Google Benim İşletmem Nedir, Nasıl Kullanılır?

Zaten hayatımızın en önemli parçalarından biri haline gelmiş olan Google; her geçen gün önemini arttırmaya devam ediyor. Google Benim İşletmem hizmeti ile Google, sadece arama motoru kullanıcılarının değil işletmelerin de sorunlarına çözüm ürettiğini göstermektedir.

Google Benim İşletmem ile işletmelerin Google Haritalar’da görünmesine ve insanlar tarafından bulunmasına olanak tanıyan Google, aynı zamanda kullanıcılara işletme arayışlarında en doğru sonuçları vermek üzere kendini geliştirmeye devam ediyor.

Bu makalede Google Benim İşletmem nedir, kaydı nasıl yapılır gibi özellikle işletmelerin en çok sorduğu ve merak ettiği soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Google Benim İşletmem Nedir?

Google Benim İşletmem, işletmelere özel Google Haritalar’da konum kaydı sağlayan bir Google hizmetidir.

Kısaca tanımlayamayacak kadar kapsamlı ve özel bir hizmet diyebileceğimiz Google Benim İşletmem için daha detaylı bir tanım yapmak gerekirse, özellikle yerel işletmelerin, müşterilerine kolayca ulaşabilmelerini ve müşterilerin bu işletmeleri kolaylıkla bulabilmelerini sağlayan bir hizmettir.

Belli bir kesim tarafından Google My Business olarak bilinen ve tamamen ücretsiz olan Google Benim İşletmem, aslında daha çok Google Haritalar adıyla bilinir. Bu nedenle de internette çok fazla Google Harita kaydı nasıl yapılır sorusuyla karşılaşabiliyoruz.

Google Benim İşletmem Nasıl Kullanılır?

Google Benim İşletmem Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Benim İşletmem ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de Google Benim İşletmem kaydının nasıl yapıldığıdır.

Aslında en temeldeki sorun şudur ki; insanlar Google Benim İşletmem’i bilmiyor. Az biraz bilgisi olan kişiler Google işletme ekleme, Google işletme kaydı, Google işletme hesabı açma, Google işletme doğrulama gibi araştırmalar içine giriyorlar.

Hiç bilmeyen veya daha önce Google Benim İşletmem’i duymayan kişiler ise Google Harita işletme ekleme, Google Harita kaydı, Google Harita firma ekleme, Google Harita işletme ekleme gibi araştırmalar yaparken sürekli olarak Google Harita kaydı nasıl yapılır gibi soruları soruyorlar.

Bu makalede yukarıdaki tüm sorular ve araştırmalarla birlikte Google Haritalar yer ekleme, Google Haritalar işletme ekleme, Google Haritalar konum ekleme, Google Haritalar firma ekleme, Google Haritalar mekân ekleme gibi tüm araştırmalara ve sorulara cevap bulabilirsiniz.

Google Benim İşletmem Hesabı Nasıl Açılır?

Google Haritalar’da işletmenizin yer almasını istiyorsanız öncelikle Google Benim İşletmem kayıt işlemlerini yapmanız gerekecektir. Bunun için de bir Google Benim İşletmem hesabınızın olması gerekiyor.

Eğer bir Gmail hesabınız varsa saniyeler içinde Google Benim İşletmem hesabı açabilirsiniz. Gmail hesabınız yoksa Google Benim İşletmem hesabı açmak için hızlıca 1 dakikadan kısa bir sürede Google Benim İşletmem’e özel bir Google hesabı veya bir Gmail hesabı açabilirsiniz.

Sıfırdan Google Benim İşletmem hesabı açmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. Google Benim İşletmem internet sitesine gidin. Hemen gitmek için buraya tıklayın.
  2. Açılan internet sitesinde mavi renkteki Şimdi Yönet butonuna tıklayın.
  3. Ardından sizden Google hesabınıza giriş yapmanız istenecektir. Eğer hesabınız var ise giriş yapın. Hesabınız yoksa hemen altta yer alan Hesap Oluşturun bağlantısına tıklayın ve İşletmemi yönetmek için seçeneğini seçin.
  4. Hesap oluşturma sayfasında ad, soyad ve şifre bilgilerinin dışında sizden bir e-posta adresi istenecektir. Eğer işletmenize ait bir web siteniz varsa ve bu web sitesine bağlı bir e-posta adresi kullanıyorsanız kullanabilirsiniz veya Outlook, Hotmail, Yandex gibi bir servisten e-posta adresiniz varsa ve yeni bir e-posta adresi istemiyorsanız mevcut e-posta adresinizi yazabilirsiniz. Aynı zamanda bir Gmail hesabınız olsun istiyorsanız e-posta adresi girme alanının altındaki Bunun yerine yeni bir Gmail adresi oluştur bağlantısına tıklayıp ve yeni bir Gmail hesabı oluşturabilirsiniz.
  5. Bundan sonraki adımları da hızlıca geçtikten sonra Google Benim İşletmem hesabı açmaya hazırız demektir.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra yeni bir işletme ekleme ile ilgili aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız. İşletmenizi bulun ve yönetin başlığı altındaki İşletmenizin adını girin alanına işletme adınızı yazarak başlayabilirsiniz.

Google Benim İşletmem Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bazı işletmeler henüz kayıt yapmamış olmasına rağmen kullanıcıların yaptıkları geri bildirimlerle veya Google’ın düzenli taramaları sayesinde otomatik olarak eklenmiş olabilirler. Bir diğer ihtimal de daha önce işletmenin hesabı oluşturulmuş ve bir e-posta adresine bağlı olarak yönetilebilir pozisyondadır.

Her iki durumda bile yine Google Benim İşletmem kaydı ile bu harita konumunu kontrol altına alabilirsiniz.

Google Benim İşletmem’deki Mevcut İşletmeye Erişim İsteme

İşletmenizin adını yazdıktan sonra arama sonuçları arasında işletmeniz çıkıyorsa üzerine tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Google Benim İşletmem Nedir, Nasıl Kullanılır?

Açılan sayfada Bu İşletme Profili için zaten hak talebinde bulunuldu ibaresi ile karşılaştıysanız bu şu anlama geliyor; daha önce birisi bu işletmeyi sahiplenmiş ve kontrolü altına almış. Bu durumda yapılabilecek şey kontrolü alan kişi ile iletişime geçmektir.

Eğer tanıdığınız birisi ise kendisi ile iletişime geçebilirsiniz ancak tanımadığınız birisi ise yine aynı sayfada Erişim İste butonuna tıklayıp adımları tamamlayarak erişim talebinde bulunabilirsiniz.

Google Benim İşletmem’deki Mevcut İşletmeyi Yönetme

Google Benim İşletmem Nedir, Nasıl Kullanılır?

Eğer arama yaptıktan sonra işletmeniz listelendiyse ve tıkladığınızda yukarıdaki ekranla karşılaşıyorsanız bu da şu anlama gelmektedir; işletmeniz zaten Google Haritalar‘da mevcut ancak kimse tarafından yönetilmiyor. Bu durumda da Şimdi Yönet butonuna tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

Bir sonraki sayfada eğer şansınız yaver giderse işletmenize tanımlanmış olan e-posta adresine veya telefon numarasına bir doğrulama kodu alarak hemen işletmenizi yönetmeye başlayabilirsiniz.

O kadar şanslı değilseniz, Posta yoluyla posta kartı gönderimi için bir kişi adı girerek işletmenizin kayıtlı adresine Google tarafından gönderilecek bir doğrulama kodu isteyebilirsiniz. Doğrulama kodları 2 haftalık bir süreçte gelebildiği gibi bazen hiç gelmediği de oluyor. Bu durum karşısında neler yapabileceğinizi makalenin ilerleyen bölümlerinde öğreneceksiniz.

Google Benim İşletmem ile Yeni İşletme Ekleme

Eğer arama kısmında işletmenizin adı çıkmazsa veya bir sonuç alamazsanız hemen ilk işletme ekranında altta çıkan İşletmenizi Google’a ekleyin bağlantısına tıklayın.

Google Benim İşletmem Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yukarıdaki ekranda işletme adınızı ve hemen altında işletmenizin yer aldığı kategoriyi seçerek İleri butonuna tıklayın.

Google Benim İşletmem Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bu aşamada Google size işletmenizin fiziksel bir adresi olup olmadığını sormaktadır. Google, fiziksel bir konumu olmayan işletmeleri Google Haritalar‘da listelemez. Bu nedenle de Google Haritalar‘da yer almak istiyorsanız Evet seçeneğini işaretleyin ve İleri butonuna tıklayın.

Google Benim İşletmem Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yeni açılan sayfada işletmenize ait adres bilgilerini girmeniz istenecektir. Adres bilgilerinizi eksiksiz ve hatasız bir şekilde girdikten sonra İleri butonuna tıklayın.

Google Benim İşletmem Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bir sonraki sayfada ise girdiğiniz adrese göre Google otomatik bir konum getirir ancak sizden konumu en doğru şekilde belirlemenizi ister. Sağdaki harita üzerinden yakınlaşarak ya da uzaklaşarak kırmızı pini işletmenizin konumunu belirleyecek şekilde hareket ettirin ve tamamladıktan sonra İleri butonuna tıklayın.

Google Benim İşletmem Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bir sonraki adımda müşterilerinizin adresine ürün ya da hizmet veriyor musunuz sorusuyla karşılaşacaksınız. Evet ya da Hayır seçeneklerinden hangisi sizin için uygun ise işaretleyip İleri butonuna tıklayın.

Google Benim İşletmem Nedir, Nasıl Kullanılır?

Sonraki adımda işletmenizin telefon numarasını ve web sitesi adresini girmeniz istenecektir. İki bilgiyi de girmeden Atla butonuna tıklayarak ilerleyebilirsiniz veya bilgileri girerek İleri butonuna tıklayabilirsiniz.

Eğer web sitesiniz yoksa ve olmasına da gerek yoksa Web sitesine ihtiyacım yok seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Girdiğim bilgilere göre ücretsiz web sitesi oluşturulsun seçeneğini işaretlediğinizde Google sizin için ücretsiz basit yapıda bir web sitesi oluşturur ve işletme profilinize resmî web siteniz olarak ekler. Eğer web siteniz varsa ya da profesyonel bir web sitesi yaptırmayı düşünüyorsanız bu seçeneği işaretlememenizi öneririz.

Google Benim İşletmem Nedir, Nasıl Kullanılır?

Doğrulama sayfasına geldiğinizde Google, göndereceği posta kartı kime teslim edilecekse o kişinin adını ister. Kişi adı bilgisini girdikten sonra Posta butonuna tıklayabilirsiniz.

Eğer doğrulama kodunun gelmesini beklemeden profesyonel destek alarak daha kısa sürede doğrulama yapmak istiyorsanız Diğer seçenekler bağlantısına tıklayıp Daha sonra doğrula butonuna tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

Google Benim İşletmem Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bu sayfada ve bundan sonraki sayfalarda işletmenize ait bilgiler istenecektir. Dilerseniz bu bilgileri doldurarak ilerleyebilirsiniz veya tüm seçeneklere Atla diyerek daha sonra işletmenizin yönetim sayfasından düzenleyebilirsiniz.

İlk açılan ve yukarıda görünen sayfada müşterilerinize sunduğunuz hizmetler sorulmaktadır. Özel hizmet ekleyin bağlantısına tıklayarak birden fazla hizmet ekleyebilirsiniz. Tamamladıktan sonra da aktifleşen İleri butonu ile devam edebilirsiniz.

Google Benim İşletmem Nedir, Nasıl Kullanılır?

Daha sonra gelen yukarıdaki ekranda işletmenizin çalışma saatlerini her güne özel olarak belirleyebilir ve İleri butonuna tıklayarak sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Google Benim İşletmem Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yeni açılan sayfada işletmeniz ile Google Haritalar üzerinden sizi arayan kullanıcıların size mesaj gönderip gönderemeyeceğini ayarlayarak İleri butonuna tıklayıp devam edebilirsiniz.

Bir sonraki adımda işletmenizi tanıtan bir metin girebilirsiniz. Maksimum 750 karakterden oluşacak olan metinde işletmenizle ilgili kısa ve öz bilgiler vermeniz faydanıza olacaktır.

Yeni açılan sayfada işletmenize ait fotoğraflar ekleyebilirsiniz. Fotoğraflarınızı ekledikten sonra İleri butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz.

Yukarıdaki ekranla karşılaştıysanız işletme profilinizi oluşturmayı tamamladınız demektir. Devam butonuna tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

İşletme profilinizin yönetim sayfası yukarıda göründüğü gibi olacaktır. Bu açılan sayfa Anasayfa olup size birçok konuda bilgilendirme sağlayabilir ve solda yer alan menüler arasında geçiş yaparak işletmeniz için birçok güncellemeyi yapabilirsiniz.

Eğer işletmenizi henüz doğrulamadıysanız, burada yaptığınız tüm değişiklikler de dahil işletmeniz Google Haritalar‘da görünmeyecektir. Bu nedenle de tüm bilgilerinizi güncelledikten sonra işletmenizin mutlaka doğrulanması gerekir.

Google Benim İşletmem Yönetim Sayfası Nasıl Kullanılır?

İşletme profilinizi oluşturduktan sonra karşınıza çıkan sayfada solda bir menü göreceksiniz. Google Benim İşletmem‘e ilk girişinizde Anasayfa açılacaktır. Soldaki menüleri tek tek incelemek gerekirse de kısa ve öz bir şekilde aşağıdaki gibi anlatabiliriz.

Yayınlar

Google Benim İşletmem‘in Yayınlar sayfasında tıpkı sosyal medya hesaplarınızda yayınladığınız fotoğraf, video ve durum paylaşımları gibi paylaşımları gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgi

Google Benim İşletmem‘in Bilgi sayfasında işletmenizin adı, iletişim bilgileri, hizmetler, işletme açıklaması, açılış tarihi gibi A’dan Z’ye işletmenize ait tüm bilgileri düzenleyebilir ve güncelleyebilirsiniz.

Analizler

Google Benim İşletmem‘in Analizler sayfasında işletmenizin haritalarda kaç defa göründüğü, müşteri profilinizin kimlerden oluştuğu gibi birçok analiz verisine ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Google Benim İşletmem‘in Yorumlar sayfasında işletmenize müşterileriniz ya da işletme profilinizi ziyaret eden kullanıcılar tarafından yapılan yorumları görebilir, yorumları beğenebilir, yorumlara cevap verebilir veya uygunsuz yorumları Google’a bildirebilirsiniz.

İletiler

Google Benim İşletmem‘in İletiler sayfasında potansiyel müşterilerinizin ve işletme profilinizi ziyaret eden kullanıcıların sordukları soruları görebilir ve soruları cevaplayabilirsiniz.

Fotoğraflar

Google Benim İşletmem‘in Fotoğraflar sayfasında işletmenizin logosunu, kapak fotoğrafını, iç mekan ve dış mekan fotoğraflarını ve varsa işletmenize ait videoları yükleyebilirsiniz.

Hizmetler

Google Benim İşletmem‘in Hizmetler sayfasında işletmenizin sunduğu tüm hizmetleri ekleyebilir ve hizmetlere ait kısa açıklamalar yazabilirsiniz.

Web Sitesi

Google Benim İşletmem‘in Web Sitesi sayfasında Google’ın sizin için oluşturacağı basit yapıdaki web sitesini düzenleyebilir ve yayına verebilirsiniz.

Kullanıcılar

Google Benim İşletmem‘in Kullanıcılar sayfasında Kullanıcı Ekle sizin dışınızda işletme profilini düzenleyecek olan kişi ya da kişileri ekleyerek, davet ederek yetki verebilirsiniz.

Reklam Oluştur

Google Benim İşletmem‘in Reklam Oluştur sayfasında işletme profiliniz hazırsa ve doğrulandıysa Google reklamı vererek işletmenizi öne çıkarabilirsiniz.

İşletme Girişleri

Google Benim İşletmem‘in İşletme Girişleri sayfasında eğer birden fazla işletme profiliniz varsa bu işletme profillerini görebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Aynı zamanda bu sayfada yeni bir işletme girişi yapabileceğiniz gibi kontrol altında olan mevcut bir işletmeyi kaldırma ve silme işlemlerini de yapabilirsiniz.

Ayarlar

Google Benim İşletmem‘in Ayarlar sayfasında dil ve bildirim ayarlarınızı yönetebilirsiniz.

Destek

Google Benim İşletmem‘in Destek sayfasında takıldığınız konularda bilgilendirme makalelerini inceleyebilirsiniz.

Google Benim İşletmem Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Google Benim İşletmem sayesinde Google‘da yer almak isteyen kullanıcıların belki de en çok zorlandığı veya çözemediği konu Google Benim İşletmem doğrulaması yapmaktır.

Temelde ve herkesin bildiği en klasik doğrulama yöntemi, Google‘ın göndereceği mektupta yer alan kodu girerek işletmeyi doğrulamaktır. Ancak bu noktada birçok kullanıcı ve işletme sorun yaşamaktadır.

Çünkü Google‘ın gönderdiği mektupların ulaşması minimum 2 hafta sürmektedir. Bazı zamanlar ise posta sorunlarından dolayı bu doğrulama kodları hiç gelmeyebiliyor. Özellikle pandemi sürecinde, dünya genelindeki birçok işletme doğrulama kodu postaları da denilen bu mektupları alamadıkları için mağduriyet yaşamıştır.

Google Benim İşletmem işletme doğrulaması için alternatif yöntemler arasında telefon numarası ile doğrulama ve e-posta adresi ile doğrulama gibi seçenekler de mevcut ancak ne yazık ki bu seçenekler herkes için aktif olmuyor. Telefon ve e-posta ile işletme doğrulama yöntemleri genellikle Google Haritalar‘da otomatik oluşmuş ve kullanıcılar tarafından geri bildirim alan varlığı kanıtlanmış işletmeler için geçerli olmaktadır. Ancak bu işletmeler için de eğer girilen telefon numarası veya e-posta adresi kullanımda değilse doğrulama yapmak imkânsızdır.

Tüm bu bilgiler ışığında Google işletme doğrulaması için üç seçenek bulunmaktadır:

  1. Google‘ın posta yoluyla göndereceği doğrulama kodunu beklemek,
  2. Müşterilerden Google Haritalar üzerinden işletmeye ait bilgilerle yer ekleme, konum ekleme talebinde bulunmalarını istemek,
  3. Profesyonel destek alarak en hızlı şekilde Google Haritalar‘da yer almak.

Eğer profesyonel destek almayı seçiyorsanız, işletmelere Google Benim İşletmem‘de ve Google Haritalar‘da işletmelerini en hızlı şekilde doğrulamalarını ve yer almalarını sağlamak üzere profesyonel hizmet vermekteyim.

Tamamen Google Politikaları‘na uygun bir şekilde ve illegal herhangi bir yöntem içermeden Google‘da ve Google Haritalar‘da yer alarak, Google Benim İşletmem Doğrulama Hizmeti ile siz de işletmenizi en hızlı şekilde Google Haritalar‘a ekleyebilir ve müşterilerinizin sizi hızlıca bulmasını veya geri bildirimde bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun için tek yapmanız gereken İletişim sayfasına gidip iletişim formunu doldurup göndererek benimle iletişim kurmak!

Google Benim İşletmem ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Google Benim İşletmem Ücretli Mi?

Google Benim İşletmem tamamen ücretsiz bir hizmettir ve tüm işletmeler ücretsiz olarak Google Benim İşletmem kaydı gerçekleştirebilir. Ancak kullanım ve Google Politikaları’na uyumluluk açısından zorlanan işletmeler, profesyonel bir destek aldıkları takdirde belli bir ücret ödeyebilirler.

Google Benim İşletmem için Doğrulama Kodu Gelmiyor, Ne Yapmalıyım?

Google Benim İşletmem kayıtlarında adrese gönderilen doğrulama kodları daha önceleri posta gönderimi ile ilgili çok sorun çıkarıyordu ve özellikle pandemi sürecinde bu kodların gelme süresi çok fazla uzadığı gibi hiç gelmemeye başladı.

Gerçekleştirdiğim Google Benim İşletmem kayıtlarında, doğrulama kodunun adresinize gelmesini beklemenize gerek kalmadan çok kısa bir süre içerisinde Google Benim İşletmem kaydınızı gerçekleştirip Google Haritalar’da yer almanızı sağlıyorum.

Google Benim İşletmem Müşteri Hizmetleri Numarası Nedir?

Google Benim İşletmem iletişim ya da müşteri hizmetleri hattı gibi bir iletişim numarası bulunmamaktadır. Çünkü Google, dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı olduğundan, her ülkede belli başlı firmalara yardım ve destek sağlamaları üzerine yetki vermektedir.

Google Benim İşletmem İsim Değiştirme İmkânı Sunuyor Mu?

Google Benim İşletmem‘de var olan bir işletmenin ismini değiştirmek mümkündür ancak köklü değişikliklerde veya işletme ile alakası olmayan değişimlerde işletme hesabının tamamen kapanma riski söz konusudur.

Google Benim İşletmem Adres Değişikliği İmkânı Sunuyor Mu?

Google Benim İşletmem‘de var olan bir işletmenin adresini elbette değiştirebilirsiniz. Google algoritmalarına göre bir işletmenin adresi maksimum 20-30 km aralığında değişebilir veya taşınabilir. Aksi takdirde yine değişiklikten hemen sonra işletme profili güvenlik nedeniyle devre dışı kalabilir.

Google Benim İşletmem’de Yorum Silme İmkânı Var Mıdır?

Google Benim İşletmem‘de kullanıcılar tarafından yapılan yorumları direkt silme şansınız yoktur. Bunun yerine ilgili yorumu Google’a bildirerek yorumun silinmesini ya da kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Bir yorumun silinmesine yönelik geri bildirimlerde Google yalnızca ilgili yorumun işletme ile alakalı olup olmadığı, rakip işletmeler tarafından yapıldığı veya saldırı niteliği taşıdığı gibi kriterlere bakarak değerlendirme yapmaktadır.

Google Benim İşletmem’de yorumlara kapatma imkânı da ne yazık ki sunmamaktadır.

Google Benim İşletmem’de Fotoğraf Silme İmkânı Var Mıdır?

Google Benim İşletmem‘de kullanıcılar tarafından yüklenen fotoğraflar direkt olarak işletme yönetim sayfasından silinemez. Bunun yerine fotoğrafı yükleyen kullanıcılar eğer tanınıyorsa bu kişilerle iletişime geçilebilir veya fotoğrafları yine yorumlarda olduğu gibi Google’a bildirilerek fotoğraflar için silme talebi oluşturulabilir.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir