instagram hesap kapatma işlemi yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Öncelikle instagram.com adresine giderek Instagram hesabınıza giriş yapın.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra Instagram hesabınızı silebileceğiniz sayfaya geçmek için buraya tıklayın.
 • Açılan sayfada yukarıdaki görselde görebileceğiniz siyah bantlarda silmek istediğiniz Instagram hesabına ait kullanıcı adınızın doğru olduğundan emin olun ve eminseniz hesabınızı neden silmek istiyorsunuz sorusuna yan tarafından bir neden seçin.
 • Instagram silme sebebinize hangi seçeneği seçerseniz seçin Instagram bu sebebe karşılık size bir açıklama sunacaktır ancak silmenize engel olacak bir durum olmayacak ve neden seçtikten sonra açılan şifre kutucuğuna şifrenizi girip en altta yer alan butona tıklayarak Instagram hesap silme işleminizi başlatabilirsiniz.

Instagram silme işlemini başlattığınız andan itibaren hesabınız devre dışı bırakılacak ve 30 günlük hesap silme süreci başlayacaktır. 30 gün içerisinde hesabınıza tekrar giriş yaparsanız Instagram hesap silme işlemini iptal etmeye yönelik bir uyarı alacaksınız ve dilerseniz bu işlemi iptal edebileceksiniz. Herhangi bir işlem yapmadığınız takdirde ise 30 günün sonunda hesabınız tamamen silinecektir.

Instagram Hesap Dondurma Nedir?

Instagram hesap dondurma işlemi Instagram hesabınızı belli bir süre kullanmayacaksınız veya belli bir süre hesap kapalı kalsın istiyorsanız yapılabilecek bir işlemdir.

Birçok sebepten dolayı Instagram hesabınızı kullanmak istemeyebilirsiniz ve buna yönelik bir işlem yapma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu durumda hesabı artık bir daha hiçbir şekilde kullanıp kullanmayacağınıza bağlı olarak yapabileceğiniz iki işlem bulunuyor. Eğer bir süreliğine Instagram hesabınızı kullanmak istemiyorsanız ve Instagram hesabınızı geçici olarak kapatmak istiyorsanız yapmanız gereken işlem Instagram hesap dondurma işlemidir.

Instagram hesap dondurma işleminin bir diğer adı Instagram geçici hesap kapatma işlemi olarak geçer ve bir süreliğine Instagram kullanımına ara verip sonra geri kullanmayı düşünen kişilere özel bir işlemdir. Peki Instagram hesap dondurma işlemi nasıl yapılır? Cevabı için bir sonraki başlığa geçelim.

Instagram Hesap Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram Hesap Silme, Dondurma ve KapatmaInstagram hesap dondurma işlemini yapmak için öncelikle bu işlemi hangi cihazdan yapmak istediğinizi bilmek gerekiyor. Eğer Instagram hesap dondurma işlemini Instagram mobil uygulaması üzerinden yapacaksanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Instagram uygulamasını açın ve silmek istediğiniz hesap açık değilse giriş yapınız.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra profil sekmesine gelip menüyü açın ve Ayarlar sayfasına gidin.
 • Ayarlar sayfasından Hesaplar Merkezi‘ne tıklayın.
 • Açılan Hesaplar Merkezi sayfasında Kişisel Detaylar seçeneğine tıklayın.
 • Yeni açılan sayfada Hesap Sahipliği ve Kontrolü seçeneğine tıklayın.
 • Bir sonraki adımda açılan sayfadaki tek seçenek olan Dondurma veya Silme seçeneğine tıklayın ve listelenen hesaplardan silmek istediğiniz hesabı seçin.
 • Şimdi karşısına Hesabı Dondur ve Hesabı Sil şeklinde iki seçenek çıkacak, hesabı tamamen silmek istediğiniz için Hesabı Dondur seçeneğini seçin ve sonraki adımları takip ederek Instagram hesabınızın dondurma işlemini başlatın.

Eğer bir masaüstü ya da dizüstü bilgisayar üzerinden Instagram hesap dondurma yani Instagram geçici hesap kapatma işlemi yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Öncelikle instagram.com adresine giderek Instagram hesabınıza giriş yapın.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra Instagram hesabınızı dondurabileceğiniz sayfaya geçmek için buraya tıklayın.
 • Açılan sayfada nstagram hesabına ait kullanıcı adınızın doğru olduğundan emin olun ve eminseniz hesabınızı neden dondurmak istiyorsunuz sorusuna bir neden seçin.
 • Instagram dondurma sebebinize hangi seçeneği seçerseniz seçin Instagram bu sebebe karşılık size bir açıklama sunacaktır ancak dondurmanıza engel olacak bir durum olmayacak ve neden seçtikten sonra açılan şifre kutucuğuna şifrenizi girip en altta yer alan butona tıklayarak Instagram hesap dondurma işleminizi başlatabilirsiniz.

Instagram dondurma işlemini başlattığınız andan itibaren hesabınız devre dışı bırakılacak ve siz ne zaman isterseniz hesabınıza tekrar giriş yaparak hesabınızı açabilecek ve aktif hale getirebileceksiniz.

Instagram Hesap Silme, Dondurma ve Kapatma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu başlık altında Instagram hesap silme, Instagram hesap dondurma ve Instagram hesap kapatma ile ilgili en sık sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Aşağıdaki soruların dışında herhangi bir sorunuz olursa sorunuzu yorum olarak atabilir veya benimle iletişime geçebilirsiniz. Bir sosyal medya uzmanı olarak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

Instagram Hesap Kapatma Nedir?

Instagram hesap kapatma işleminin anlamı bu terimin kullanımına göre değişkenlik gösteriyor çünkü kimileri bu terimi Instagram hesap silme için kullanırken kimileri de Instagram hesap dondurma işlemi için kullanmaktadır. Ancak bu terim büyük oranda Instagram hesap silinmesiyle ilgili işlem yerine kullanılmaktadır.

Instagram Hesabı Silindikten Sonra Geri Açılabilir mi?

Eğer bir Instagram hesabının silinmesi için işlem başlattıysanız 30 gün içerisinde hesabınızı yeniden açabilirsiniz. Ancak 30 günden fazla bir süre geçtiyse ne yazık ki Instagram hesabınızı geri açamazsınız.

Instagram Hesap Silme Linki Nedir?

Instagram hesabını silme işlemi birçok kullanıcı için zor olduğundan kullanıcılar Instagram hesap silme linki arayışına girmektedir. Instagram hesap silme linki için buraya tıklayabilirsiniz.

Instagram Nasıl Silinir?

Instagram hesabınızı silmek istiyorsanız ve bu nedenle Instagram nasıl silinir araştırması yapıyorsanız yukarıda yer alan “Instagram Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır” başlığını inceleyebilirsiniz.

Instagram Nasıl Dondurulur?

Instagram hesabınızı dondurmak istiyorsanız ve bu nedenle Instagram nasıl dondurulur araştırması yapıyorsanız yukarıda yer alan “Instagram Hesap Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır” başlığını inceleyebilirsiniz.

Instagram Hesabımı Silme İşlemini İptal Edince Tekrar Silme İşlemi Yapabilir miyim?

Eğer daha önce silme talebinde bulunduğunuz bir Instagram hesabını yeniden açıp tekrar silmek istiyorsanız hesabı yeniden açtığınız andan itibaren 7 gün beklemeniz gerekecektir.

Instagram Hesabımı Uygulama Üzerinden Silebilir miyim ya da Dondurabilir miyim?

Evet, Instagram mobil uygulaması üzerinden de Instagram hesabınızı silebilir ya da dondurabilirsiniz. Bunun için yukarıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz.

Instagram Hesabımı Hemen Silebilir miyim?

Instagram hesabınız için hemen hesap silme talebi oluşturabilirsiniz ancak hesabınızı hemen silemezsiniz. Hesabınızın tamamen silinebilmesi için 30 gün beklemeniz gerekecektir.

Instagram Şifremi Unuttum, Yine de Hesabımı Silebilir miyim ya da Dondurabilir miyim?

Maalesef Instagram şifrenizi bilmeden hesabınızı silemez ya da donduramazsınız. Instagram hesabınızı silmek ya da dondurmak için öncelikle Instagram şifrenizi sıfırlamanız gerekiyor.

Instagram Hesabımı Sildikten Sonra Aynı Kullanıcı Adını Tekrar Alabilir miyim?

Maalesef silinen bir Instagram hesabının kullanıcı adını alamazsınız. Eğer kullanıcı adınızı kaybetmeden Instagram hesabınızı silmek istiyorsanız öncelikle silmek istediğiniz hesabın kullanıcı adını değiştirip 14 gün bekledikten sonra hesabınızı silme talebinde bulunabilir ve değiştirdiğiniz kullanıcı adı ile yeni bir Instagram hesabı açabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir